Obavijesti

Ljubimci

Komentari 0

One su divlje 'jurilice': Ništa ne troše, a brže su od automobila

One su divlje 'jurilice': Ništa ne troše, a brže su od automobila
4

Sivi sokol, zahvaljujući sposobnosti obrušavanja na plijen brzinom većom od 300 km/h najbrža je životinja na svijetu. Na kopnu, najbrži je gepard koji juri 110 km/h

Neke od njih 'do stotke' stignu brže od većine automobila, no za razliku od ljudi koji jureći limenim ljubimcima svjesno riskiraju da izgube život, one svoju brzinu koriste puno pametnije – da bi lovile ili kako ne bi postale lovina. U oba slučaja cilj je isti: preživjeti.

Sivi sokol najbrža ptica

Sivi sokol, zahvaljujući sposobnosti obrušavanja na plijen brzinom većom od 300 km/H najbrža je životinja na svijetu. Prije napada prosječna brzina leta iznosi oko 65 km/h i njome sivi sokol na visini od oko 1500 metara vreba žrtve. Kada ih uoči slijedi napad i ubijanje jednim potezom.  

Iako postoje puno brže ptice, među najbrže ptice na svijetu izdvojili bi 'kukakvicu trkačicu' . Specifična je po tome što plijen lovi na zemlji, pritom postižući brzinu do 40 km/h. Hrani se kukcima, gušterima i zmijama.

Gepard najbrži na kopnu

Najbrža životinja na kopnu je gepard koji ubrzanje do približno 70 km/h postiže za manje od tri sekunde, a u ukupno 20 sekundi koliko prosječno traje napad gepard dostigne maksimalnu brzinu oko 110 km/h. Tom brzinom može se kretati maksimalno 200 metara, dovoljno da u većini slučajeva prestigne i usmrti plijen. 

Najčešće su to gazele koje  od geparda i ostalih predatora bježe brzinom od 80 km/h. Za razliku od geparda koji  je trkač na kratke staze, one istom brzinom mogu trčati puno duže. Isto se odnosi na Sjevernoameričke antilope koje brzinom od 72 km/h mogu trčati nekoliko kilometara. Tu sposobnost nema niti jedan grabežljivac. 

Meksički slobodnorepac,  s brzinom od leta od 85 km/h najbrži je šišmiš koji tijekom jednog noćnog leta pojede do 500 kukaca. Među najbrže kukce na svijetu spadaju australsko vretence (98 km/h) i mužjaci obada ( 145 km/h).  Najbrži pauk na svijetu je mračnica koja može postići brzinu od 16 km/h.

Sailfish, najbrži pod morem

Za kraj ostavili smo brzinske rekordere iz morskih dubina.  Kit ubojica (Orca) najbrži je dupin na svijetu. Proganjajući plijen može postići brzine veće od 50 km/h. Tuna se kreće brzinom od 80 km/h, sabljarka postiže maksimalnu brzinu od 97 km/h.

Najbrža morska životinja je Sailfish, podvrsta morskog psa Istiophorus platypterus.  Naraste do četiri metra, živi u atlantskom i indijskom oceanu. Hrani se hobotnicama, skušama i tunama, a proganjajući plijen krećući se poput torpeda mogu postići brzinu od 110 km/h.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'
NAKON SINA PRIŽELJKUJE KĆER

Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'

Raskošna svadba ih je 2018. koštala 400.000 eura, sin Aleksandar stigao je godinu kasnije, a Aleksandra Prijović i Filip Živojinović u ovoj će godini dobiti svoje drugo dijete
Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!
VINTAGE HOTEL U ZAGREBU

Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!

Zavirili smo u zagrebački Amadria Park Hotel Capital, zgradu nekadašnje podružnice Wiener Bank-Vereina. Sagrađena je 1923. godine prema projektu uglednih bečkih arhitekata specijaliziranih za gradnju banaka
Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'
ČUDO OD ŽENE!

Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'

Jelenu Krnjić Meštrov (49) život nije mazio. Nakon suprugove dijagnoze, s petero djece, suočila se sa svojom, a kao dijete prošla je i strahote rata. Ipak, sve je pobijedila