Insumed reklamiraju liječnici koji ne postoje. Pazite što kupujete. Postoji i upitan preparat istog imena za mršavljenje, kaže dr. Maja Bakula, endokrinolog i dijabetolog iz klinike ‘Vuk Vrhovac‘
Pet prevara oko Insumeda: Ne nasjedajte na takve prijevare
Uspješno je prošao hrvatska klinička ispitivanja u laboratoriju Farmaceutskog sveučilišta u Zagrebu i dobio sve potrebne potvrde, piše u reklami za Insumed, navodni lijek protiv dijabetesa tipa 2.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Još nije zastupljen u hrvatskim ljekarnama. Zašto se to događa s ovom jedinstvenom drogom? - pitaju prodavači čudotvornog preparata na nemuštom hrvatskom.
Vjerojatno je riječ o Googleovu prevoditelju ili nekom sličnom.
- Taj preparat nije registriran na hrvatskom tržištu. Oglas je pun jezičnih pogrešaka, a još je gore to što sadrži neprovjerljive informacije i niz evidentnih medicinskih neistina. U Hrvatskoj ne postoji endokrinolog koji u oglasu preparat navodno preporučuje - rekla je dr. Maja Bakula, endokrinolog i dijabetolog u Sveučilišnoj klinici za dijabetes i endokrinologiju “Vuk Vrhovac” Kliničke bolnice Merkur u Zagrebu.
Dodala je kako se pretražujući internet može pronaći još jedan upitan preparat istog naziva, ali taj je namijenjen mršavljenju.
- Sigurna sam kako je riječ o još jednom oglasu namijenjenom prevari potrošača - ustvrdila je dr. Maja Bakula.
Oglas za Insumed kao preparat za mršavljenje doista je napravljen amaterski i lako je vidjeti kako je riječ o lažnjaku. Ovaj za liječenje dijabetesa poziva se i na iskustva stvarnih dobitnika Nobelove nagrade.
- Lijek sadrži više od 40 snažnih prirodnih sastojaka, kao i jedinstvenu tvar stigmakalciferol, koja može smanjiti otpornost na inzulin. Za otkriće ove tvari 2016. trojica američkih znanstvenika Robert Farchgott, Luis Ignarro i Ferid Murad dobili su Nobelovu nagradu za medicinu ili fiziologiju - pokušavaju biti uvjerljivi prodavači čudotvornog preparata.
Oni su dobili Nobelovu nagradu, ali 1998. za otkriće iz kardiologije. A Farchgott je umro 2009., sedam godina prije nego što je navodno otkrio čarobni sastojak lijeka protiv dijabetesa.
Da Insumed u Hrvatskoj nije registriran kao lijek potvrdili su nam u Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).
- Prema Zakonu o lijekovima, u Hrvatskoj se u prometu može nalaziti lijek kojemu su odobrenje za stavljanje u promet dali HALMED ili Europska komisija - rekli su iz HALMED-a.
Podaci o svim lijekovima odobrenima za stavljanje u promet u Hrvatskoj redovito se objavljuju na internetskoj stranici www.halmed.hr/Lijekovi/Baza-lijekova/.
Lijek se može prodavati u Hrvatskoj i ako je za njega dano odobrenje za paralelni uvoz ili odobrenje za paralelni promet ili ako je za njegov izvanredni unos ili uvoz dana suglasnost HALMED-a.
- Temeljem uvida u baze podataka kojima HALMED raspolaže, možemo potvrditi da Insumed nije registriran kao lijek te se, u skladu s time, ne nalazi u bazi lijekova HALMED-a. Ne pripada kategoriji lijekova, a prema dostupnim podacima moguće je da pripada kategoriji dodataka prehrani - rekli su iz HALMED-a.
Dodaci prehrani su pripravci čija je svrha obogatiti uobičajenu prehranu kako bi se održavalo zdravlje. Međutim, za razliku od lijekova i medicinskih proizvoda, ne služe liječenju. Dodaci prehrani nisu u nadležnosti HALMED-a, nego su za njih zaduženi Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Oni nam, nažalost, nisu odgovorili na pitanja o Insumedu.
No ako i jest dodatak prehrani, ne smije se reklamirati kao lijek.
- Zakon o lijekovima zabranjuje navoditi da proizvod ima ljekovita svojstva ako nema odobrenje za stavljanje u promet kao lijek, odnosno ako nije registriran kao tradicionalni biljni lijek. Kako se u ovom slučaju očigledno krši zakon, postoji osnova za nadzor nad spomenutim internetskim stranicama - rekli su iz HALMED-a.
Dodali su kako farmaceutska inspekcija intenzivno radi na zaustavljanju ilegalnog oglašavanja, no riječ je o globalnom problemu velikih razmjera kojemu je teško stati na kraj.
Na internetu je, objašnjavaju, puno krivotvorenih proizvoda, stoga HALMED upozorava da lijekove, iz sigurnosnih razloga, treba kupovati isključivo na ovlaštenim prodajnim mjestima jer se tamo nalaze provjereni lijekovi koji su prošli postupak odobravanja.
U Hrvatskoj nije dopuštena prodaja lijekova putem tiska i oglasnika, nije moguće naručivati lijek iz inozemstva i lijekove nije moguće slati poštom. Prodaju se na ovlaštenim prodajnim mjestima, odnosno u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama za promet lijekovima na malo. Na internetu se smiju prodavati lijekovi za koje ne treba recept, a zakon to dopušta samo ovlaštenim e-ljekarnama. U HALMED-u kažu da u Hrvatskoj još ne radi ni jedna ovlaštena e-ljekarna.
- 50 posto popusta samo danas, piše danima na internetskoj stranici čudotvornog ‘lijeka’
- 287 kuna s 50 posto popusta stoji 20 kapsula koje bi trebalo piti ujutro i navečer prije jela. Upišu se ime i broj telefona, čeka poziv i plaća pouzećem.
Pokretanje videa...