Pazite što kupujete: Inspektori su otkrili da kupujemo loš limun i nektarine iz Španjolske, papriku rog iz Srbije, kivi i grožđe iz Italije. Ministar Tolušić najavio je da se kontrole hrane nastavljaju i u 2018.
Imaju pljesnivo voće i povrće! Zabranili prodaju u 23 trgovine
Inspektori Ministarstva poljoprivrede proveli su kontrolu voća i povrća koje se prodaje u trgovačkim lancima. Inspektori su bili u 123 trgovine, a u 23 zabranili su prodaju pojedinih vrsta voća i povrća.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Zabilježili smo neke lakše, ali i neke teže prekršaje za koje ćemo podići optužni prijedlog na prekršajnom sudu. Ne možemo detaljno izdvojiti što nije valjalo. Nadzorom su ustvrdili da neki proizvodi koji su se prodavali u trgovinama ne zadovoljavaju minimalne zahtjeve kvalitete, odnosno da nisu svježi. Uz to, neki od analiziranih proizvoda nisu bili propisno označeni - rečeno nam je u Ministarstvu poljoprivrede.
Prekršajnom sudu bit će prijavljeno 13 slučajeva. Među ostalim bit će prijavljeni trgovci koji su prodavali ovo uvozno povrće i voće loše kvalitete: limun i nektarine iz Španjolske, paprika roga iz Srbije, paprika žuta i zelena iz Nizozemske, kivi i grožđe iz Italije, limun i naranča iz Argentine, rajčica grapolo iz Nizozemske.
- Ako, primjerice, u trgovini nađemo mrkvu koja na sebi još ima malo zemlje, to je lakši prekršaj. Naime, trgovac tu mrkvu može oprati na licu mjesta. S druge strane, ako se mrkve ili bilo koji drugi proizvodi upljesnivi, tad se taj postupak ne može pravdati i slijedi prijava - rekli su.
Optužni prijedlozi podignuti su protiv trgovaca koji su prodavali smrdljivo, pokvareno ili pljesnivo povrće. Lakši prekršaj je neispravna deklaracija na kojoj fale neki podaci.
Pregledano je ukupno 463 raznih uzoraka voća i povrća od kojih 54 nisu udovoljavale propisanim tržišnim standardima, odnosno utvrđene su nepravilnosti. U 24 slučaja nepravilnost se odnosila na neudovoljavanje minimalnim zahtjevima kvalitete, a u preostalih 30 nepravilna je bila deklaracija.
U jednom slučaju utvrđena je prodaja komorača i crvenog radiča nepoznatog podrijetla. Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić istaknuo je kako ministarstvo radi potrošača, ali i domaćih proizvođača, objavljuje podatke o svim prekršiteljima u području hrane.
- Potrošači imaju pravo znati i pravo izabrati na temelju istinitih informacija o proizvodu. Kontrole se nastavljaju, a u proračunu za iduću godinu osigurali smo 323 milijuna kuna za inspekcijske nadzore - ističe Tolušić.
Ilija Rkman iz udruge Potrošač kaže da im se često javljaju potrošači koji u pakiranju od dva kilograma luka ili jabuka nađu trule plodove.
- Odgovornost je na trgovcu koji pokušava prodati svoje proizvode. Ako salata ima trule listove ili smeđe mrlje, ne bi smjela biti u prodaji - kaže Rkman.
Rezultati Inspekcijskog Nadzora Voca i Povrca by Ivana Zivko on Scribd