Pseći izmet nije gnojivo kako misle neodgovorni vlasnici. Naprotiv, priroda ima više štete nego koristi jer dokazano je da na psećim livadama trava raste rjeđe i sporije
Vjerovali ili ne, ali sakupljanjem izmeta možete spasiti prirodu!
Biti 'prijatelj s prirodom' nije ništa komplicirano. Očuvanju planete Zemlje može doprinijeti svaki vlasnik kućnog ljubimca, najčešće da toga nije svjestan. Donosimo nekoliko savjeta kako biti eco friendly vlasnik.
Ekološko sakupljanje izmeta
Bez obzira imate li psa, mačku, kunića ili bilo koju drugu životinju ona 365 dana u godini mora obavljati nuždu.
Pseći izmet nije prirodno gnojivo kako se opravdavaju neodgovorni vlasnici. Naprotiv, priroda ima više štete nego koristi jer dokazano je da na psećim livadama trava raste rjeđe i sporije, a grmovi koje psi 'zalijevaju' puno češće se suše.
Ako imate pse za sakupljanje izmeta umjesto plastičnih vrećica koristite one od bio razgradivih materijala.
Vlasnici mačaka čiji ljubimaca obavljaju nužnu u mačjim WC-ima prirodu mogu čuvati koristeći pijesak sa što manje kemikalija. Na tržištu postoje i ekološke stelje koje mokraću pretvaraju u grudice.
Njihova prednost je što se mogu baciti u WC školjku, a ne plastične vrećice za smeće.
Prirodni šamponi
Pogledajte sastav šampona i proizvoda za njegu vaših ljubimaca i odaberite samo one koji su ekološki prihvatljivi. Prirodni sastojci zdraviji su za kožu i smanjuju alergije kod ljubimaca.
Umjesto jednokratnih higijenskih maramica koristite klasične ručnike za brisanje koji se nakon prljanja mogu oprati u perilici za rublje.
Kupujte velika pakiranja
Jeste li se ikada zapitali gdje završavaju silne vrećice od osnovne hrane, poslastica, ali i ambalaža od šampona i drugih sredstava za njegu ljubimaca?
Kako bi spriječili gomilanje ambalažnog otpada koji je opasan za okoliš umjesto malih kupujte velika pakiranja.
Organska, a ne umjetna hrana
Pažljivo čitajte deklaracije i pazite kakvu hranu kupujte za svoje ljubimce. Razmislite o sirovoj hrani za pse, a općenito gledajte da u hranama budu organske namirnice, a ne one umjetne, bogate kemikalijama.
Ponekad je teško otkriti koja hrana sadrži umjetne boje i okuse. Hrana za kućne ljubimce dugoročan je odabir te se prije nego se odlučite za neki brend dobro informirajte što ustvari kupujete.
Ljubimce držite pod nadzorom
Istraživanja su pokazala da domaće mačke godišnje ubiju milijarde malih životinja. Kako bi to spriječili mačke ne puštajte da lutaju, već ih imajte pod nadzorom. U šetnju ih vodite na uzici.
Osim što ćete spasiti mnoge divlje životinje smanjit ćete šansu da vašeg ljubimca pregazi automobil. Ovi savjeti također vrijede za vlasnike tzv.pasa avlijanera koji svoje ljubimce puštaju da lutaju bez nadzora.
Imate ideju kako biti ekološki osviješten vlasnik kućnog ljubimca, a nismo je naveli?! Pozivamo vas da ju ostavite u komentarima.