
Njihovi savjeti nisu čudotvorni recepti, nego tople, iskrene poruke koje podsjećaju da nikada nije kasno za promjenu perspektive, a dolaze iz iskustva i bogato proživljenog života
Lifestyle
Komentari 1Njihovi savjeti nisu čudotvorni recepti, nego tople, iskrene poruke koje podsjećaju da nikada nije kasno za promjenu perspektive, a dolaze iz iskustva i bogato proživljenog života
Što zajedničko imaju ljudi koji su doživjeli više od jednog stoljeća? Osim zdravih navika i dobre genetike, mnogi od njih imaju i neobičan pogled na život – ispunjen optimizmom, znatiželjom i velikodušnošću.
U razgovoru s petero Amerikanaca koji su proslavili 100. rođendan ili ga debelo premašili, otkrivaju se navike, razmišljanja i svakodnevni izbori koji im pomažu da ostanu vitalni, društveno aktivni i – sretni. Njihovi savjeti nisu čudotvorni recepti, nego tople, iskrene poruke koje podsjećaju da nikada nije kasno za promjenu perspektive.
Većina njih više ne brine o novcu – žive sa svojom djecom, unucima ili u domovima uz podršku. No svi ističu koliko je važno štedjeti dugoročno, ulagati mudro i biti strpljiv.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Jack Weber (101), bivši zubar i veteran mornarice, kaže da mu je ulaganje u nekretnine i dionice osiguralo mir. „Tržište oscilira, ali dugoročno uvijek raste. Ulagao sam viškove prihoda – sad to ostavljam potomcima“, kaže. Njegov savjet? Ne držite novac u štednji s niskim kamatama. „Uložite u dobar fond. I krenite polako.“
Margaret Vaccaro (102), financijska stručnjakinja iz zdravstva, dodaje: „Ako paziš na sitno, imat ćeš za krupno. Štednja je maraton, ne sprint.“ Iako živi u domu, volontira u financijama doma, organizira donacije i još pazi na svaki cent.
Helen Juanita Glover (107) ima drugačiji pristup. „Ne razmišljam o nasljedstvu. Razmišljam kome mogu dati“, kaže, sretna što može donirati svojoj crkvi i pomoći zajednici.
Zajedničko im je još nešto: nikada nisu stali. Pisanje memoara, ples u sobi, volontiranje, čitanje, klub knjige, razgovori s prijateljima – sve to čini njihove dane smislenima.
Barbara Fleischman (101) svaki dan pokušava naučiti nešto novo, organizira večere s prijateljima i drži predavanja u kulturnim ustanovama. „Ne mogu samo sjediti. Stalno želim učiniti svijet zanimljivijim“, kaže.
Diane Volz (102), bivša novinarka i plesačica MGM-a, piše svoju životnu priču, vodi čitateljski klub i još uvijek pleše – baš kao nekada. „Zaljubi se u nešto – posao, osobu, ideju. To te vodi naprijed“, kaže.
Weber, koji je i nakon smrti supruge pronašao novu svrhu, danas pliva, igra golf, vježba, vodi Lions klub, piše i čak glumi u dokumentarcu koji snima njegov unuk. „Ne smiješ odustati. Moraš se boriti i ići dalje.“
Iako su nadživjeli mnoge prijatelje, svi naglašavaju važnost odnosa s obitelji i zajednicom – osobito s mlađima.
Glover se nakon gubitka sina preselila iz Kalifornije u Sjevernu Karolinu i započela „novi život“ sa 107 godina. U svojoj novoj crkvi zovu je „teta Helen“. „Mladima trebamo – a i oni nama.“
Fleischman je svakodnevno u kontaktu s ljudima iz muzeja, knjižnica i doma. „Ako ti je zajednica pružila ruku, uzvrati.“
Weber priznaje da mu ponekad tišina doma više odgovara od života u ustanovi. No još uvijek sudjeluje u humanitarnim akcijama, poput podjele obiteljskih košarica za Dan zahvalnosti, i redovito se viđa s obitelji.
„Ne puštam starca unutra“, kaže Weber. Ima i crni pulover s tom porukom. Vježba, druži se, igra golf i mentalno se ne predaje godinama. „Imam bolove? Imam. Ali ne pričam o njima. Ne upravljaju oni mnome.“
Vaccaro planira svaki dan kao da joj je 30. Glover se svako jutro probudi osjećajući se 20 godina mlađom. I da – dan počinje s krafnom. Uz unuke igra Scrabble, dijeli viceve i ne dopušta godinama da je obilježe.
Na kraju, svi se slažu: nije stvar samo u dugovječnosti. Stvar je u tome kako živite svaki dan – uz osmijeh, otvoreno srce i mlad duh, piše msn.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+