Prijedlog bi trebao umanjiti privlačnost Kine za poslovanje, a imao bi velike posljedice za njemačke tvrtke i ubrzo je odbačen
Njemački poslovni čelnici oštro kritizirali prijedlog vlade: Ne trebamo se udaljavati od Kine!
Njemačku ne treba udaljavati od Kine, upozorili su poslovni čelnici, oštro kritiziravši prijedlog ministarstva gospodarstva o razmatranju svih ulaganja u Kini i o promjeni strategije prema drugom najvećem svjetskom gospodarstvu.
Prijedlog bi trebao umanjiti privlačnost Kine za poslovanje, a imao bi velike posljedice za njemačke tvrtke i ubrzo je odbačen, potvrdili su Reutersu izvor u ministarstvu i neimenovani poslovni čelnik.
Iznervirani što nisu bili dovoljno konzultirani u izradi, izvršni direktori kompanija oštro su reagirali na sastanku s ministrom gospodarstva Robertom Habeckom.
Iako tijekom videopoziva 21. rujna nisu doneseni nikakvi zaključci, sastanak je prema riječima dvojice sudionika bacio svjetlo na tjeskobu koja vlada u poslovnim krugovima zbog nastojanja vlade da izmijeni odnos s Kinom.
Sastanku su, po riječima dva izvora, nazočili izvršni direktori kemijskog diva BASF-a, Deutsche Banka i industrijske grupe Siemens.
Tvrtke nisu željele odgovoriti na Reutersov upit da komentiraju sastanak, a reakciju je uskratilo i ministarstvo gospodarstva.
Stranka Zeleni, koja vodi ministarstvo, dugo je zagovarala zauzimanje čvršćeg stava prema Kini, a ministar Habeck prošlog je mjeseca rekao da će se Njemačka oštrije postaviti prema trgovini s drugim najvećim gospodarstvom svijeta, podsjeća Reuters.
Prijedlog ministarstva proizlazi iz želje da se ograniči prijenos određenih tehnologija i da se izbjegne sve veća ovisnost u nekim sektorima, rekli su jedan od sudionika sastanka i vladin izvor.
"Možemo samo upozoriti da Njemačku ne bi trebalo udaljavati od Kine", rekao je Markus Jerger, čelnik Udruge Mittelstand, koja predstavlja više od 900 tisuća malih i srednjih tvrtki, žilu kucavicu najvećeg europskog gospodarstva.
"Pogreška je kočiti aktivnosti njemačkog gospodarstva u Kini, kao što ministarstvo gospodarstva želi ili pokušava", rekao je Jerger, koji je također nazočio sastanku s Habeckom.
Neslaganja su također prisutna unutar tročlane koalicijske vlade koja je preuzela dužnost u prosincu i trebala bi iduće godine objaviti prvi dokument o novoj njemačkoj strategiji prema Kini, primjećuje Reuters.
Manji koalicijski partneri Zeleni i liberalni Slobodni demokrati tvrđeg su stava od socijaldemokrata (SPD) kancelara Olafa Scholza koji ne žele slijediti primjer SAD-a i izazivati Hladni rat s Kinom.
"Odvajanje je pogrešan odgovor. Ne moramo se odvajati od nekih zemalja", rekao je početkom tjedna Scholz, koji planira posjetiti Kinu do kraja godine.
"Odlučno kažem da moramo nastaviti poslovati s Kinom", poručio je njemački premijer.
Njemačka ulaganja u Kini i trgovina s azijskim divom dosegnuli su rekordne razine u prvoj polovini godine i velike kompanije kažu da povlačenje ne dolazi u obzir.
Trećinu svih europskih ulaganja u Kini u razdoblju od 2018. do 2021. činili su zajedno Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW i BASF, prema studiji Rhodium Groupa, istraživačke tvrtke sa sjedištem u New Yorku, podsjeća Reuters.
"Nemoguće je potpuno odvojiti Kinu i Europu", ističe glasnogovornik Mercedes-Benza koji u Kini prodaje tri puta više automobila nego u SAD-u. Dvije kineske tvrtke njegovi su najveći dioničari.
BMW i Volkswagen rekli su za Reuters da ustraju u planiranim većim ulaganjima u dugogodišnje poslove u Kini.
Na sastanku s ministrom gospodarstva čelnici velikih kompanija pokušali su objasniti da nisu naivni kada je u pitanju Kina i da paralelno proširivanju poslovanja tragaju za novim prilikama, rekla su dva sudionika.
Ministar je obećao da će nastaviti dijalog s poslovnom zajednicom i zakazan je još jedan sastanak, u prvom tromjesečju iduće godine, navode dva izvora.
"Jako brzo uči, jako je spreman slušati", rekao je jedan od njih. "Problem je samo što počinje od nule", dodao je.
U ministarstvu gospodarstva nisu željeli komentirati informaciju o sastanku na početku iduće godine ni opaske o ministru Habecku.