Zaraženi američki frizeri nisu prenijeli bolest na gotovo 140 svojih klijenata koje su primili tijekom nekoliko dana u kojima su bili zarazni i razvili simptome, pokazalo je novo istraživanje
Maske spriječile širenje korona virusa u frizerskim salonima
Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti opisao je slučaj u kojemu je nošenje maski spriječilo širenje virusa SARS-CoV-2 koji izaziva bolest Covid-19.
Frizerka iz Springfielda u Missouriju 12. svibnja razvila je respiratorne simptome, ali je nastavila raditi do 20. svibnja kad je dobila pozitivni test na korona virus. Ona je ignorirala savjet epidemiologa da ode u samoizolaciju 18. svibnja.
POGLEDAJTE VIDEO: Kojih mjera se moraju pridržavati frizerski saloni?
Pokretanje videa...
Druga frizerka koja je bila u kontaktu s prvom razvila je simptome tri dana kasnije -15. svibnja i nastavila je raditi do 20. svibnja kad je prvoj frizerki potvrđena zaraza korona virusom. Njezin test, dva dana kasnije pokazao je da je i ona zaražena.
Salon se zatvorio na tri dana kako bi se provela dezinfekcija, a epidemiolozi su krenuli u potragu za njihovim kontaktima identificirajući ukupno 139 klijenata koji su bili u njihovu frizerskom salonu.
Ostatak osoblja salona stavljen je u dvotjednu karantenu.
Obje su frizerke pri svakom kontaktu s klijentima nosile maske - jedna dvostruku platnenu, a druga dvostruku platnenu ili kiruršku masku.
Čak i kad je prva frizerka razvila simptome njih dvije, u pauzi između klijenata, nisu nosile maske dok su boravile zajedno u istom prostoru.
Epidemiolozi su pratili dva tjedna svih 139 klijenata dvije frizerke te im ponudili testiranje pet dana nakon posjeta salonu.
Njih 67 prihvatilo je testiranje i nitko nije bio pozitivan, a nitko od onih koji su odbili testiranje nije razvio simptome tijekom 14 dana koliko su praćeni.
Klijenti su bili oba spola u dobi od 21 do 93 godine. Velika većina nosila je maske tijekom čitavog boravka u salonu koji je trajao od 15 do 45 minuta.
Većina klijenata imala je platnene ili kirurške maske, a oko pet posto N95 maske.
Znanstvenici vjeruju da su za širenje virusa najodgovornije velike kapljice koje su rezultat kihanja ili kašljanja, no i manje kapljice koje nastaju dok osoba govori također su potencijalno opasne.
To je posebno važno jer osobe mogu širiti virus a da to ne znaju, nekoliko dana, prije pojave prvih simptoma.