Afere u zdravstvu samo se nižu, a ministrova mantra je: 'Nisam ja odgovoran!' Ministar se redovno ne osjeća odgovornim, a onima koji ne vide reforme preporuča odlazak okulistu
Plenki, dokle? U zdravstvu curi na sve strane, a on i dalje jaše
Prvi čovjek zdravstva, Milan Kujundžić, ne vidi svoju odgovornost za tragične slučajeve koji su se posljednje dvije godine nanizali u zdravstvu, kao ni za katastrofalno stanje u kojem nam se sustav nalazi. Za njega su krivci uvijek neki drugi, a čudom se čudi kad na površinu isplivaju sve boljke našeg zdravstva.
- Nemoguće je da je tako loše organiziran Dom zdravlja u Metkoviću - komentirao je Kujundžić smrt malenoga Gabrijela Bebića (9) koja je uslijedila nakon što su ga s Hitne bez pregleda nekoliko puta poslali kući.
Podlegao je sepsi. Tamo mu nisu izvadili krv jer im laboratorij vikendom ne radi, a nisu ga poslali ni u Split ili Dubrovnik na daljnje pretrage. Nažalost, moguće je!
I potrebno je da ministar što hitnije konačno to shvati i uhvati se u koštac s reorganizacijom Hitne pomoći i cjelokupnog zdravstvenog sustava. U istom domu zdravlja ovo nije prvi ovakav slučaj.
I malenu Emu Markotu (5), kažu njezini roditelji, prije dvije godine su odbili pregledati i poslali je doma, gdje je nakon nekoliko sati, nažalost, preminula. Ministar se ne osjeća odgovornim, kaže, jer nije on liječnik koji nije obavio svoj posao kako spada, pa ostavku ne misli dati. U Metković je poslao inspekciju, a rezultati će se znati za tjedan dana.
Ni u kolovozu nakon tragične smrti mladog Mattea Ružića (21) na cesti u Zaprešiću zbog nedostatka liječnika i timova Hitne pomoći, ništa se nije promijenilo.
A svi oni koji ne vide reforme, poručuje ministar, neka idu okulistu. I tog kolovoza je prvi čovjek zdravstva kategorički odbijao priznati svoju odgovornost.
Čak je i tužio one koji su upozoravali kako je upravo on kriv te da mora otići s funkcije ministra. Nonšalantno je istaknuo kako pacijenti umiru i da je to realnost života. Našao je krivca u odlasku liječnika iz Hrvatske.
- Tko je kriv? Sve više ljudi ide van, bogate zemlje nam uzimaju liječnike iz Hrvatske - poručio je Kujundžić.
I tad je poslao inspekciju pa ustvrdio kako nije kriv ni on ni sustav nego je rekao da mladiću nakon napadaja astme i zbog srčane mane ne bi mogao pomoći nitko na svijetu.
- Sustav nije zakazao, inspekcijski nalaz je pokazao da sustav uistinu funkcionira - naglašavao je Kujundžić tad.
Svojim izjavama i postupcima u ove dvije godine navukao je bijes građana, ali premijer Plenković ne misli ga smijeniti. Još lani je bježao po Markovu trgu od roditelja koji su došli prosvjedovati i moliti za Spinrazu, spasonosni lijek za svoju djecu oboljelu od spinalne mišićne atrofije. Tad je dao jednu od skandaloznijih izjava.
- Taj lijek je izrazito skup, a nitko na svijetu nije dovoljno bogat da liječi sve - izjavio je dodajući kako je to surova realnost koja Hrvatima treba.
Naposljetku je Spinraza uvrštena na HZZO-vu listu lijekova, ali nisu ga dobila sva djeca, kao primjerice Nora Rogošić (4) iz Omiša. Pa su njezini Omišani prošlog vikenda prosvjedovali, a ministar je opet poručio kako on ne može ništa, već o tome odlučuju komisija HZZO-a te centri u kojima se takva djeca liječe. Nonšalantno je nedavno prokomentirao i primanje mita u bolnicama istaknuvši kako je javna tajna da se u svim segmentima prima mito, pa i u zdravstvu.
Nedavno je otkriveno i to da Kujundžić štedi na oboljelima od leukemije. Unatoč molbama KBC-a Zagreb i Zaklade “Ana Rukavina” za 2,5 milijuna kuna za proces tipizacije uzoraka za banku darivatelja koštane srži, on je za iduću godinu dodijelio 1,5 milijuna kuna. No čak je i to mrvicu više nego što je bilo za ovu godinu, kad je dodijelio najmanje u posljednjih 10 godina, samo 1,3 milijuna kuna.