Kina, Kanada, Velika Britanija i Australija prijavili su značajno niži broj oboljelih, ne samo od gripe već i od zaušnjaka, ospica i spolno prenosivih bolesti. U svijetu godišnje od gripe umre oko pola milijuna ljudi
Oboljelih od gripe nikad manje zbog pravila socijalne distance
Zbog globalnih pravila fizičkog distanciranja uvedenih zbog koronavirusa, stope oboljelih od gripe rekordno su niske, pokazuju rani podaci, signalizirajući da mjere imaju neviđen utjecaj na druge zarazne bolesti.
U Kini, gdje su započele najranije mjere karantene, nova izvješća o zarazama uključujući zaušnjake, ospice i spolno prenosive bolesti govore o značajnom padu, pri čemu je broj zaraženih gripom doživio najoštriji pad.
Broj zaraza koje od početka karantene na mjesečnoj bazi prijavljuje ministarstvo zdravstva pao je za 90 posto, s prosječno oko 290 tisuća slučajeva mjesečno na 23 tisuće.
POGLEDAJTE VIDEO: Gdje je sve obavezno nositi maske?
Pokretanje videa...
Kanadski sustav za nadzor gripe također je prijavio "izuzetno niske razine" gripe, kao i druge države koje na tjednoj bazi prijavljuju podatke, uključujući Britaniju i Australiju.
U svome posljednjem tjednom izvješću, južnokorejski portal za zarazne bolesti prijavio je smanjenje od 83 posto u odnosu na prošlu godinu.
"Imamo najnižu stopu ikad drugih viralnih zaraza za ovo doba godine", rekao j Ben Marais, stručnjak za zarazne bolesti sa sveučilišta u Sydneyju i liječnik na dječjem odjelu bolnice Westmead.
"Obično imamo odjele pune djece s poteškoćama u disanju u ovo vrijeme godine, tijekom zime... no ove godine odjeli su uglavnom prazni", rekao je.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da globalno ima tri do pet milijuna teško oboljelih i do 500 tisuća umrlih od sezonske gripe.