Kad su uznemirene, jače sjaje. ‘upale’ se kako bi grabežljivcima dale do znanja da su lošeg okusa pa ih ne trebaju pojesti
Krijesnice: Ako su uznemirene jače sjaje
Postoje mnoga čudesa u životinjskom svijetu, ali malo ih nudi takvu ljepotu kao krijesnice koje svjetlucaju u mraku. Iza prekrasnog svjetla skrivaju se zanimljivi insekti. Krijesnice proizvode vlastitu svjetlost. I to ne bilo kakvu! Njihovo svjetlo je najbolje na svijetu. Iskoriste gotovo 100 posto energije, dok žarulja iskoristi samo 10 posto, a ostalih 90 posto se gubi kao toplina. Vjeruje se da se krijesnice “upale” kao znak grabežljivcima da su lošeg okusa. Kad su uznemirene, jače i češće sjaje. Svaka vrsta ima određeni uzorak treperenja, a nekad ga usklade u prekrasnu svjetlosnu predstavu. Dio tijela koji sjaji je trbuh. I ličinke i odrasle krijesnice mogu zračiti u raznim bojama: žuta, narančasta, svijetlocrvena i zelena. Neke vrste krijesnice uopće ne svijetle. Kad su još ličinke i žive ispod zemlje, nisu bezopasne. Mesožderi su te se hrane puževima i crvima. Kad odrastu, jedne jedu druge vrste krijesnica, dok neke preživljavaju na nektaru i peludu cvijeća. Može se dogoditi i da u kratkom životu od dva mjeseca ne jedu ništa. Krijesnice narastu do 9 cm (velike su kao spajalice).
Do svjetla preko kemije
Svjetlo stvaraju kemijskom reakcijom: kisik dođe u dodir s kalcijem, adenozin trifosfatom (molekulom koja prenosi enegiju kroz stanice) i elementom koji se zove luciferin.
Postoji više od 2000 vrsti krijesnica
Možemo ih pronaći u šumovitim područjima i u blizini potoka ili ribnjaka. Neke čak žive i u pustinjama. Ipak, više vole vlagu. Postoji više od 2000 vrsta krijesnica.