Ubod otrovnih riba koje plivaju Jadranom prate otekline, crvenilo, vrtoglavica i nepodnošljiva bol. U težim slučajevima ubodi mogu uzrokovati probleme sa srcem...
Otrovne ribe Jadrana prijete svima! Ovo su neke od njih...
Jedna od najotrovnijih riba na svijetu, napuhača, ulovljena je u utorak u Uvali Lapad kod Dubrovnika, piše DUlist.hr.
Napuhača ili fuga je riba čiji je otrov tetrodotoksin, 1250 puta snažniji od cijanida. Ako se njezino meso konzumira nestručno pripremljeno može rezultirati paralizom i smrću.
No, nije napuhača jedina otrovna riba koja pliva hrvatskim podmorjem. Kako piše junior.24sata.hr
U zadnjih desetak godina u Jadranskom moru zabilježeno je oko 450 stranih ribljih vrsta. Među njima ima i otrovnih na koje je najlakše naletjeti u južnom dijelu Jadrana. Zadržavanju otrovnih riba u Jadranu pridonijelo je i globalno zatopljenje.
Pogledajte 'nove' otrovne ribe koje su zabilježene u Jadranu
Uz njih u Jadranu postoje i mnoge 'domaće' otrovne ribe. Njihov ubod prate otekline, crvenilo, vrtoglavica i nepodnošljiva bol. U težim slučajevima ubodi mogu uzrokovati probleme sa srcem i disanjem. Izdvojit ćemo:
Morski pauk
Postoje četiri vrste morskog pauka ( bijelac, crnac, žutac i mrkulj). Sve četiri žive u Jadranu i to na svim terenima ( pijesak, mulj, kamen). Otrovne su njihove bodlje koje se nalaze na leđnoj peraji i u škrgama. Ubrzo nakon što se ubodete osjetit ćete neopisivu bol koja će se povećavati do nepodnošljivosti.
Škrpina / škrpoć
Čest ulov ribara koji love mrežama i podvodni ribolovci. Ribe su to koje mogu narasti do 40 cm, a slično kao kod paukova otrovne su im bodlje. Otrov škrpina odnosno škrpoća je slabiji nego kod paukova, a najčešći simptom je manja bol i crvenilo.
Žutulja
Žutulja na repu ima bodlju koja je povezana s otrovnim žlijezdama. Kada je ugrožena može bit nezgodna. Budući da je čest ulov na parangalima najčešće žrtve su neoprezni ribari koje ova riba ubode prilikom skidanja s udice.
Prilikom uboda u ljudski krvotok ispušta otrov. Kao i kod pauka ubod je bolan, a može izazvati srčanu aritmiju, otežano disanje i vrtoglavicu. Postoji nekoliko vrsta žutulja, a u Jadranu najčešća je obična žutulja ( Dasyatis pastinaca )
Golub Kosir
Golub Kosir najpoznatija je vrsta goluba u Jadranu, i najzastupljenija. Može narasti do 2,5 metra odnosno šezdesetak kilograma. Kao i žutulje imaju nazubljene bodlje koje su otrovne. Čovjeka napadaju u samoobrani, a najčešće žrtve su neoprezni ribari.
Naime, golub kosir koji je ulovljen pokušava se braniti mlaćenjem repa na čijem vrhu se nalazi 10-ak centimetara dugačka bodlja. Ako ga ubode kod čovjeka izaziva bol, a otrov može djelovati na srce i krvne žile.
Murina
Murine su ribe koje imaju tijelo poput zmija koje može narasti oko jednog metra odnosno težiti oko osam kilograma. Žive skrivene na kamenom dnu, a poznate su kao agresivne ribe velikih zuba i jakog ugriza.
Najčešće žrtve su neoprezni ribari koji ih skidaju s parangala ili ronioci koji im se pokušavaju približiti i uhvatiti rukama. Umjesto bijegom murina će uzvratiti napadom.
Kompletan popis otrovnih riba Jadrana