S obzirom na najave revizije i obaranja haške presude, Medved je rekao kako "Vlada intenzivno s pravnim stručnjacima analizira stanje, a zasigurno postoje određeni pravni mehanizmi koje će se pokrenuti"
Medved: Nemamo informacije o novim optužnicama iz Sarajeva
Ministarstvo branitelja za sada nema informacije o podizanju novih optužnica u BiH protiv bivših pripadnika HVO-a, a hrvatska Vlada intenzivno komunicira s Vladom BiH, izjavio je u petak ministar branitelja Tomo Medved i izrazio nadu da neće doći do povećanja broja optužnica iz Sarajeva, odnosno iz Tužiteljstva BiH.
Nakon što je predsjednik Hrvatskog generalskog zbora Pavao Miljavac ustvrdio da bosansko-hercegovački sudovi imaju velik broj pripremljenih optužnica protiv časnika HVO-a i nekih hrvatskih generala, Medved je poručio braniteljima da je hrvatska Vlada uz njih, te da "neće dopustiti nikakav progon i iskrivljavanje povijesti".
Nakon objave haške optužnice protiv šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata u kojoj je navedeno da je "HVO korišten radi ostvarivanja udruženog zločinačkog pothvata", Medved nije odgovorio što mogu očekivati hrvatski branitelji ako uđu u BiH.
Istaknuo je samo da će im se pružiti pomoć "ako dođe do takvih postupaka", i to u okviru odluke Vlade, odnosno savjeta za pružanje pomoći.
Ustvrdio je i kako haški sud presudom "šestorici" nije pridonio rješavanju odnosa, odnosno rješavanju pitanja novije hrvatske povijesti i Domovinskog rata općenito.
S obzirom na najave revizije i obaranja haške presude, Medved je rekao kako "Vlada intenzivno s pravnim stručnjacima analizira stanje, a zasigurno postoje određeni pravni mehanizmi koje će se pokrenuti".
Rekao je i kako je istraživanje pojedinačnih ratnih zločina kontinuirani proces koji se provodi u Hrvatskoj i BiH, no tu se mora voditi računa da se "izbjegava postupanje prema optužnicama koje kvalificiraju udruženi zločinački pothvat, međunarodni sukob ili zapovjednu odgovornost".
* Žalbeno vijeće suda u Haagu potvrdilo je u srijedu osuđujuće presude koje su donesene u svibnju 2013 na suđenju Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću. Prlić je osuđen na 25 godina zatvora, Stojić na 20 godina, Praljak na 20 godina, Pušić na 10 godina zatvora, Ćorić na 16 i Petković na 20 godina zatvora. Žalbeno vijeće je potvrdilo da su šestorica optuženih, zajedno s tadašnjim visokim rukovoditeljima Republike Hrvatske, bili ključni sudionici u udruženom zločinačkom pothvatu s ciljem etničkog čišćenja bosanskih Muslimana počinjenjem zločina protiv čovječnosti, teškim kršenjima Ženevskih konvencija i drugim ratnim zločinima.