Upozorite susjeda na problem. Ako se ogluši na vaše molbe i upozorenja prijavite ga predstavniku stanara, pokušajte naći rješenje ili prijavite veterinarskoj inspekciji
Što da radim? Susjedov psić po cijele dane laje, cvili i zavija!
Susjedov pas laje, cvili, zavija, a vrlo često i grebe po vratima! Ne uvijek, već obično od sedam ujutro do 17 sati popodne, znači kada je susjed otišao na posao. Zvuči poznato? Problem je to s kojim se većina nas susreće svakodnevno. Nekima ne smeta pa se na to niti ne obaziru, a onima kojima smeta pitaju se što napraviti jer žele napraviti dobro za psa, ali i zbog mira u zgradi ne žele se zamjeriti susjedu, pa većinom ne poduzimaju ništa iako bi trebali.
Upozorite susjeda
Zašto? U većini slučajeva radi se o zlostavljanju i zanemarivanju životinja. Zato smo i napisali članak kako i treba li uopće nabavljati kućnog ljubimca. Mogućnost koja također postoji, a uglavnom se radi o psima starijih osoba je ta da se primjerice vlasniku nešto dogodilo pa pas doziva u pomoć. Donosimo nekoliko savjeta što napraviti. Kao prvo upozorite susjeda na problem i objasnite mu da njegov pas pati i da ga ne može ostavljati cijeli dan samog kod kuće.
On će reći da to nije istina ili će već pronaći nekakav izgovor kojim će se opravdati. Od predstavnika stanara tada zatražite da sazove sastanak s jednom temom: 'Zavijanje susjedovog psa!' . U praksi, nakon sastanka susjed će se neko vrijeme kontrolirati i psa će tijekom dana davati na čuvanje, ali nakon nekog vremena problem će se početi ponavljati.
Kome prijaviti?
Tada, susjeda nažalost morate prijaviti, ali pitanje je kome. Naime, većina će nazvati policiju koja će reći da nije odgovorna. Policija za takve slučajeve nije zadužena,osim ako se ne radi o premlaćivanju, trovanju, gađanja ljubimaca zračnicama i sličnim situacijama. Iskustva iz prakse nam govore da ima policajaca koji će vam objasniti cijelu proceduru prijave, ali većina će reći da oni nisu odgovorni. Kada se radi o problemu zavijanja uputiti će vas na veterinarsku inspekciju koja je odgovorna.
Kako napisati prijavu?
Ne nadajte se brzom rješenju jer kao sve u Hrvatskoj i prijavljivanje zanemarivanja životinja kompliciran je birokratski postupak jer svaki grad ima nadležnu županijsku veterinarsku inspekciju koja je uz kućne ljubimce zadužena i za domaće životinje. Prvo što će se od vas zatražiti jest da napišete pismenu prijavu, a savjetujemo vam da ista bude što detaljnije opisana, a po mogućnosti neka ne bude anonimna.
Ako želite da vaš susjed ne sazna tko ga je prijavio naglasite to u prijavi. Na kraju prijave obavezno zatražite da vam se pošalje povratna informacija što su inspektori konkretno poduzeli. Zato je važno da prijava ne bude anonimna jer gdje će vam poslati odgovor ako niste naveli adresu.
Budite uporni
Zvuči komplicirano? I jest! Umjesto da na državnoj razini postoji jedinstven broj telefona za prijavljivanje i zlostavljanje životinja, kao što postoji broj za policiju, vatrogasce i hitnu pomoć svaki grad odnosno županija ima svoje područne veterinarske urede, inspekcije, adrese, brojeve telefona i slično.
Da bi se poslala jedna obična prijava, ako se oslanjate na državnu birokraciju potrošit ćete cijeli dan. Zato većina odmah i odustane od prijave iako ne odustajte-budite uporni. Zato vam savjetujemo da se oslanjate na proceduru iz našeg članka i popise veterinarskih inspekcija poput ovog OVDJE!