Obavijesti

News

Komentari 129

Je li Milanović u pravu kad kaže da je 'Slava Ukrajini' isto što i 'ZDS'? Ne skroz, evo i zašto...

Je li Milanović u pravu kad kaže da je 'Slava Ukrajini' isto što i 'ZDS'? Ne skroz, evo i zašto...

Slava Ukrajini postojao je u identičnom obliku i prije nego što ga je koristila organizacija čiji su članovi u 2. sv. ratu činili zločine nad Poljacima i Židovima, dok se ZDS u tom obliku može naći samo u NDH

Zorana Milanovića netko je prekinuo u govoru na obilježavanju dana Grada Zagreba uzviknuvši 'Slava Ukrajini!'.

Milanović je nakon toga ustvrdio kako nema razlike između pozdrava 'Za dom spremni' i 'Slava Ukrajini' te da je to poklič najradikalnijih šovinista zapadne Ukrajine koji su radili s nacistima i pobili tisuće Židova, Poljaka.

Pogledajte što je Milanović pričao o 'ZDS' i 'Slava Ukrajini'

Pokretanje videa...

prekinulo milanovića 00:33

Jesu li 'ZDS' i 'Slava Ukrajini isto? 

No, je li Milanović u pravu? Samo djelomično. Postoji nekoliko velikih razlika između ta dva pokliča, baš kao što postoje razlike između karaktera i povijesnoga konteksta u kojem je zločine činio ustaški pokret, te konteksta u kojem su u zločinima zajedno s nacistima sudjelovali ukrajinski nacionalisti u Drugom svjetskom ratu. 'Slava Ukrajini' postojao je u identičnom obliku i prije nego što su pod njim pripadnici nacionalistčkog ukrajinskog pokreta u Drugom svjetskom ratu činili zločine protiv Poljaka, Rusa i Židova, dok je 'Za dom spremni' u tom obliku nastao u zločinačkoj NDH i ne postoji niti jedan dokument prije toga u kojem bi se spominjale te tri riječi zajedno niti ga se bilo gdje prije toga u povijesti može pronaći.  

- Zoran Milanović je u ovom slučaju najvećim dijelom u pravu. Treba znati povijesni kontekst pozdrava 'Slava Ukrajini'. Naime, u trenu napada Njemačke na SSSR, u lipnju 1941. Hitlerovi vojnici prodiru kroz Ukrajinu. Bez obzira na to što će kasnije u Ukrajini biti partizana, tada je postojao i veliki broj ukrajinskih nacionalista koji su bili protiv SSSR-a, a koji su dali podršku Hitleru. Najpoznatiji ukrajinski nacionalist bio je Stepan Bandera koji će postati sinonim podrške Hitleru, jedan od glavnih pozdrava koje je pritom koristio bio je 'Slava Ukrajini. U tom je smislu taj pozdrav vrlo kompromitiran jer su ga koristili nacionalisti koji su tijekom rata surađivali s Hitlerom - rekao je za 24sata povjesničar Hrvoje Klasić.

POGLEDAJTE VIDEO: 'MUČIM SE KAO ISUS DA POKLIČE STAVIMO TAMO GDJE IM JE MJESTO'

VIDEO Milanović: Slava Ukrajini je isto što i 'ZDS' i mučim se kao Isus da to stavimo sa strane!
VIDEO Milanović: Slava Ukrajini je isto što i 'ZDS' i mučim se kao Isus da to stavimo sa strane!

Pogledajte video

Pokretanje videa...

VIDEO Milanović: Slava Ukrajini je isto što i 'ZDS' i mučim se kao Isus da to stavimo sa strane! 01:33

Bitna razlika između dva pokliča

- Međutim, postoji velika razlika tog pozdrava u odnosu na pozdrav ZDS, kojeg su izmislili ustaše. ZDS kao pozdrav nikad prije u povijesti nije bio zabilježen i nikad ga prije nitko nije koristio, dok se pozdrav 'Slava Ukrajini' spominjao i krajem 19. stoljeća u raznim oblicima kad se htio naglasiti nacionalni ukrajinski segment. Dakle, taj je pozdrav postojao prije kolaboracije s Hitlerom, ali je kompromitiran Banderom. Pogrešno je od strane Ukrajinaca da ga koriste jer je loš primjer, simbolizira borbu protiv Rusa, ali na krivi način jer ga se veže uz podršku Hitleru - zaključio je povjesničar Hrvoje Klasić.

Izraz "Slava Ukrajini" koristi se još od vremena najpoznatijeg ukrajinskog pisca Tarasa Ševčenka (1814.-1861.), prvi se put spominje u njegovom rukopisu pjesme "Do Osnovjanenka" napisanog u prosincu 1839. Slogan "Slava Ukrajini!" i odgovor "Po cijelog zemlji slava!" koristio se  i među harkivskom ukrajinskom studentskom zajednicom krajem 19. stoljeća. Kasnije je na temelju te zajednice 1900. nastala Revolucionarna ukrajinska stranka - prva moderna ukrajinska politička stranka pod ruskim patronatom. Masovno se taj poklič počeo koristiti 1930. godine i postao je pozdrav Organizacije ukrajinskih nacionalista (OUN) , a povjesničar Oleksandr Zaicev s Ukrajinskog katoličkog sveučilišta u Lavovu prije nekog je vremena za Deutsche Welle rekao:

- Postoje zapisi koji pokazuju da su tijekom sudskih saslušanja protiv vođe OUN Stepana Bandere 1936. godine njegove pristaše dodale fašistički pozdrav rukom uz slogan 'Slava Ukrajini'.

Ukratko, baš kao što se doista kontroverzni lider ukrajinskih nacionalista Stepan Bandera ne može izjednačavati s Pavelićem (surađivao je s nacistima, ali su ga oni i uhitili, njegovi pristaše jesu činili zločine, ali nema dokaza da ih je on osobno poticao ili naređivao, poslije rata je živio u Njemačkoj i surađivao s britanskom obavještajnom službom, ali ga je likvidirao agent KGB-a), tako se, smatraju povjesničari, ni pozdrav Slava Ukrajini ne bi trebao izjednačavati s pozdravom 'Za dom spremni' koji je bio isključivo ustaški, dakle zločinački. 

Tijekom Svjetskog prvenstva u nogometu u Rusiji hrvatski nogometaš Domagoj Vida, koji je svojevremeno igrao u Ukrajini, izgovorio je ovaj slogan u video-snimci objavljenoj nakon pobjede Hrvatske nad Rusijom u četvrtini finala. Snimka je izazvala negativne reakcije u Rusiji. Vida je pokušao snimku predstaviti kroz šalu, ali se kasnije ispričao i dobio opomenu od FIFA-e. Jedan drugi hrvatski nogometaš ozbiljno je kažnjen zbog pozdrava Za dom spremni. 

Josip Šimunić je taj povik izgovarao nakon meča protiv Islanda 2013. godine. FIFA ga je zbog tog poteza suspendirala na 10 utakmica uz kaznu od 30.000 švicarskih franaka, a kažnjen je i na Sudu u Zagrebu. Prvobitno je kažnjen s 5.000 kuna, ali mu je Visoki sud u Zagrebu tu kaznu dodatno povećao, pa je Šimunić morati isplatiti 25.000 kuna.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 129
DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?
KUPILI PO POVOLJNOJ CIJENI

DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?

Kekini su veći dio zemljišta, ukupne površine 412 kvadrata, kupili 2018. od grada Buje na javnom natječaju. Početna cijena koju je grad tražio bila je manja od 9 eura po kvadratu