U dvadeset godina bilo je na desetke teorija o smrti nikada prežaljene princeze Dijane. Od toga da joj je smrt predvidjela astrologinja pa do toga da ju je ubio Hrvat?!
Najpoznatije teorije zavjere: Dijanu je ubio Hrvat Boris?!
Tog 31. kolovoza 1997. godine ugasio se život iskonske princeze svijeta. Cijeli svijet oplakivao je njezinu preranu smrt, a Elton John je svoju pjesmu “Candle in the Wind” preradio u “Goodbye, English Rose“. Ta pjesma je postala drugi najprodavaniji singl svih vremena iza Bing Crosbyjeva “White Christmasa”.
Teorija zavjere u kojoj je princeza tragično izgubila život itekako ima veze s Hrvatima. Tako barem tvrdi kanadski tjednik Globe. Po njima upravo “Boris” i njegova dva suradnika presudili su princezi. To je samo jedna od mnogih teorija po kojoj je princeza od Walesa izgubila život. I dan danas postoje nejasnoće o stvarnom uzroku smrti Diane i ostalih osoba u autu, među kojima je bio njezin ljubavnik Dodi Al-Fayed. Jedini preživjeli je zaštitar Trevor Rees-Jones.
Dok jedni za smrt krive paparazze koji su slijedili vozilo, drugi spominju alkoholizirano stanje vozača Paula. Brojni dokumentarci detaljno razrađuju temu događaja, a nagađaju da je za parišku tragediju kriva i kraljevska obitelj. Prije svega jer je Lady Di posjedovala tajne koje bi ugrozile obitelj, a navodno su bili zgroženi njezinom bliskošću s osobama islamske vjeroispovijesti.
Princeza Diana je u trenutku smrti imala 36 godina. Samo pola sata nakon smrti Lady Di pojavila se prva teorija zavjere, i to kako ju je ubila britanska tajna služba MI6.
Jureći kako bi izbjegli paparazze, vozač Mercedesa klase S280 Henry Paul izgubio je kontrolu i udario u trinaesti stup tunela u Parizu. Dodi al-Fayed i vozač Paul poginuli su na mjestu, a Lady Di je bez svijesti ležala na podu limuzine. Tunel je bio prepun paparazza i nitko od njih nije pokušao pomoći unesrećenima. Borili su se za što bolju fotografiju tragične nesreće.
Obnovljena istraga trajala je šest mjeseci i stajala više od 900 milijuna kuna. Londonska porota utvrdila je 2010. godine kako je smrt britanske princeze i Dodija Al-Fayeda skrivio pijani vozač, a pripomogli su i paparazzi te činjenica da suputnici u automobilu nisu bili vezani.
U luđačkoj jurnjavi kroz Pariz, koja je završila u podvožnjaku, smrt je bila slučajna. Film “Unlawful killing”, koji je, između ostalih, financirao Mohammed al-Fayed, prikazan je u Cannesu 2011. godine, a njegovo emitiranje bilo je zabranjeno u Britaniji. U filmu se govori kako su britanske i francuske vlasti pokrivale neugodne činjenice o nesreći, optužuje kraljicu Elizabetu II. i princezu Margaret da su “gangsteri u tijarama”. Nekoliko ljudi tvrdi da je ostavila poruku u kojoj govori da je Charles planira ubiti, i to u prometnoj nesreći. Četiri godine kasnije je poginula.
- Moj muž planira ‘nesreću’ s mojim autom, kako bi se mogao oženiti - navodno je rekla Govorila je kako ju je kraljevska obitelj želi strpati na psihijatriju. Osjećala se sputano, a obitelj ju je zvala neposlušnom.