Obavijesti

News

Komentari 81

I tata i sin ostali bez obje noge: 'Trebaju nam novi krov i kolica'

I tata i sin ostali bez obje noge: 'Trebaju nam novi krov i kolica'
8

Stjepan (63) i Mario (43) Rihtarić žive u teškim uvjetima u Donjem Hruševcu u blizini Donje Stubice. Otac je bez nogu ostao zbog gangrene, a sin je prije 25 godina podletio pod vlak i teško stradao...

Jedina želja nam je popraviti krov na kući i nabaviti električna invalidska kolica. Za to su potrebni veliki novci, a mi ih nemamo, kažu otac Stjepan i sina Mario Rihtarić.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:55

Obojica su bez nogu i žive u teškim uvjetima u prizemlju nedovršene kuće u Donjem Hruševcu u blizini Donje Stubice. Krov im već pet godina prokišnjava nakon udara groma,

- Ništa drugo nam ne treba. Nismo gladni ni žedni. Ostalo bi mogli malo po malo srediti sami - skromno navodi Stjepan (63). On je bez nogu ostao zbog gangrene. Prvo su mu amputirali prste, a potom jednu pa drugu nogu.

- Da mi nisu noge otišle ja bih problem s krovištem već sredio - napominje Stjepan kao da se opravdava jer nakon 39 godina rada mora moliti za pomoć.

Njegov sin Mario (43) prikovan je na invalidska kolica 25 godina. On je taj koji svakog dana odlazi u dućan udaljen oko 500 metara. Da bi došao do ceste Mario mora savladati uzbrdicu u dvorištu.

- Ne mogu izaći s kolicima, on može. Možda za 20 godina neće ni on moći - ističe Stjepan zašto za sina želi duga kolica.

Mario je stradao u 18. godini. Radio je tjedan dana.

- Vraćao sam se iz Zagreba s posla vlakom u Zabok. U vlaku sam zaboravio stvari i vratio se. Na izlasku sam stao na zadnju stepenicu i skočio na peron. Poskliznuo sam se zbog poledice i podletio pod vlak. Tako sam ostao bez nogu – prisjetio se Mario. 

On prima 1500 kuna socijalne pomoći, a otac mirovinu od 2400 kuna i invalidninu. No trećina Stjepanove mirovine odlazi na ratu kredita, koji nije njihov. Bio je jamac nećaku, koji dug ne vraća. Stjepan se nada da će i taj teret ubrzo skinuti s leđa, a požalio se kako mu je na to u protekle tri godine otišlo više od 20.000 kuna.

Na kući su dotrajala ulazna vrata koja se ne daju zatvoriti. Ništa bolja nije ni ostala stolarija u prizemlju kuće, a na planiranom prvom katu je ni nema. Jedino mjesto u kući gdje se grije je kuhinja u kojoj imaju peć na drva. Tko želi pomoći može se javiti Ivanu Kneziću iz Caritasa na broj 098/357742 ili uplatiti donaciju na račun Maria Rihtarića u Zagrebačkoj banci, IBAN: HR3823600003244325706

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 81
Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...
UŽAS NA CESTI

Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...

Doktori iz Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru borili su se za njegov život, ali nisu ga uspjeli spasiti....
Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'
IVAN GUTTLER

Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'

U Hrvatskoj su do sada najviše temperature izmjeren u Pločama 42,8 stupnjeva u kolovozu 1981 godine, rekao nam je šef DHMZ-a...
Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'
NI MED CVETJEM NI PRAVICE

Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'

Gradonačelnik je bez komentara. Navodno uopće nije želio nagradu, već sugrađanima samo pokazati kako je njegov vrt lijep. Karmela Vukov-Colić kaže da je sve bilo anonimno