I jedna i druga imaju pravo primati punu plaću šest mjeseci od razrješenja, a zatim još pola svoje plaće dodatnih šest mjeseci! Sve što trebaju je samo podnijeti zahtjev
Jer ste vi to dopustili: Josipa i Ana sisat će nas još mjesecima, dat ćemo im čak 402.201 kunu!
Koliko su neki zakoni u Hrvatskoj apsurdni, vidi se i na primjeru razriješenih Josipe Rimac i Ane Mandac.
Čim su obje u petak privedene, Vlada je brzinski razriješila Josipu Rimac s mjesta državne tajnice u Ministarstvu uprave, a Anu Mandac s mjesta pomoćnice ministra gospodarstva Darka Horvata. Ali niti jedna niti druga ne moraju se brinuti da će ostati bez sigurnih prihoda na račun poreznih obveznika. I jedna i druga imaju pravo primati punu plaću šest mjeseci od razrješenja, a zatim još pola svoje plaće dodatnih šest mjeseci! Sve što trebaju je samo podnijeti zahtjev.
POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI:
Pokretanje videa...
Rimac to može učiniti i preko odvjetnika dok je u istražnom zatvoru mjesec dana jer je terete za niz pogodovanja kojima je nanijela štetu državi. Mandac zahtjev može podnijeti i osobno jer nije iza rešetaka. Jedini način da uštede poreznim obveznicima 402.201 kunu je da se dragovoljno odreknu te naknade svojom voljom!
Zakon o pravima državnih dužnosnika, slučajno ili namjerno, uopće nije predvidio mogućnost da oni koji su smijenjeni zbog sumnje na korupciju gube pravo na tu naknadu za nerad još godinu dana! Koliko god se to čudno činilo jer, primjerice, Rimac sumnjiče da je ugovarala stotine tisuće kuna mita za pogodovanja privatnim investitorima i poduzetnicima, te se tako okoristila. A sve na štetu države koju je predstavljala na funkciji državne tajnice, gdje ju je postavila vlada Andreja Plenkovića. I tako praktički vratila u život nakon izbornog poraza u Kninu 2017. godine.
Josipa Rimac je imala mjesečnu plaću 14.682 kuna, a Ana Mandac 13.296 kuna. Te plaće su možda i veće nakon zakonskih izmjena, no one su posljednje prijavljene u imovinskim karticama.
Na sve to treba obračunati i porez, prirez i doprinose za zdravstveno i mirovinsko, koje država također mora platiti ako zažele dobivati naknadu koja se kolokvijalno naziva “6 plus 6”.
U godinu dana će tako njih dvije zajedno koštati porezne obveznike 402.201 kunu. S doprinosima i porezima, Rimac će nas koštati dodatnih 202.023 kune, a Mandac 200.178 kuna.
Ostali uhićeni nemaju pravo na takve naknade, primjerice Ružica Njavro, tajnica kabineta ministrice poljoprivrede Marije Vučković. Zadržana je u pritvoru, ali ona nije dužnosnica, a nije još niti razriješena sa svoje funkcije.
Josipi Rimac ovo neće biti prvi put da prima naknadu za nerad. Podsjetimo, prije manje od četiri godine ušla je u Sabor u vrijeme Tomislava Karamarka na čelu HDZ-a. Nije dugo bila zastupnica, a onda je nakon izbora 2016. godine uzela kao saborska zastupnica naknadu da ne radi ništa. Tad joj je plaća, odnosno naknada, bila oko 15.000 kuna mjesečno.
Zakon je inače pooštren, ali i dalje u slučaju uhićenja i sumnjičenja za korupciju nema uskrate naknade za političare.
On propisuje da “6 plus 6” ne može imati onaj dužnosnik koji je pravomoćno osuđen za djela protiv slobode i prava čovjeka ili na bezuvjetnu kaznu zatvora.
Taj članak zakona je promašen jer trebaju proći godine za pravomoćnu presudu, a tad će smijenjeni dužnosnik već potrošiti novac poreznih obveznika. Također, ne može je dobiti ako je ranije postojala neka činjenica koju je prešutio Vladi, a koja bi bila prepreka imenovanju.
Sva kaznena djela za koja se sumnjiče i Rimac i Mandac bila su poslije imenovanja, a da pravo na naknadu imaju neslužbeno nam je potvrđeno i u Ministarstvu uprave.
Rimac se inače tereti da je bila na čelu kriminalne hobotnice od još 12 ljudi, uključujući HDZ-ove dužnosnice. Terete je da je pogodovala investitoru u vjetroelektrane, tvrtki C.E.M.P. , da je utjecala na pokušaj promjene uredbe zakona o poljoprivrednom zemljištu, namještala potpore. Dogovarala je mito od 45.000 eura za vjetroelektrane, a uzela je novac ili usluge i za ostala nedjela.