Danas se može kvalitetnije i duže živjeti s AIDS-om nego prije, no ta bolest i dalje predstavlja opasnost. Svake godine u našoj zemlji oko 90 ljudi zarazi se HIV-om
Poznati koji su izgubili bitku s AIDS-om - većina nije ni znala
U Hrvatskoj je ove godine zabilježeno 80-ak novih slučajeva HIV infekcije i AIDS-a, čime se nastavlja trend blagog porasta pojavnosti te bolesti, ali je Hrvatska sa stopom od 21 oboljelog na milijun stanovnika i dalje među zemljama s niskom učestalošću HIV infekcije, podaci su Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Danas, 1. prosinca, obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.
Zadnjih se godina prosječno godišnje dijagnosticira 90-ak novooboljelih kod nas.
Od prvog slučaja HIV/AIDS-a u Hrvatskoj 1985. godine, do kraja 2015. godine ukupno je zabilježen 1321 slučaj infekcije, a među njima je 458 osoba razvilo AIDS. U istom razdoblju od posljedica AIDS-a umrla je 201 osoba.
Većina se zarazila spolnim putem, no zadnjih je godina zamjetan porast novodijagnosticiranih među muškarcima koji prakticiraju spolni odnos s osobama istog ili oba spola. Njihov udio je sve veći, a slična je situacija i u zemljama EU-a.
U svijetu je, prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u 2015. godini s HIV infekcijom živjelo 36,7 milijuna ljudi, od čega je bilo 2,1 milijuna novih slučajeva zaraze. Od posljedica AIDS-a umrlo je 1,1 milijun ljudi.
U zemljama EU-a godišnje se dijagnosticira oko 30.000 novozaraženih, pa su HIV infekcija i AIDS i dalje od javnozdravstvenog značaja u svijetu i Europi.
Virus HIV-a spada u spolno i krvlju prenosive infekcije, napada imunološki sustav i uzrokuje cjeloživotnu kroničnu bolest koja najčešće dugi niz godina nema simptoma.
Virus se prenosi nezaštićenim spolnim odnosom, krvlju (najčešće dijeljenjem igala i šprica kod ubrizgavanja droga), te sa zaražene majke na dijete.
Liječenje zaustavlja napredovanje bolesti i razvoj AIDS-a, koji je krajnji stadij HIV infekcije, a nastaje uslijed uništenja imunološkog sustava, kada se javljaju različite bolesti zbog smanjenog imuniteta.
Jedini način otkrivanja i dijagnosticiranja infekcije HIV-om je testiranje, koje je u Hrvatskoj anonimno i besplatno, a može se obaviti u zdravstvenim ustanovama (mreža centara zavoda za javno zdravstvo, HZJZ, Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević) i pojedinim udrugama.
Hrvatska udruga za HIV i ove će godine 1. prosinca u šatoru na Cvjetnom trgu građanima besplatno dijeliti edukativne letke i brošure o HIV/AIDS-u i spolnom zdravlju.
Zainteresirani će se moći savjetovati sa stručnjacima, a mladi educirati o odgovornom spolnom ponašanju i očuvanju spolnog i reproduktivnog zdravlja, uključujući interaktivne edukacije putem kvizova znanja koristeći mobilnu aplikaciju Spolno zdravlje.
Poznati koji su izgubili bitku s AIDS-om
Njihove priče, bolest i tragični završeci ljudima su postali podsjetnik na to koliko ta bolest može biti opasna. Ovi povijesni velikani izgubili su bitku s AIDS-om i većina ih je umrla od bolesti koje su nastale kao komplikacija uzrokovana AIDS-om. Mnogi od njih sve do kraja nisu ni znali da nose virus u sebi.
1. Freddie Mercury
Freddie Mercury prva je svjetska zvijezda za koju je javno bilo poznato da je preminuo od posljedica AIDS-a. Umro je od upale pluća izazvane AIDS-om 1991. Imao je samo 45 godina. Samo nekoliko dana prije objavio je priopćenje o svojoj bolesti
2. Liberace
Ovaj umjetnik preminuo je od komplikacija izazvanih AIDS-om 1987. Nikad nije javno priznao da je gay, a čak je tužio jedan magazin kada su to napisali o njemu iako je njegova seksualna sklonost bila poznata.
3. Eazy-E
Ovaj reper završio je na hitnoj zbog teškog napadaja nečega za što je on mislio da je astma. Dijagnosticirali su mu HIV i za manje od mjesec dana umro je od komplikacija izazvanih AIDS-om.
4. Rock Hudson
Smatra se jednim od najboljih glumaca svih vremena. Bilo je poznato da je gay, ali nikad to nije priznao u javnosti. Objavio je da ima AIDS 1985., a umro je samo tri mjeseca poslije.
5. Tom Fogerty
Gitarist benda Creedence Clearwater Revival umro je od AIDS-a 1990. nakon što je dobio HIV transfuzijom krvi.
6. Anthony Perkins
Najpoznatiji po svojoj ulozi u filmu Psycho, iako je do tada već bio nominiran za Tonyja i Oscara te osvojio Zlatni globus. Bilo je poznato da ima odnose i sa ženam i muškarcima. Umro je od upale pluća 1992. uzrokovane AIDS-om, a uz njega je bila supruga Berry Berenson i njihova dva sina.
7. Brad Davis
Najpoznatiji je po svojoj ulozi u filmu Midnight Express. Bio je bivši ovisnik o drogama, a volio je i muškarce i žene i to je javno priznao. Saznao je da ima HIV 1985. no morao je to tajiti kako bi mogao nastaviti raditi i uzdržavati obitelj. Imao je suprugu i sina. Njegova udovica Susan Bluestein nastavila je raditi kao aktivist AIDS-a.
8. Arthur Robert Ashe Jr.
Svojevremeno je bio najbolji američki tensiač. Osvojio je tri Grand Slama čime se svrstava među najbolje tenisače iz SAD-a. Zarazio se virusom HIV-a najvjerojatnije transfuzijom krvi nakon druge operacije srca. Tu tajnu dugo su čuvali od javnosti ponajviše zbog svoje kćerke, koja je u vrijeme kada je to saznao, imala dvije godine. Preminuo je od upale pluća izazvane AIDS-om 1993.
9. Ivica Vdović
Bubnjar grupe EKV bio je prva osoba registirana kao HIV pozitivna u bivšoj Jugoslaviji.
Umro je 1992. u 31. godini.
10. Gia Carangi
Jedna od supermodela svog vremena, kasnih 70 i ranih 80-ih, Gia je bila posvuda - na naslovnicama Voguea, Cosmopolitana i lice poznatih modnih kuća. Postala je ovisnica o heroinu i ubrzo je i njezina karijera počela odumirati. Kasnije se zarazila HIV-om i umrla od komplikacija uslijed AIDS-a sa samo 26. godina.