Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Sobne biljke koje rastu u vodi, zemlja im uopće nije potrebna

Sobne biljke koje rastu u vodi, zemlja im uopće nije potrebna

Najbolje su biljke s jakim i drvenastim stabljikama. Uzgajati u vodi možete sretni bambus, zlatni puzavac, sobnog puzavca, zelenog ljiljana i mnoge druge biljke koje obožavaju vodu

Opće je poznato da biljke trebaju tri stvari za preživljavanje: svjetlost, vodu i zemlju. No postoje i sobne biljke koje ne trebaju zemlju, već mogu rasti u vodi, bez puno održavanja, a takav uzgoj se naziva hidroponija. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Zagreb: Hortiart, ambulanta za biljke VIDEO

Razmnožavanje vodom uobičajena je praksa koju mnogi ljudi koriste kako bi povećali svoju kolekciju biljaka. Biljke se mogu uzgajati u prozirnim vazama ili staklenkama kako bi izgledale dekorativnije, a i bolje se kontrolira razina vode i stanje korijena, iako to nije neophodno. 

Poput uzgoja biljaka u loncima ili na otvorenom, morat ćete im osigurati potrebnu svjetlost. Svjetlost je neophodna za fotosintezu, a bez odgovarajuće količine svjetlosti, biljka neće uspjeti. Baš kao i kod uzgoja biljaka u tlu, biljke koje rastu u vodi zahtijevaju različite količine svjetla, stoga je najbolje provjeriti preferencije svjetla za svaku specifičnu sortu koju uzgajate.

David Attenborough: Životinje znaju da je jedna vrsta iznimno destruktivna. Ljudska vrsta!
David Attenborough: Životinje znaju da je jedna vrsta iznimno destruktivna. Ljudska vrsta!

Korijen se uroni u posudu s vodom koja sadrži hranjive tvari koje su potrebne biljkama. Za neke je dovoljna samo voda, ali za druge je dobro dodati kuglice od gline ili perlit. Biljke koje imaju na sebi čestice zemlje treba temeljito očistiti, a reznice staviti u vodu te pričekati nekoliko tjedana da im iznikne korijenje. Razlog zbog kojeg korijen neće istruliti u vodi je taj što se ne koristi zemlja koja je razlog truljenja. Kada se u vodu presađuje biljka koja je do tada živjela u zemlji, potrebno ju je prvo prethodnog dana malo pripremiti, temeljno je navlažiti, zatim lagano otresti, a onda i temeljito oprati njen korijen od zemlje. Kada korijen više nema tragova zemlje, možete biljku postaviti u posudu s mlakom vodom i pustiti da se razvija. 

Najbolja je voda iz slavine, a mijenja se jednom mjesečno ili po potrebi ovisno o tome koliko ispari. U vodu treba dodati nekoliko zrna topivog  ili kapljica tekućeg gnojiva, nakon promjene vode. To treba raditi oprezno jer s prevelikim količinama gnojiva može doći do oštećenja biljaka.

Jezero na Savici je močvarna oaza za popodnevnu šetnju
Jezero na Savici je močvarna oaza za popodnevnu šetnju

Ovakav način uzgoja odgovara ne samo ljudima koji su zaboravni i često borave duže vremena van kuće, već i svima koji imaju probleme s alergijama.

Najbolje su biljke s jakim, drvenastim stabljikama. Tako uzgojene biljke imaju tendenciju da budu snažnije jer gnojivo koje im se dodaje direktno upijaju kroz korijen. 

Vrste koje se mogu uzgajati u vodi:

Osim biljki, u vodi možete uzgajati i razne začine i ostatke povrća. Na takav način mogu se uzgajati i začinske biljke poput metvice ili povrće za ukras poput batata i mrkve.

Sretni bambus je biljka koju često viđamo. Za ovu biljku savršene su uske veze u koje se može dodati ponešto šljunka radi stabilnosti. 

Zlatni puzavac je tropska biljka koja se dobro prilagođava unutrašnjosti doma i uzgoju u vodi. U vodu trebate staviti jedan kraj stabljike, a za nekoliko tjedana možete očekivati prvo korijenje. Kako biste održavali dobru razinu kisika mijenjajte vodu svakih nekoliko dana. 

Biljka pauk ili zeleni ljiljan: pročišćava zrak i povećava njegovu vlažnost, a izgleda zanimljivo zbog svog uskog lišća. Vodu mu treba mijenjati svaka dva do tri dana.

Sobni puzavac: postoji više vrsta koje se mogu razmnožavati u vodi. Potrebno mu je odrezati oko 10 centimetara stabljike i umočiti jedan kraj u vodu kako bi biljka pustila korijenje.

Vikend će biti idealan za izlet! Prirodni dragulji koje možete posjetiti s društvom ili djecom
Vikend će biti idealan za izlet! Prirodni dragulji koje možete posjetiti s društvom ili djecom

Bršljan također ima više sorti. Najbolje za ovaj način uzgoja su vrste s malim listovima.

Singonij je jednostavna biljka za uzgoj, ali joj treba dodavati svježu vodu dva puta tjedno kako bi rasla. Nakon što mu naraste korijenje može se posaditi u tlo.

Šarena kopriva ima šarene i nazubljene listove, a odlična je za uzgoj u staklenkama. Voli indirektnu svjetlost.

Ambulanta za biljke u Zagrebu: Mjesto na kojemu naši zeleni 'ljubimci' dobivaju prvu pomoć
Ambulanta za biljke u Zagrebu: Mjesto na kojemu naši zeleni 'ljubimci' dobivaju prvu pomoć

Begonija se također može uzgajati u vodi, a u staklenci se mogu držati otprilike dva mjeseca prije nego što listovi počnu blijedjeti. Vodu im treba mijenjati svaki tjedan.

Tamjan je još jedna biljka jednostavna za uzgoj u vodi. Nakon što se njegov korijen uroni u vodu biljka brzo raste i širi se, piše Real Simple.

 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo