Prije nekoliko dana krenula je iz Padske nizine. U petak je stigla gotovo do Dubrovnika. Nije prešla Velebit. Problema s maglom imali su i brodovi...
Jadran nestao u gustoj magli: Noću se jedva može voziti...
Na ovom području nikad nije bila ovako gusta i niska magla. Nalazila se na svega 100 do 150 metara visine, rekao nam je Marino Klement iz Crikvenice.
Fotografije je napravio u četvrtak s vidikovca Mahavica koji se nalazi na 781 metru nadmorske visine iznad Vinodola.
- Stariji ljudi mi govore da ovako nešto nikad nisu vidjeli. Nekako se i može voziti danju, ali noću je grozno - kaže Marino, koji je fotoaparatom obuhvatio čitav Kvarnerski zaljev.
I dok se ispod magle naziru svjetla mjesta, nemoguće je razaznati gdje počinje kopno, a gdje otoci Krk, Cres, Rab ili Pag. Vide se samo njihovi vrhovi. Gusta magla se nalazi iznad Jadranskog mora, a Velebit je zadržava da se ne “prelije” i na kopno. Problema s maglom imali su i brodovi. Prije nekoliko dana putnički brod nasukao se na obalu otočića Sveta Juština kod Pakoštana. Nije se vidio ni prst pred nosom. Srećom nitko od putnika nije se ozlijedio.
- Glavni razlog ovako guste magle je višednevni utjecaj stabilne mirne anticiklone, nedostatak vjetra i zračnih struja te povećana vlažnost zraka - rekao nam je u petak Kristijan Božarov iz Crometeo tima.
Dodaje kako su temperature mora i zraka izjednačene, a tijekom noći povećava se vlažnost zraka pa se formira sumaglica. Kad se sumaglica zgusne, pretvara se u gustu maglu.
- Vidljivost je u tim slučajevima manja od kilometar, a na nekim područjima ona je iznosila čak i manje od 300 ili 400 metara - opisuje nam Kristijan Božarov.
Kaže kako inače u studenom nema nijednog dana s maglom, a ove godine već ih je bilo nekoliko što je svakako rijetkost.
- Ova magla je krenula prije četiri, pet dana sa sjevernog Jadrana. Izvorište joj je Padska nizina. Svaki dan se sve više širila, a gotovo je došla i do Dubrovnika - objasnio nam je ukratko Kristijan. Najavljuje kako magla neće dugo potrajati. Tijekom vikenda stiže fronta koja će raspuhati maglu. U nedjelju će tijekom dana biti sunčanije, a početkom sljedećeg tjedna očekuje se nastavak sunčanog i toplog vremena. S obzirom na to da će vjetar biti slab, to bi moglo ponovno dovesti do stvaranja magle, naročito nad sjevernim Jadranom, ali sredinom tjedna očekuje se jugo i kiša, pa tako i kraj maglovita vremena.
- Neće više biti tako, ali neće više ni temperature biti velike. Nakon neuobičajene velike kiše u listopadu, došle su neuobičajene velike temperature i suše - zaključuje član Crometeo tima.
Drži se iznad mora i ne prelazi na kopno
NASA je na svojim stranicama objavila fotografije na kojima se vidi kako
je magla “zagrlila” Jadransko more. Prekrila je Padsku nizinu i sjeverni
Jadran. I dok je na moru neuobičajeno maglovito, na kopnu je proteklih
dana sunčano, suho i toplo vrijeme. Za vikend stiže promjena.