Na koji način Vlada planira osigurati sigurnost hrvatskim građanima i spriječiti moguće terorističke činove?, napisala je Milanoviću šefica ORaH-a Mirela Holy
Holy: Među izbjeglicama ima i ubačenih terorista. Što činiti?
Stranka Mirele Holy obratila se u subotu otvorenim pismom premijeru Zoranu Milanoviću. Prozvali su Vladu da, s obzirom na izbjeglički val koji je zahvatio cijeli Balkan i brojne države EU te prijeti preplaviti i Hrvatsku, predstave strateški plan za izbjeglice, ako ga imaju, te javnosti objasne kako ga misle provoditi.
Pismo donosimo u cijelosti:
Poštovani predsjedniče Vlade gospodine Milanoviću,
Hrvatska se nalazi na pragu velike izbjegličke krize koja je zahvatila cijeli Balkan i mnoge države Europske Unije. Svakodnevno svjedočimo potresnim slikama izbjeglica koje u borbi za goli život napuštaju područje Bliskog istoka i spas traže u zemljama Europske Unije. Izbjeglička kriza već danima trese susjednu Srbiju, a val izbjeglica samo što nije preplavio i Hrvatsku.
S obzirom na činjenicu da iz nedavnih javnih nastupa ministra unutarnjih poslova ministra Ranka Ostojića nismo dobili konkretan ni adekvatan odgovor na pitanje je li Hrvatska spremna za izbjeglički val te kakva je politika i plan Vlade Republike Hrvatske spram ovog akutnog problema, obraćam Vam se stoga otvorenim pismom i pozivam Vas da hrvatskim građanima odgovorite na sljedeća pitanja:
1. Hoće li Vlada Republike Hrvatske pokazati solidarnost s izbjeglicama i provoditi politiku otvorenih vrata prema ovim unesrećenim ljudima? Iz nedavne izjave ministra Ostojića stekli smo dojam da se Vlada sprema na val izbjeglica korištenjem većeg broja 'senzora' koji bi detektirali one koji pokušavaju ući u Hrvatsku što je varijanta sofisticiranije, ali slične politike 'zida' za izbjeglice poput onog susjedne nam Mađarske.
2. Ima li Vlada RH Strateški plan i program za izbjeglice i kakav je taj plan? Nužno je hrvatske građane upoznati s tim planom i objasniti im ga. Ako Plan postoji zašto ga nismo dostavili tijelima EU i tražili nepovratna europska sredstva za ovu svrhu kao što je to učinila susjedna Slovenija?
3. Koliko je sredstava iz Proračuna Vlada RH osigurala za zbrinjavanje izbjeglica? Na koji način planirate financirati zbrinjavanje izbjeglica i u kojem omjeru? Koliko je Hrvatska osigurala smještajnih kapaciteta, odjeće, hrane, lijekova, higijenskih potrepština, kreveta, posteljine, raznog pribora za izbjeglice?
4. Surađuju li hrvatske obavještajne službe sa službama drugih država kako bi na efikasan način spriječile infiltraciju terorista ubačenih među izbjeglice? Na koji način Vlada planira osigurati sigurnost hrvatskim građanima i spriječiti moguće terorističke činove? Razmatraju li se uopće sigurnosni aspekti ove krize?
Izbjeglička kriza je posljedica ratnih sukoba na području Sirije i drugih država na Bliskom istoku pa možemo očekivati i daljnji kontinuirani bijeg velikog broja, krizom zahvaćenih, ljudi s tog područja ukoliko se ne osigura mir i stabilnost na tom području. S obzirom na činjenicu da je teško očekivati da će se to dogoditi bez međunarodne intervencije pod okriljem UN-a, molim Vas da informirate hrvatsku javnost o stavu Vlade prema osiguranju mira i stabilnosti u tom području vojnim sredstvima?
Ovakav izbjeglički val je, bez ikakve sumnje, iznimno veliki financijski i logistički izazov za svaku državu, posebice za državu koja se nalazi u teškoj ekonomskoj situaciji poput Hrvatske. Izbjeglička kriza je i veliki sigurnosni problem o čemu se u Hrvatskoj gotovo uopće ne govori. Među ljudima koji bježe od sigurne smrti i neimaštine zasigurno ima i ubačenih terorista što će se, realno je očekivati, pokazati izuzetno velikim sigurnosnim problemom za cijelu EU, a time i za RH. Stoga Vlada Republike Hrvatske, osim logističke pripreme za prihvat izbjeglica, mora osigurati i visoku sigurnosnu pripremljenost za ulazak mogućih terorista. To bi nam bilo daleko lakše da smo se, poput susjedne Slovenije, bolje pripremili i usvojili Plan za izbjeglice te povukli sredstva iz EU za te namjene.
Obaveza Vlade je da informira građane i o tome koji su uzroci ove krize te da s drugim državama EU nastoji riješiti uzroke, a ne baviti se sanacijom posljedica ove najveće sigurnosne krize s kojom se EU susreće u posljednjih desetak i više godina. ORaH podržava vojnu intervenciju protiv IS-a u režiji šire međunarodne zajednice, odnosno snaga UN-a, jer se ništa dugoročno neće riješiti ukoliko ćemo se baviti samo s posljedicama, a ne uzrocima sadašnje krize koja u svojoj pozadini ima energetske i financijske interese.
S poštovanjem, dr. sc. Mirela Holy, predsjednica ORaH-a