Španjolska policija tvrdi da su zajedno s uhićenim Španjolcem i Kolumbijkom bili na čelu kriminalne organizacije koja je u tvrtku preusmjerila dva milijuna eura u gotovini, stečenih uglavnom pljačkanjem stanova i kuća
Hrvati u Španjolskoj pljačkali kuće pa novac prali kroz tvrtku
Dvoje državljana Hrvatske, starih 39 i 40 godina, optuženo je u Španjolskoj za "pranje novca stečenog od ilegalnih aktivnosti" putem kompanije registrirane u toj zemlji od 2016. do 2020. godine.
Muškarac i žena uhićeni su prošli mjesec u malom mjestu San Miguel de Salinas, udaljenom 68 kilometara od turističkog primorskog grada Alicantea. Španjolska policija tvrdi da su zajedno s također uhićenim Španjolcem i Kolumbijkom bili na čelu kriminalne organizacije koja je preusmjerila 2 milijuna eura u gotovini, stečenih uglavnom pljačkanjem stanova i kuća, u tu kompaniju kako bi se putem njene legalne aktivnosti izgubio trag nezakonito stečenog novca.
U lipnju je u Jijoni, obližnjem mjestu s 6.800 stanovnika, jedan poduzetnik prijavio policiji računovođu iz svoje kompanije. Računovođa, 51-godišnji Španjolac, od zaposlenja u kompaniji 2017. godine kontinuirano je primao novac na poslovni račun kompanije pa ga preusmjeravao na privatne račune drugih osoba kao i na svoj osobni, pa je tako na nezakonit način prošlo 340.000 eura, rekao je poduzetnik policiji.
Jedinica Civilne garde zadužena za gospodarski kriminal u Alicanteu otpočela je istragu i zaključila kako računovođa namješta financijske brojeve, navodeći nepostojeće prihode i rashode, kako bi prikrio stvarno porijeklo novca. Policija navodi da je napravio račune nepostojećih dobavljača temeljem kojih je isplaćivao novac s računa kompanije, a često je isplaćivao i iznose veće od stvarnih vrijednosti roba i usluga.
Policija smatra da je tako prebacio oko 400.000 eura, što je za 60.000 više od iznosa koji je prijavio vlasnik kompanije. Novac je uplaćivao na razne privatne račune, među kojima su bili i oni njegove supruge. No dio novca je uložio u kriptovalute ali ga je ondje i vjerojatno izgubio, priopćila je policija.
Policajci su ga zatim priveli 22. rujna. Odmah su uhitili i njegovu 54-godišnju suprugu Španjolku pod sumnjom da je svjesno sudjelovala u navodnoj prijevari njenog supruga ali su je zatim i pustili na slobodu. Računovođa je pak završio na sudu koji ga je pustio da se brani sa slobode uz plaćenu jamčevinu.
Pritom je blokirano 9 bankovnih računa, 6 nekretnina i dva vozila. Ta policijska operacija odvijala se paralelno s drugom koju su isti agenti započeli u srpnju 2020 i nazvali "Operacija kompliment" (Operación Requiebro). Pokrenuli su ju nakon što su mjesec dana ranije u mjestu Torrevieja, udaljenom 70 kilometara do Alicantea, uhitili nekoliko osoba optuženih da su stekli najmanje milijun eura putem financijske piramide kojom su varali žrtve i uzimali im novac.
U veljači ove godine je, pak, policija uhitila dva državljana Hrvatske i dva Italije "koja pripadaju istom obiteljskom klanu" u Torrevieji. Nakon što je žrtva oglasila preko internetskog portala prodaju svoje kompanije oni su glumili posrednike investicijskog fonda s Curasaoa, u Latinskoj Americi. Poslije nekoliko sastanaka na luksuznom mjestu, kako žrtva ne bi ništa posumnjala, zatražili su od nje da im usitni novac a prilikom čega su joj "uvalili" lažne eure a uzeli mu 50.000 pravih.
