Za mnoge je čišćenje doma nakon blagdana prava noćna mora. No postoje trikovi kako ga olakšati, pa stručnjaci savjetuju da razdijelite zadatke u više koraka i dovršavajte jedan po jedan tijekom tjedna
Vodič za veliko čišćenje nakon praznika - to ne mora nužno biti dugotrajan, mukotrpan posao
Nakon praznika ljudi se nekako dijele u dva tabora - one koji će skinuti sve ukrase odmah 2. siječnja, ukloniti božićno drvce i svaki trag novogodišnjih praznika. S druge strane su oni koji strepe od postblagdanskog čišćenja i pakiranja, pa čekaju proljeće kako bi se konačno odvažili na taj korak.
POGLEDAJTE VIDEO: Savjeti za čišćenje octom
Pokretanje videa...
U koji god tabor spadali, pospremanje nakon praznika može biti dugotrajan i frustrirajući proces, a ujedno je podsjetnik da je jedno od najradosnijih doba godine iza nas. Međutim, to ne mora biti naporan posao ako ga isplanirate na vrijeme, piše AmericanLifestyleMag.
Podijeli pa vladaj
Ovisno o veličini vašeg doma i broju ukrasa koje imate, spremanje kuglica i dekoracija može biti prava noćna mora. No, možete olakšati proces tako da ga podijelite na korake. Odvojite zadatke koje morate obaviti u zatvorenom i na otvorenom u više dana ili ih rasporedite na dva vikenda. Odredite određene dane za svaki zadatak, kao što je uklanjanje svih vanjskih dekoracija, odlaganje drvca i ukrasa te dubinsko čišćenje površina i zajedničkih prostora.
Evo primjera kako zadatke rasporediti kroz tjedan:
NEDJELJA Spremite vanjsku rasvjetu i dekor
PONEDJELJAK Raskitite drvce i spremite ukrase
UTORAK Spakirajte unutarnje ukrase
SRIJEDA Usisavanje i dubinsko čišćenje tepiha i ostalih mekih površina.
ČETVRTAK Operite posteljinu i očistite prostore za goste.
PETAK Odmorite se.
SUBOTA Dubinsko čišćenje kuhinjskih podova, radnih ploča i uređaja.
Naravno, ako su vam potrebe drugačije, izradite vlastiti raspored i planirajte ga strateški. Primjerice, izbjegavajte usisavanje prije nego što uklonite drvce, jer ćete vjerojatno morati ponovno usisavati kako biste očistili zalutale iglice. Planirajte dubinsko čišćenje površina od vrha do dna, posebno u kuhinji. Pričekajte s brisanjem podova dok ne očistite radne površine i uređaje u slučaju da prljavština pada po podu.
Pametna rješenja za pohranu
Kod spremanja kuglica i dekora, nemojte ih nasumično stavljati u kutije. Čisti plastični spremnici za pohranu mogu biti korisni jer ćete lakše vidjeti njihov sadržaj. Međutim, također se možete odlučiti za kutije označene bojama, poput crvene za svjetla, plave za lomljive ukrase i zelene za umjetna drvca i ukrase. Vodite računa o tome kako slažete predmete u kutije i spremnike, pa držite teške predmete prema dnu, a lomljive na vrhu - slično kao što biste pakirali vrećicu s namirnicama.
Olakšajte si pakiranje korištenjem organizacijskih alata napravljenih posebno za pospremanje blagdanskog dekora. Web lokacije poput Amazona i Bed Bath & Beyond prodaju rješenja za pohranu gotovo svih vrsta dekoracija, uključujući vrećice za drvce na patentni zatvarač s kotačima, vodootporne vrećice za vijence, cilindrične papirnate vrećice za omatanje i kutije s odjeljcima za lomljive ukrase. Ove specijalizirane vrećice olakšavaju pohranjivanje, a istovremeno štite predmete od oštećenja vodom i plijesni, osobito ako ih spremate u tamnom prostoru koji je sklon vlazi poput podruma ili tavana.
Također, od uobičajenih kućanskih predmeta možete izraditi vlastite spremnike. Primjerice, kutije za jaja izvrsni su držači za male, lomljive ukrase i kuglice, oko vješalice možete omotati lampice što će spriječiti njihovo zapetljavanje. Vijenci i drugi viseći ukrasi mogu se pohraniti u plastične ili platnene vrećice za odjeću kako bi ostali svježi i zaštićeni od nakupljanja prašine.
Dubinsko čišćenje
Nakon što ste spremili ukrase, vrijeme je za ozbiljno pospremanje. Ako ste imali goste tijekom praznika, posvetite više pažnje sobama u kojima su boravili te zajedničkim prostorima. Započnite s najčešće korištenim prostorijama poput kuhinje, kupaonice i dnevnog boravka te gostinske sobe.
Koristite krpu za prašinu s produžnom šipkom za brisanje kutova stropa. Spustite se do radnih ploča, stolova i drugih tvrdih površina. Koristite krpu od mikrovlakana i višenamjenski sprej za brisanje prašine i prljavštine. Podove usišite, a one od tvrdog drva i pločice obavezno obrišite otopinom za dezinfekciju.
Također biste trebali dubinski očistiti mikrovalnu pećnicu, pećnicu i sudoper — posebno ako ste ih intenzivno koristili tijekom praznika. Uz male trikove taj će posao biti prilično lagan, a površine će ostati sjajne i blistave.
Mikrovalna:
Zagrijte zdjelu vode s limunom u mikrovalnoj pećnici nekoliko minuta, a zatim ostavite da odstoji kako bi se unutra nakupila para. Budite oprezni kada vadite zdjelu jer će biti vruća. Izvadite posudu i tanjur iz mikrovalne pećnice.
Tanjur operite sapunom i vodom. Obrišite unutrašnjost mikrovalne pećnice vlažnim papirnatim ručnikom ili spužvom. Para će pomoći u uklanjanju ostataka hrane u unutrašnjosti na stijenkama pećnice, a zahvaljujući limunu, nakon čišćenja ostaje samo ugodan miris.
Pećnica:
Najprije uklonite sve vidljive mrvice i ostatke hrane. Zatim uklonite rešetke i četkom izribajte zalijepljenu masnoću i hranu. Operite ih toplom vodom i sapunom te ostavite da se potpuno osuše. Napravite gustu pastu od sode bikarbone i vode. Nanesite je na unutrašnjost pećnice.
Ostavite smjesu da odstoji najmanje petnaest minuta, a zatim je obrišite vlažnim papirnatim ručnikom ili spužvom. Ponovno obrišite pećnicu toplom vodom i sapunicom i temeljito je osušite.
Sudoper:
Poprskajte površinu sudopera i slavine sredstvom za čišćenje po izboru i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Upotrijebite četku s mekim vlaknima da izribate tvrdokornu prljavštinu ili mrlje, a zatim isperite toplom vodom.
Ne zaboravite oprati dozator sapuna i držač za spužvu. Ako je sudoper od nehrđajućeg čelika, također možete koristiti mješavinu sode bikarbone i octa za dezinfekciju sudopera i odvoda.