Kad vas uhvati neopisiva želja za slatkim, okrivite hormon grelin. Odgovoran je za napadaje gladi jer stimulira centar za apetit u mozgu. Njegova razina raste prije, a smanjuje se nakon jela. Ako odmah nakon ručka osjećate potrebu za novom porcijom, grelin je u punoj moći i potrebno ga je obuzdati. To se postiže uz pomoć pravilnog sna, tjelovježbe i zdrave prehrane.
No stres je glavni okidač za brojne bolesti, a utječe i na nadbubrežnu žlijezdu, koja tada luči previše kortizola i adrenalina - hormone stresa.
- Oni utječu na smanjivanje količine progesterona koji je ključan u postizanju trudnoće, a donosi i mnoge bolesti - tvrdi doktorica Ksenija Krajina Pokupec. Pojašnjava i da se uz manje lučenje hormona hipofize, poput estrogena i progesterona, javlja izostanak ovulacija, a smanjuje se i lučenje hormona štitnjače.
- Niža razina progesterona povećat će muški spolni hormon testosteron, pa djevojke imaju problem s pojačanom dlakavošću, aknama i izostankom menstruacije - otkriva Pokupec i dodaje da je probleme moguće riješiti uz malu pomoć prirode.
- Pripremam čaj i dvije vrste tinktura za regulaciju rada žlijezda, za uravnoteženje razine hormona i protiv stresa. Pomažu stolisnik, kamilica, konopljika, imela, matičnjak, kopriva, peršin, borovica, sladić i crvena djetelina, maslačak ili vodopija - kaže. Ženama koje pate od nepravilnog rada hormona savjetuje da iz prehrane izbace mlijeko i meso, tjesteninu, brze ugljikohidrate, alkohol i šećer.
- Preporučuje se hrana s više voća, povrća s topivim biljnim vlaknima koji će nam pomoći izlučiti višak estrogena iz organizma i spriječiti njegovu resorpciju - kaže doktorica. Posebno preporučuje narančasto povrće jer vitamin A pomaže u proizvodnji ženskih hormona.
- Glavičasto povrće, brokula, luk zbog sumpornih spojeva i kemferola koji će regulirati rad štitnjače, ali i kalcij, magnezij, cink, željezo ili kupinovo vino. Pomažu i zob, bademi, komorač ili anis, ružmarin, masna riba, jaja, orasi i lješnjaci - savjetuje Pokupec. No ako osjećate neprestanu glad, riječ je hormonu kortizolu. Zbog stresa i užurbanog načina života njegova razina se lako povisuje, pa se javljaju pojačani apetit i želja za slatkim, otkriva nutricionistica Sandra Krstev Barać.
- Javljaju se nemir, napetost, nesanica, anksioznost, pa čak i depresija. Slabi funkcija imuniteta, a moguć je i razvoj povišenog krvnog tlaka te bolesti srca i krvnih žila - kaže Barać i dodaje kako je bitno promijeniti životni stil ako želimo balansirati kortizol.
- Meditacija, joga, šetnja prirodom i duboko disanje samo su neki od prijedloga koji mogu pozitivno utjecati na razinu kortizola i općenito zdravlje - kaže.
Lanene sjemenke za ravnotežu spolnih hormona
Mljevene sjemenke lana su odličan izvor fitoestrogena lignana, koji dokazano štiti žene od karcinoma dojke i jajnika, a ujedno ima pozitivan učinak na ovulaciju te produlje trajanje druge polovice ciklusa.
Kokosovo ulje regulira hormon progesteron
Tjelesne masti utječu na otpuštanje hormona zaslužnih za regulaciju menstrualnog ciklusa, a samim time i ovulacije. Za normalnu ovulaciju potrebno je 18 posto kvalitetnih masnoća kojima je bogato kokosovo ulje.
Nutrijenti iz jaja uvode red u aktivnost hormona
Jaja su dobar izvor korisnih nutrijenata: Kolina, luteina, željeza, vitamina B2, vitamina B6, folne kiseline, biotina, vitamina B12, vitamina D i vitamina E koji pridonose zdravom reprodukcijskom sustavu. Osobito je važan vitamin B6 koji ima ulogu u regulaciji aktivnosti hormona. Jedno jaje osigurat će i šest grama proteina.
Maca prah uravnotežava hormone u menopauzi
Maca prah ili “ginseng s Anda” može potaknuti produkciju estrogena i ublažiti tegobe vezane uz menopauzu - osobito valunge i noćno znojenje. Preporučena doza je od 1500 do 3000 mg kroz tri doze na dan.
Ograničite unos kofeina, čaja i alkohola
Previše kave podiže razinu kortizola i usporava rad štitne žlijezde. To ne znači da se u potpunosti trebate odreći kave. Ispijanje svedite na minimum i držite se crne kave bez šećera.