Policija je zatim posumnjala da novac od takvih financijskih prijevara kao i od aktivnosti drugih kriminalnih organizacija odlazi u kompaniju u kojoj radi optuženi računovođa.
- Tijekom istrage smo ustanovili da se provodilo nekoliko međusobno neovisnih operacija pranja novca - priopćila je Civilna garda iz Alicantea.
Istražitelji su zaključili kako najmanje 13 osoba radi u kriminalnoj organizaciji koja prima nezakonito stečeni novac u gotovini pa ga preko računovođe u ovoj kompaniji prebacuje na razne privatne račune. Time novac biva prikazan kao legalni prihod vlasnika tih računa. Policija nije otkrila ime kompanije čiji je vlasnik prijavio računovođu a niti imena uhićenih.
Hrvatski državljanin star 39 godina i državljanka stara 40 godina, kao i dvoje njihovih suradnika iz Španjolske i Kolumbije, uhićeni su 30. rujna. Policija je priopćila kako su na čelu organizacije te da su joj otprije poznati po nasilnim pljačkama, pranju novca i pripadanju kriminalnoj skupini. Sud u Torrevieji ih je zatim pustio na uvjetnu slobodu i pritom blokirao 19 bankovnih računa, 19 nekretnina i 9 automobila.
- Mi nastavljamo s istragom te ne isključujemo mogućnost novih uhićenja - rekao je glasnogovornik policije u Alicanteu u telefonskom razgovoru za 24sata. U području Alicantea je u posljednje vrijeme uhićeno više ljudi s hrvatskim dokumentima, ali glasnogovornik policije kaže kako još uvijek istražuju imaju li ostali slučajevi veze s kompanijom "preko koje se prao novac".
U travnju je policija slijedila automobil iz Torrevieje prema obližnjem gradu Elcheu, a u koji su vozile dvije žene stare 23 i 25 godina, osumnjičene za brojne pljačke stanova diljem Španjolske.
- One pripadaju putujućoj bandi koja obija brave na kućama - izjavila je policija iz Alicantea kada ih je uhitila prije šest mjeseci. U Alicanteu, smještenom na pješčanoj obali Sredozemnog mora, uhićivane su i druge osobe s hrvatskim putovnicama ili osobnim iskaznicama.
U prosincu 2020. godine je u Jijoni uhićen Srbin s lažnim hrvatskim dokumentima, a za kojim je Srbija tragala od 2015. godine zbog nezakonitog posjedovanja vatrenog oružja. Mjesec dana ranije je u Alicanteu uhićen 42-godišnji državljanin BiH kojega je pak Hrvatska tražila od 2016. zbog financijske prijevare u Zagrebu.
Policija je u srpnju u centru Alicantea, ispred hotela u kojem je odsjeo, uhitila 42-godišnjeg Hrvata za kojim je Hrvatska bila 2017. raspisala tjeralicu zbog premlaćivanja dviju osoba bejzbolskom palicom u Novom Zagrebu. On je zatim izručen redovnim letom aviokompanije Iberia iz Madrida u Zagreb.
Najnovija policijska operacija usmjerena na kompaniju preko koje se navodno "prao novac" neće dovesti o osuđujućih presuda, smatra osoba iz španjolskog pravosuđa koja je htjela ostati anonimna.
- Ne čudi me što je sudac pustio optužene da se brane sa slobode. Policija u ovakvim slučajevima nema čvrste dokaze ili znanja o financijskim transakcijama prilikom uhićenja pa osumnjičene osobe budu puštene - kaže ta osoba. U lipnju je održano ročište na kojem su dvojica državljana Srbije bila oslobođena u sličnom postupku, a uz to sada traže odštetu jer su im računi bili blokirani dvije godine.
Policija je tada izvijestila kako je njihova tvrtka u Španjolskoj bila upletena u pranje novca stečenog drogom no vještaci putem financijskih izvještaja kompanije nisu uspjeli ustanoviti da se "pere novac".
- Nisu im mogli staviti soli na rep. Mislim da niti ovaj najnoviji slučaj neće prosperirati - kaže osoba iz pravosuđa.