Obavijesti

News

Komentari 79

Anketa: Amerikanci podržavaju prosvjede i protive se reakciji Donalda Trumpa na nemire

Anketa: Amerikanci podržavaju prosvjede i protive se reakciji Donalda Trumpa na nemire
4

Prosvjednici su promarširali ulicama Washingtona, New Yorka i Los Angelesa. Stotine ih se okupilo kraj postavljene ograde koja im onemogućuje ulazak u park blizu Bijele kuće

VIDEO

Većina Amerikanaca podržava prosvjede diljem zemlje zbog ubojstva Afroamerikanca Georgea Floyda i ne odobravaju reakciju američkog predsjednika Donalda Trumpa na nemire, pokazuju u srijedu rezultati ankete koju su proveli Reuters i Ipsos. 

POGLEDAJTE VIDEO: Prosvjedi u Americi na vrhuncu 

Pokretanje videa...

Donald trump će poslati vojsku 01:11

Prema anketi provedenoj u ponedjeljak i utorak, 64 posto odraslih Amerikanaca "naklonjeno je prosvjednicima", a 27 posto ih ne podržava.

Prosvjedi traju već tjedan dana, a izbili su zbog ubojstva Afroamerikanca Georgea Floyda kojemu je policajac bijelac, Derek Chauvin pritiskao koljenom vrat gotovo devet minuta sve dok Floyd nije izdahnuo.

Većina, više od 55 posto Amerikanaca ne odobrava odgovor američkog predsjednika na prosvjede, uključujući njih 40 posto koji to "snažno" ne odobravaju. 

Odvojena anketa Reutersa i Ipsosa pokazuje da prednost Joea Bidena nad Donaldom Trumpom iznosi 10 postotnih bodova, najviše otkad je Biden početkom travnja izabran za demokratskog kandidata na predsjedničkim izborima. 

Republikanski predsjednik zaprijetio je raspoređivanjem američke vojske kako bi ugušio prosvjede, a Biden ga je u utorak optužio da je "pretvorio zemlju u bojno polje podijeljeno zbog starih neprijateljstava i novih strahova".

Na izborima 3. studenog 47 posto birača planira glasati za Bidena, u usporedbi s 37 posto koji favoriziraju Trumpa. 

Amerikanci su podijeljeni oko djelovanja policije. Prema anketi njih 43 posto vjeruje da policija obavlja dobar posao, a 47 posto njih s time se ne slaže. 

Anketom je obuhvaćeno 1.004 Amerikanaca, a njihovi odgovori prikupljeni su online. Mjera preciznosti iznosi plus/minus četiri postotna boda. 

Prosvjedi ne jenjavaju

Nastavljaju se prosvjedi protiv policijske brutalnosti i sustavnog rasizma u Sjedinjenim Državama pokrenuti zbog ubojstva Afroamerikanca Georgea Floyda, a gradovi se pripremaju za potencijalne nove nemire nakon Trumpovih prijetnji za primjenom veće sile. 

Prosvjednici su promarširali ulicama Washingtona, New Yorka i Los Angelesa. 

Stotine ih se okupilo kraj postavljene ograde koja im onemogućuje ulazak u park blizu Bijele kuće gdje su u ponedjeljak mirni prosvjednici rastjerani suzavcem kako bi američki predsjednik Donald Trump mogao proći do obližnje crkve i fotografirati se s Biblijom u ruci. 

Joe Biden optužio Trumpa da je Ameriku pretvorio u bojno polje
Joe Biden optužio Trumpa da je Ameriku pretvorio u bojno polje

Čini se da savezna vlada planira snažnije odgovoriti na novi val prosvjeda u Washingtonu.

"Večeras će se osigurati još snažnija podrška zakonu i redu", rekao je u utorak glavni državni odvjetnik William Barr. 

Washington Post piše, pozivajući se na neimenovani izvor iz ministarstva pravosuđa, da je upravo Barr u ponedjeljak zatražio od policije da rastjera prosvjednike ispred Bijele kuće. 

Većinom mirni prosvjedi proteklih dana povremeno su obilježeni nemirima i izgredima po noći.

Četvero policajaca ranjeno je vatrenim oružjem u St. Louisu i jedan u Las Vegasu tijekom sukoba s prosvjednicima. 

Uhićene su tisuće prosvjednika u gradovima diljem zemlje, ima i ozlijeđenih. 

Trump je zaprijetio da će poslati vojsku u gradove i savezne države kako bi smirio nerede, istovremeno tvrdeći da podupire mirne prosvjede.

Trump zaprijetio vojskom pa ražestio prosvjednike: Pale, pljačkaju i razbijaju sve redom
Trump zaprijetio vojskom pa ražestio prosvjednike:  Pale, pljačkaju i razbijaju sve redom

Guverneri New Yorka, Massachusettsa, Michigana i Illinoisa su među onima koji su odbacili Trumpov poziv na snažniji odgovor na prosvjede. 

Policijski sat uveden je u Kaliforniji, New Yorku, Washingtonu i drugim urbanim područjima. Pripadnici Nacionalne garde raspoređeni su u nekim saveznim državama, ali većinom kao ispomoć.

