Iza cjepiva, koje jamči 90 postotnu uspješnost protiv zaraze koronavirusom, stoje supružnici Ugur Sahin i Ozlem Tureci te njihova tvrtka BioNTech. Financirao ih je Pfizer
'Smućkali' cjepivo za koronu: Bili su djeca imigranata, a sad su ovi Nijemci postali bogataši
Obećavajuće cjepivo protiv zaraze koronavirusom, koje je predstavio američki globalni farmaceutski gigant Pfizer, ima učinkovitost veću od 90 posto i već ovog mjeseca kompanija će poslati zahtjev za hitno odobrenje.
Iako su Amerikanci financirali cjelokupni put nalaska cjepiva, mozgovi koji su ga stvorili nalaze se u njemačkoj tvrtki BioNTech. Nju je osnovao bračni par znanstvenika Ugur Sahin i Ozlem Tureci, piše Sky News. Upravo njih hvale da su osmislili vrhunski proizvod.
Sama činjenica da su to uspjeli prvi u svijetu naglo je obogatila njihovu tvrtku, koja je preko noći postala vrijedna 21 milijardu dolara. Supružnici su tako postali jedni od 100 najbogatijih Nijemaca. No par to nije nimalo promijenilo, a sami su došli iz skromnih obitelji.
Sahin, koji je glavni i odgovorni direktor BioNTecha, rođen je u turskom Iskenderunu te je u Zapadnu Njemačku preselio sa svoje četiri godine. Obitelj je uzdržavao otac koji je radio u tvornici Forda u Kölnu.
Dr. Tureci, koja je u kompaniji nadležna za medicinska istraživanja, rođena je u Njemačkoj u obitelji turskog liječnika koji je preselio iz Istanbula.
Upoznali su se tijekom studiranja, a prema jednom intervjuu, u laboratoriju su radili čak i na dan vjenčanja
Primarni cilj njihovog znanstvenog djelovanja bila je borba protiv raka. Testirali su mogućnosti korištenja modificiranog genetskog koda kako bi zavaralo tijelo da se bori protiv raka i proizvede antitijela.
Tijekom 2020. su, istražujući borbu protiv koronavirusa, zaposlili 500 ljudi i tako privukli Pfizer i kinesku tvrtku Fosun da postanu partneri. Sve im se to isplatilo.