Obveznik ste fiskalizacije i otprilike znate koje su vam dužnosti. No, kako zbog nekih manjih propusta ne biste zaradili veliku kaznu, trebate biti detaljno upućeni u svoje obveze.
Kako zbog banalnog propusta ne biste platili kaznu koja može varirati između 5.000 i 300.000 kuna, trebate biti dobro upoznati s obvezama koje ste dužni ispoštovati.
Dokumenti koje morate imati
Prvo, kao obveznik fiskalizacije morate imati interni akt o fiskalizaciji koji sadrži pravila sljednosti numeričkih brojeva računa, popis poslovnih prostora, oznake poslovnih procesa i način numeriranja računa. Akt sastavljate sami i čuvate ga u poslovnom prostoru te ga na zahtjev porezne inspekcije dajete na uvid, a u slučaju da imate više poslovnih prostora, u svakom je dobro imati kopiju akta.
S obzirom na to da se akt, između ostalog, odnosi i na broj računa, treba znati da je taj broj strogo određen. Naime, sastoji se od tri djela:
- Numeričkog broja računa - svake godine mora krenuti od broja 1 (nikako ne 01 – stavite li ispred nulu, niste na pravilan način odredili broj računa)
- Oznake poslovnog prostora – može uključivati brojeve i slova
- Oznake naplatnog uređaja
Iako mnogi iz praktičnih razloga kod broja računa stavljaju i broj godine, to zapravo nije dopušteno, jer se on mora sastojati isključivo od spomenuta tri elementa, primjerice 1-1-1. Želite li na računu navesti godinu, morate to navesti negdje drugdje na računu.
Osim akta o fiskalizaciji, dužni ste imati i odluku o blagajničkom maksimumu i minimumu. Blagajnički maksimum je najviša svota novca koja se smije imati u blagajni na kraju dana, dok je blagajnički minimum ona svota novca koja se nalazi u blagajni za početak poslovanja. Blagajnički maksimum određujete sami, a sve iznad tog iznosa na kraju dana morate taj dan ili najkasnije sljedeći radni dan položiti na transakcijski račun u banci. Iako iznos blagajničkog minimuma nije zakonski definiran, ako nemate odluku o njegovom iznosu, a taj se novac nalazi u blagajni, u slučaju neke kontrole može ga se proglasiti viškom za što slijedi propisana kazna.
Osim navedenog u poslovnom prostoru mora se nalaziti i naljepnica odnosno obavijest da ste dužni izdavati račune te da je kupac dužan preuzeti i zadržati izdani račun. Naljepnica se mora nalaziti na svakom elektroničkom naplatnom uređaju ili nekom drugom vidljivom mjestu u poslovnom prostoru.
Dostava podataka Poreznoj upravi
Još jedna od vaših obaveza jest dostava podataka Poreznoj upravi o proizvođaču ili održavatelju vašeg programskog rješenja kao i podataka o poslovnim prostorima ako račune naplaćujete gotovinom. Obveznici fiskalizacije koji su ujedno i obveznici PDV-a, podatke o poslovnim prostorima Poreznoj dostavljaju putem sustava ePorezna, a ako nisu obveznici PDV-a, dostavljaju ih putem propisanog obrasca koji sadrži podatke o:
Obvezniku fiskalizacije
- OIB
- Ime i prezime
- Adresa
- Oznaka poslovnog prostora
- Adresa poslovnog prostora
- Tip poslovnog prostora
- Vrsta djelatnosti koja se obavlja u poslovnom prostoru
- Radno vrijeme i radni dani
- Datum otvaranja poslovnog prostora
- Status poslovnog prostora
Proizvođaču programskog rješenja
- OIB
- Ime i prezime/naziv
- Adresa
Održavatelju programskog rješenja
- OIB
- Ime i prezime/naziv
- Adresa
Naravno, prije toga treba nabaviti digitalni certifikat za potrebe fiskalizacije (postupak registracije, odnosno izdavanja certifikata provodi se u Registracijskim uredima Fine), elektronički naplatni uređaj i programsko rješenje koje će omogućiti izdavanje računa pomoću naplatnog uređaja.
Tek kad zadovoljite sve navedene uvjete možete krenuti s poslovanjem bez brige oko toga jeste li što propustili ili ne.