Uprava na čelu s Danijelom Franić dala je prijedlog rezanja prava za dio radnika. Srezali bi plaće, otpremnine, dodatke na noćni rad... Radnici sada prijete štrajkom
Pobuna radnika protiv nove Uprave zbog 'rezanja' prava
Radnici u Zagrebačkom holdingu su na nogama protiv nove Uprave na čelu s Danijelom Franić koja je zamijenila Slobodana Ljubičića. Uprava je dala prijedlog prilično velikog rezanja prava za dio radnika koji su dosad bili zaštićeni vjerojatno najboljim kolektivnim ugovorom koji je prije 12 godina potpisao Milan Bandić.
Prošle godine su se neke podružnice izdvojile iz Holdinga, a najveće su Vodoopskrba i odvodnja d.o.o. i Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. koje zajedno imaju oko pet tisuća od 12 tisuća zaposlenih.
Nova Uprava želi pravilnicima o radu rezati troškove
Nova uprava kaže da im prava nakon godinu dana više ne vrijede i želi pravilnicima o radu rezati troškove. Osnovicu za obračun plaća bi tako određivala Uprava.
Srezali bi se i otpremnine koje su bile maksimalnih 150.000 kuna za više od pola.
Dodaci za noćni rad s 40 posto bi pali na 30 posto, rad blagdanima bi bio uvećan "tek" 50 posto za razliku od sad kada su dobivali 150 posto satnice. Subota se uopće više neće plaćati.
Sindikat: Ako Uprava nastavi ovako, nije isključen ni štrajk
- Ovo je uvod jer kada skinu prava izdvojenim tvrtkama, isto će raditi u cijelom Holdingu. Apsolutno je protuzakonito jer i zakon propisuje da radnicima nastavlja vrijediti stari kolektivni ugovor. U biti nikakvih promjena vlasništva nema jer je vlasnik Grad Zagreb, a upravlja Holding – kaže Želimir Hercigonja iz Sindikata komunalnih radnika.
Ako Uprava nastavi inzistirati, kaže da nisu isključene i sindikalne akcije poput štrajka.
Holding mora štedjeti: Takav ugovor nije imao nitko u Hrvatskoj
Sasvim drugačije pravno tumačenje nam daju u Holdingu. Izvor upućen u progovore kaže da moraju uštedjeti i da nije točno da i dalje vrijedi kolektivni ugovor.
- Ostavljena su prava znatno viša nego to propisuje Zakon o radu. Mi smo otvoreni za pregovore. Od 2002. do 2009. godine, radnicima su plaće rasle šest posto godišnje, takav ugovor nije imao nitko u Hrvatskoj – objašnjava.
Veliki trn u oku Upravi su jubilarne nagrade za koje moraju godišnje izdvojiti i 100 milijuna kuna. Cilj uprave su uštede sljedeće godine od barem 200 milijuna kuna.