Temeljita provjera njegove prijave ustanovila je da su među navodno zaposlenima bile i tri preminule osobe, a neki su brojevi socijalnog osiguranja bili nepostojeći.
Glumac Don Victor u Hrvatskoj je tražio azil, sad je priznao kako je pronevjerio 7,2 mil. $
Don Victor Cisternino (46) sebe je predstavljao kao stručnjaka za filmski biznis, informacijske tehnologije, odnose s javnošću, projektni menadžment, nekretnine... Odigrao je i epizodnu ulogu u nekoć popularnoj seriji "Hitna služba", a na popularnoj stranici IMDB naveden je i kao producent na dva filma: "Emerald City" iz 2016. te "A bend in the river" iz 2020. godine.
Do nedavno je tvrdio i kako je vlasnik kompanije s više od 400 zaposlenih. I na račun tih fiktivnih zaposlenika pošteno je 'opelješio' američke državne službe. Ured državnog odvjetnika iz Orlanda teretio ga je da je pronevjerio 7,2 milijuna američkih dolara državnog zajma za potpore tvrtkama pogođene pandemijom koronavirusa preko svoje tvrtke MagnifiCo koja se bavi konzultantskim poslovima u filmskoj industriji i umjetnosti. Novac je potrošio na luksuzne nekretnine i skupocjene jurilice.
Sad je zbog svega priznao krivnju. Na saveznom sudu u Orlandu izjasnio se krivim za prijevaru, tešku krađu identiteta i nezakonite novčane transakcije. Prijete mu 32 godine zatvora, stoji u odluci suda.
Ali da je bilo po njegovom, ne bi on suda ni zatvora nikad vidio. Kad je shvatio da mu je država na tragu, odlučio je pobjeći u Europu. Pokušao je i s Hrvatskom, gdje je odlučio potražiti politički azil. Uhitila ga je hrvatska policija je po crvenoj tjeralici Interpola u travnju prošle godine.
- Bojao sam se da će me administracija novoga predsjednika Joea Bidena progoniti zbog ovoga načina poslovanja, a takvo je poslovanje bilo dozvoljeno za vrijeme administracije Donalda Trumpa. Zbog toga sam nakon izbora u SAD-u odlučio pobjeći u Europu te zatražiti azil ili u Rusiji ili u nekoj od drugih država. Tako sam došao i u Hrvatsku, gdje sam htio zatražiti politički azil - rekao je prošle godine u svoju obranu.
Ipak je izručen u SAD i početkom iduće godine doznat će na koliko dugo ide iza rešetaka. Drugog izbora osim priznavanja krivice nije ni imao. Prijevara i nije bila nešto dobro odrađena.
Njegova porezna prijava zapela za oko poreznoj službi jer su svi njegovi djelatnici (422) plaćali isti porez na dohodak - 3,356 dolara mjesečno. S obzirom na to da ljudi u pravilu zbog broja djece, nezaposlenih supružnika, invaliditeta ili drugih razloga često imaju različite porezne olakšice, bilo je, pa u principu nemoguće, da čak 400-tinjak djelatnik plaća identičan porez.
Temeljita provjera njegove prijave ustanovila je da su među navodno zaposlenima bile i tri preminule osobe, a neki su brojevi socijalnog osiguranja bili nepostojeći.