Pokušajte koristiti prirodno svjetlo koliko god možete, osobito kada sunce izađe ili neposredno prije zalaska sunca. Osim toga, ako želite fotografirati zalazak sunca ili zvijezde razmislite o ulaganju u stativ
Uz ovih osam savjeta napravite fotografije kao profesionalac!
Svi želimo zabilježiti svoje čarobne trenutke na najbolji mogući način slikama koje zapanjuju. Dobra vijest je da za snimanje fotografija visoke kvalitete ne morate imati profesionalni fotoaparat, otmjene objektive i softver za uređivanje.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Dovoljno vam je nekoliko trikova kako bi fotke na vašem mobilnom uređaju izgledale fenomenalno.
1. Tražite uzorke pri fotografiranju
Uzorci su ugodni oku i zbog njih možete privući puno pozornosti na vašu sliku. To mogu biti predmeti, cvijeće ili uzorak lišća. I što prirodnije, to bolje. Kada fotografirate telefonom, potražite dobar kut koji će stvoriti lijepu kompoziciju.
2. Koristite što više prirodnog svjetla
Ovo je osnovni fotografski trik: najkvalitetnije fotografije napravljene su na prirodnom svjetlu. Pokušajte koristiti prirodno svjetlo koliko god možete, osobito kada sunce izađe ili neposredno prije zalaska sunca.
Ako vam nedostaje svjetla bljeskalica neće popraviti stvar, a fotografija može izgubiti na kvaliteti.
3. Sagnite se unatrag kako biste fotografirali visoke zgrade
Prvo postavite kameru telefona u panoramski način rada i podesite je na široki kut. Nakon toga, stanite okrenuti prema zgradi, a zatim se sagnite unatrag dok snimate fotografiju.
Vidjet ćete koliko lijepa slika može ispasti kada na fotografiji vidite cijelu zgradu s pogledom na nebo.
4. Upotrijebite dugu ekspoziciju za svjetlosne crte
Kako su pejzaži često statični, fotografi pokušavaju dočarati fotografije na način da budu dinamične, promijeniti im kompletan izgled scene, napraviti gotovo pa umjetničko djelo.
Produžavanjem ekspozicije prikazujemo kretanje oblaka, neprestano razbijanje valova u stijenu, kretanje vjetra po livadi ili žitnom polju, kretanje automobila po cesti i slično. Duga ekspozicija je zapravo dočaravanje protoka vremena, a počinje od dvije do tri sekunde na duže.
Duga ekspozicija veća je brzina zatvarača koja će zabilježiti kretanje i pretvoriti ga u sliku. Svoju fotografiju možete prilagoditi ovom načinu rada ili ovaj način rada možete upotrijebiti kako biste zabilježili zanimljive efekte. Upotrijebite svjetlosne štapiće ili vatromet kako biste upotpunili fotografiju ili uz pomoć štapića nacrtajte srce ili napišite nešto.
5. Prihvatite negativni prostor
Pozitivni prostor predstavlja subjekt kojeg želimo fotografirati. To je glavni motiv fotografije, ono što se želi istaknuti.
Negativni prostor je sve ono okolo i između subjekta/ata što na kraju krajeva omeđuje i određuje naš subjekt (pozitivni prostor). Negativni prostor, koliko god jednostavno to zvučalo, ali nije, mora služiti tome da istakne pozitivni prostor, da mu da prostora.
Ako si fotograf, ovakva vrsta fotografija je dobra ideja jer ih možeš lakše prodati. Jedna od najpopularnijih vrsta stock fotografija su one koje imaju negative space tj. prostor gdje kupci tih fotografija mogu nešto dodati ili napisati.
6. Koristite vodu kao prirodno ogledalo
Nakon kiše, imati ćete priliku snimiti iznenađujuće fotografije koristeći lokve kao ogledala.
Ono što možete učiniti je okrenuti telefon okomito, spustiti se nisko i staviti ga neposredno iznad površine vode. To će stvoriti efekt refleksije i dobiti ćete vrlo zanimljivu fotografiju.
7. Pomoću CD-a stvorite selfije s efektom duge
Da biste stvorili efekt duge na svom selfiju, upotrijebite CD. Pronađite dobro mjesto s prirodnim svjetlom, a CD okrećite kako biste pronašli najbolji kut koji će odražavati boje na vama.
8. Upotrijebite mobilni stativ
Ako želite fotografirati zalazak sunca, zvijezde ili predmete u pokretu, razmislite o ulaganju u stativ. Na ovaj način ćete izbjeći mutne fotografije, a kompozicija će biti savršena, piše Brightside.