Pazite da su ploča za kuhanje i pećnica uvijek čisti, kako bi se energija nesmetano prenosila na posudu u kojoj kuhate. Tako možete uštedjeti novac
Čistite štednjak, ali i pećnicu za uštedu: To će smanjiti račune
Noviji elektronički uređaji danas imaju posebne programe koji omogućuju manju potrošnju. Zbog toga uvijek proučite upute o rukovanju i razmislite o tome kad ih možete uključiti. To se posebno odnosi na moderne ploče za kuhanje i štednjake, koji nerijetko u postavkama imaju mogućnost da se postavi tajmer za gašenje ili da sami prepoznaju kad je vrijeme za to.
POGLEDAJTE VIDEO (Solarni paneli):
Pokretanje videa...
Čak i ako imate stariji uređaj, koji nema takve mehanizme, objed možete skuhati i na nižoj temperaturi ako poklopite posudu i tako smanjite gubitak energije.
Pazite i da su ploča za kuhanje i pećnica uvijek čisti, bez zagorene hrane i masnoća. Naime, ako ima hrane po njima, energija se troši na njeno zagrijavanje i neće se nesmetano prenositi na posudu u kojoj kuhate.
Novije staklokeramičke ploče relativno se lako održavaju, pa ih možete prebrisati svaki dan čim završite kuhanje, a pećnicu je dobro oribati barem jedanput mjesečno kako biste uklonili ostatke hrane. I vodite računa da svi mehanizmi koji pridonose štednji energije, poput tajmera, ili senzora temperature, rade besprijekorno.
Grijaću ploču čak možete isključiti prije uklanjanja posude. Na primjer, 15 minuta prije nego što je jelo kuhano, možete isključiti štednjak, ono će se i dalje lagano krčkati. Najučinkovitije su stakleno-keramičke grijaće ploče, nakon njih automatske brzogrijaće ploče, a tek potom obične električne grijaće ploče.