Obavijesti

News

Komentari 68

Ipak prijeti poplava? Dunavom stiže ekstremno velik vodni val

Ipak prijeti poplava? Dunavom stiže ekstremno velik vodni val
11

Dunav sada ulazi u Beč snagom od 11.000 m3 u sekundi. Drava koja je rušila po Sloveniji i Austriji imala je snagu od 3300, a Sava u Zagrebu 3000 kubičnih metara

VIDEO

Iako su  stručnjaci iz Hrvatskih voda govorili kako vodni val na Dunavu koji je napravio 'kaos' u središnjoj Europi i koji je na putu prema Hrvatskoj neće stvoriti veće probleme, u srijedu su naglo promijenili mišljenje. 

Naime, Glavni centar za obranu od poplava Hrvatskih voda upozorio je da će prema prognozama u Mađarskoj doći do novog maksimalnog vodostaja, najvišeg ikad zabilježenog na Dunavu, zbog čega se i Hrvatska mora pripremiti za vrlo ozbiljne situacije i ekstremno velik vodeni val koji će ovog vikenda početi ulaziti u zemlju.

Voditelj Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda Zoran Đuroković izjavio je na konferenciji za novinare u Osijeku kako 'nemamo pravo podcijeniti opasnost jer su uzvodno svi u najvećem stupnju pripravnosti'.

Vrh vodenog vala očekuje se za sedam do deset dana

U srijedu ujutro proglašene su redovite mjere obrane od poplava na Dunavu kod Batine, a za koji dan na tome području proglasit će se i izvanredne mjere obrane od poplave jer se očekuje da će vodostaj kod Batine premašiti 650 cm. 

ZA RAZMISLITI: Dunav trenutno ulazi u Beč snagom od 11.000 kubičnih metara u sekundi. Drava koja je rušila po Sloveniji i Austriji imala je 3300 kubičnih metara u sekundi, a Sava koja je poplavila okolicu Zagreba oko 3000

Vrh vodenog vala na Dunavu u Hrvatskoj se prema prognozama očekuje za sedam do deset dana. 

Njegova trenutna snaga na ulasku u Beč je 11.000 kubičnih metara u sekundi. 

- Samo radi usporedbe, Drava koja je rušila po Sloveniji i Austriji imala je 3300 kubičnih metara u sekundi, a Sava kod Zagreba oko 3000. Sve skupa kada se zbroji, ne može se dobiti ova silina Dunava - opisuje Đuroković.

Očekuje se i izlijevanje Drave

Zbog slabog utjecanja, rast će i vodostaj Drave. U Osijeku se očekuje izlijevanje rijeke na lijevoj obali, odnosno na strani Baranje. 

Đuroković navodi kako su obavljene sve pripreme, te su sve tvrtke u stanju pripravnosti. 

Nema apsolutne sigurnosti, treba se pripremiti

- Opskrbili smo se potrebnim materijalom i pričuvama. Nema apsolutne sigurnosti u obrani od poplava i rizik postoji, ali tu smo da ga svedemo na najmanju mjeru. Još nema dovoljno podataka o snazi i trajanju vodenoga vala, što ovisi o vodostaju u Slovačkoj, koji u Bratislavi i dalje raste. Treba se pripremiti i za scenarij da će biti na rubu premašivanja maksimalnih vodostaja - rekao je Đuroković.

Podsjetimo, obilne kiše posljednjih su dana pogodile središnju Europu i izazvale velike poplave, a najgore su pogođene Njemačka, Češka i Austrija, u kojima je do sada poginulo najmanje jedanaest ljudi.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 68
VIDEO

Pratite kako veliko nevrijeme stiže u Hrvatsku: Za cijelu državu na snazi je meteoalarm
PROMJENA VREMENA NA PUTU

Pratite kako veliko nevrijeme stiže u Hrvatsku: Za cijelu državu na snazi je meteoalarm

Kiša je već zahvatila dijelove Visa, Korčule i Pelješca, kao i dio samog sjevera države. Brojni stanovnici Hrvatske koji Praznik rada provode u prirodi nadaju se kako će ih kiša izbjeći, barem još neko vrijeme...

Grmljavinsko nevrijeme udarit će Hrvatsku! Sigurne samo dvije regije. Nestabilno i sutra...
PROGNOZA

Grmljavinsko nevrijeme udarit će Hrvatsku! Sigurne samo dvije regije. Nestabilno i sutra...

Za četvrtak i petak prognoziraju dosta nestabilno vrijeme, pogotovo četvrtak kad je za skoro cijelu Hrvatsku upaljen žuti alarm zbog grmljavinskog nevremena
Detalji napada poskoka kod Vrgorca: 'Mama je bila smirena, u Splitu su joj dali terapiju'
'STABILNO JE'

Detalji napada poskoka kod Vrgorca: 'Mama je bila smirena, u Splitu su joj dali terapiju'

Ono što je zanimljivo je da se otrovnica kreće u radijusu od pedesetak metara i da nikada nije sama. Pravilo kako je uglavnom njeno stanište u kamenjaru više ne vrijedi jer se može pronaći i u gustoj šumi gdje je hladovina