
Ustajanje iz kreveta može biti itekako izazovno kada je narušen prirodni ritam spavanja ili postoji neki skriveni zdravstveni problem. Donosimo savjete koji mogu pomoći da lakše ustanete
Lifestyle
Komentari 0Ustajanje iz kreveta može biti itekako izazovno kada je narušen prirodni ritam spavanja ili postoji neki skriveni zdravstveni problem. Donosimo savjete koji mogu pomoći da lakše ustanete
Sporo jutro, teško ustajanje i osjećaj kao da mozak "kasni" za tijelom – mnogima je ovo poznat scenarij. I dok se često smatra da su takvi problemi znak lijenosti ili nediscipline, istina je daleko kompleksnija.
U nastavku donosimo savjete stručnjaka za spavanje koji mogu pomoći u svladavanju jutarnje tromosti – poznate i kao inercija spavanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Razlozi za jutarnju tromost mogu biti različiti, a najčešći uključuju:
Ako su poteškoće s buđenjem česte i utječu na kvalitetu života, preporučuje se konzultacija s liječnikom, a po potrebi i uputnica specijalistu za poremećaje spavanja. Moguće su dodatne pretrage – poput laboratorijskih nalaza, noćnog snimanja sna ili razgovora sa stručnjacima iz područja psihologije, otorinolaringologije, alergologije ili dentalne medicine.
Inercija spavanja je stanje zbunjenosti, mamurnosti i mentalne tromosti neposredno nakon buđenja. Riječ je o prirodnom, prolaznom procesu koji traje oko 30 minuta, ali kod nekih osoba može potrajati dulje i značajno ometati svakodnevno funkcioniranje.
Nekad se jednostavno mora ustati – bez obzira na to koliko je teško.
Evo nekoliko strategija koje mogu pomoći:
Problemi s buđenjem često imaju dublje uzroke, a ne trebaju biti razlog za osjećaj srama ili krivnje. Umjesto toga, riječ je o signalu koji tijelo šalje – i koji se, uz pravilnu podršku i promjene u navikama, može ublažiti ili u potpunosti riješiti.
Ako se unatoč promjenama i dalje osjećate iscrpljeno nakon buđenja, potražite stručnu pomoć – kvalitetan san i jutarnja svježina nisu luksuz, već temelj zdravlja, piše msn.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+