Demokratski kandidat za Bijelu kuću Joe Biden optužio je u utorak Donalda Trumpa da je Sjedinjene Države pretvorio u "bojno polje".

"Neću manipulirati strahom i podjelom. Neću raspirivati mržnju", poručio je Biden američkim biračima u svom govoru u Philadelphiji, gradu kojeg prate stalni prosvjedi i nasilje. 

Donald Trump guvernerima iz bunkera: 'Morate dominirati ili ćete izgledati kao hrpa kretena'
Donald Trump guvernerima iz bunkera: 'Morate dominirati ili ćete izgledati kao hrpa kretena'

Kako se približavaju izbori, Trumpu opada podrška prema nekim nacionalnim anketama, ali analitičari upozoravaju da u ovoj fazi tim brojkama ne treba pridavati veću pažnju.

Već sedam dana u SAD-u traju nemiri zbog ubojstva crnca Georgea Floyda. Policajac bijelac, Derek Chauvin pritiskao mu je koljenom vrat gotovo devet minuta dok Floyd nije izdahnuo.

Neovisna autopsija, koju je zatražila Floydova obitelj, pokazala je da se muškarac ugušio. 

"Dokazi upućuju na zaključak da je uzrok smrti mehanička asfiksija i da je posrijedi ubojstvo", rekla je liječnica Allecia Wilson sa Sveučilišta Michigan koja je sudjelovala u izvođenju autopsije.

Prosvjedi zbog Floyda u Berlinu i Londonu, Trump je rekao da će 'Antife' proglasiti teroristima
Prosvjedi zbog Floyda u Berlinu i Londonu, Trump je rekao da će 'Antife' proglasiti teroristima

Chauvin je uhićen i optužen za ubojstvo trećeg stupnja. Otpuštena su trojica njegovih kolega umiješana u slučaj.

Minnesota je u utorak podnijela tužbu za kršenje građanskih prava protiv policije Minneapolisa, rekao je guverner Tim Walz. 

"Biti crnac ne smije biti smrtna presuda", rekao je Walz. 

Prosvjedi za Floyda u Europi i Africi

Ubojstvo Afroamerikanca Georgea Floyda izazvalo je prosvjede i izvan Sjedinjenih Država, od Amsterdama do Nairobija koji su ukazali na problem rasizma i u tim gradovima. 

Dok bjesne prosvjedi u SAD-u, a pokretu "Život crnca je vrijedan" pridružili su se brojni europski i afrički gradovi.

Mirni prosvjednici upozorili su na društvenu nejednakost i institucionalni rasizam koji proizlaze iz kolonijalne prošlosti Nizozemske, Velike Britanije i Francuske. 

"Ako vjerujete da u Nizozemskoj nemamo problem s rasizmom, okrenite se i krenite kući", rekla je Jennifer Tosch iz Black Heritage Amsterdam Tours okupljenima u Amsterdamu.

Tosch i drugi povukli su poveznicu između Floydove smrti i nekadašnjeg robovlasništva.

U Londonu je prosvjednik nosio transparent "Velika Britanija nije nevina". 

U Berlinu je oko 2.000 ljudi prosvjedovalo ispred američkog veleposlanstva, a dvojica nogometaša Bundeslige u ponedjeljak su nosila majicu s natpisom "Pravda za Georgea Floyda".

Sličnu poruku poslao je Dominique Sopo iz francuske nevladine organizacije SOS rasizam koji je organizirao manji prosvjed ispred američkog veleposlanstva u Parizu.

"Problem rasizma među policajcima, ali s manje nasilja, problem je koji muči i Francusku."

U Istanbulu se više od 50 prosvjednika sukobilo s policajcima, a najmanje petero ih je privedeno.

Ispred američkog veleposlanstva u Nairobiju prosvjednici su držali transparente "Život crnca je vrijedan" i "Zaustavite izvansudska ubojstva". 

Organizator prosvjeda Nafula Wafula rekao je da je nasilje nad crncima prisutno u cijelom svijetu i podsjetio na ubojstva zatvorenika u Keniji.

Planiraju se prosvjedi i u Gambiji, Britaniji, Španjolskoj i Portugalu. 

U Španjolskoj će prosvjednici obilježiti smrt Floyda i "svih sestara i braće koji su umrli od ruke institucionalnog rasizma na našim ulicama", objavila je afrička organizacija CNAAE.

Portugal će se na okupljanju pozabaviti "mitom da Portugal nije rasistička zemlja". 

No, nisu svi u Europi na strani prosvjednika. 

Španjolska desničarska stranka Vox i nizozemska protuislamska Slobodarska stranka nazvali su prosvjednike "teroristima" i podržali američkog predsjednika Donalda Trumpa.

"Izražavamo podršku Trumpu i Amerikancima koji gledaju kako im naciju napadaju ulični teroristi koje podupiru progresivni milijunaši", objavljeno je na Twitter profilu stranke. 

"Napadaju Bijelu kuću. Ovo nije prosvjed, nego anarhija #terorista Antife", tvitao je nizozemski političar Geert Wilders.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 79
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa