Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja na svim kontinentima brojnim događajima, a ove godine pod geslom "Naš je red da vodimo"
Svijet obilježava Dan planeta Zemlje
Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja na svim kontinentima brojnim događajima, a ove godine pod geslom "Naš je red da vodimo" s naglaskom na održivi razvoj.
Cilj Dana planeta Zemlje je skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog globalnog onečišćenja, stoga se ovim obilježavanjem želi usmjeriti na zaštitu prirodnih resursa.
Zadnji izvještaj o stanju planeta upozorava da se broj sisavaca, ptica, gmazova, vodozemaca i riba širom svijeta prepolovio tijekom posljednjih 40 godina. Broj jedinki kopnenih i morskih vrsta manji je za 39 posto, dok je slatkovodnih vrsta 76 posto manje. Bioraznolikost nestaje u svim dijelovima planeta, no najizraženija je u tropskom dijelu – primjerice u Južnoj Americi smanjila se za 83 posto populacija divljih vrsta.
Kako je nastao Dan planeta Zemlje?
Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština Ujedinjenih naroda 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.
U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.