Obavijesti

News

Komentari 49

Tsipras poslao novu ponudu: 'Dajte Grčkoj još dvije godine'

Tsipras poslao novu ponudu: 'Dajte Grčkoj još dvije godine'
6

Čelnik euroskupine Jeroen Dijsselbloem sazvao je odmah hitne telefonske konzultacije ministara financija eurozone za 19 h da razmotre najnoviji prijedlog

VIDEO

Iako program pružanja financijske podrške Grčkoj istječe danas u ponoć, grčki je premijer Alexis Tsipras u zadnji tren iznio novu ponudu. Grčka traži novi dvogodišnji program putem Europskog stabilizacijskog mehanizma, javlja Bloomberg.

Takva novu ponuda, javljaju svjetski mediji, pokrila bi financijske potrebe Grčke, i restrukturirala dug zemlje, a istovremeno bi se tražio način kako da Grčka ostane u eurozoni.

Grčka u svakom slučaju želi ostati za pregovaračkim stolom, poručeno je iz ureda grčkog premijera.

Čelnik euroskupine Jeroen Dijsselbloem sazvao je odmah hitne telefonske konzultacije ministara financija eurozone za 19 sati kako bi se razmotrio najnoviji grčki prijedlog čiji je cilj riješiti pitanje krize oko grčkih dugova.

- Izvanredne telefonske konzultacije eurogrupe večeras u 19 sati po bruxelleskom vremenu kako bi se razmotrio službeni zahtjev grčke vlade koji je primljen tijekom poslijepodneva - napisao je svom Twitter profilu.

No, kako se neslužbeno doznaje, šanse da se prihvati ovaj novi Tsiprasov prijedlog vrlo su male.

Drahma ili euro?

Ova Tsiprasova ponuda došla je svega nekoliko sati prije isteka roka ponude šefa Europske komisije Jean-Claudea Junckera.

Kad mu je postalo jasno da Grčka u utorak neće isplatiti ratu duga Međunarodnom monetarnom fondu od 1,6 milijardi eura, Jean-Claude Juncker dao je Tsiprasu “last minute ponudu”. Telefonski razgovor Bruxellesa i Atene navodno nije trajao dugo. Juncker traži radikalnu promjenu - umjesto Tsiprasova “ne” želi “da” - bez daljnjih pregovora.

Grčki program financijske pomoći istječe 30. lipnja, a Tsipras je odbio novi kredit jer su vjerovnici u zamjenu tražili snažnije mjere štednje. Novi program pomoći trajao bi do studenoga, a bez njega Grčka ne može platiti ratu kredita. Grčki je premijer o tom pitanju raspisao referendum. 

Juncker je inzistirao da mu grčki premijer Alexis Tsipras do ponoći 30. lipnja javi pristaje li na njegovu posljednju ponudu. Ako je njegov odgovor “da”, odmah se saziva sastanak ministara financija eurozone koji bi trebali smisliti novi plan za Grčku. Tsipras bi tada morao voditi pozitivnu kampanju za referendum koji je sazvao 5. srpnja, odnosno pozivati ljude da glasaju za prihvaćanje novih ugovora s MMF-om, Europskom središnjom bankom i Komisijom. 

No on je dobio izbore jer je obećao da neće biti štednje. Uostalom, rekao je da će njegova vlada dati ostavku ako narod podrži mjere štednje.

- Alexis Tsipras u nedjelju će glasati protiv - rekao je neimenovani izvor iz grčke vlade. Narod misli kao i Tsipras. Njegovo “ne” Europi naišlo je na oduševljenje.

- Nadam se da Grci neće počiniti samoubojstvo zbog straha od smrti - rekao je Juncker, koji se boji da će odbijanje njegova prijedloga značiti izlazak Grčke iz eurozone i povratak na valutu drahmu. Ako Grčka ne plati ratu kredita MMF-u, teško će izbjeći bankrot.

Iako podržavaju premijera, Grci su već ispraznili police supermarketa i ljekarni u strahu od nedostatka zaliha. Novca nema, bankomati su prazni, a banke od ponedjeljka zatvorene. Podizanje gotovine s bankomata ograničeno je na 60 eura na dan.

Bankomat za bitcoine nema ograničenje

A jedini bankomat koji nema ograničenje za podizanje novca u Grčkoj trenutno je onaj za bitcoine. Njega je prije desetak dana postavila tvrtka Bspend, kojoj su na čelu mladi Zagrepčani Ivan Šimurina (31) i Vedran Kajić (30). Bankomat su postavili u knjižari u predgrađu Atene. Bitcoin je kriptovaluta, ili virtualna valuta.

Goran Stanzl/Pixsell
 Ivan Šimurina (31) i Vedran Kajić (30)

- U usporedbi s drugim, tradicionalnim valutama, bitcoin je brži, sigurniji, anoniman je i transparentan. Ne kontrolira ga institucija nego njegovi korisnici i, zapravo, matematika mu određuje vrijednost pa ne postoji opasnost od hiperinflacije ­- objašnjavaju Ivan i Vedran. Grci se okreću bitcoinu upravo zbog njegove stabilnosti. U posljednjih nekoliko tjedana u Grčkoj je kupnja bitcoina porasla za čak 79 posto. Osim što mogu podignuti novac, odnosno eure s bankomata, bitcoinom se može plaćati u nekim restoranima i prodavaonicama, a neki ga koriste i kao oblik štednje kako ne bi ostali bez svojeg novca ako se Grčka vrati na drahmu.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 49
VIDEO

Spasio tisuće, na kraju se ubio: Uništili snimke koje je ostavio
FELJTON: ČERNOBIL, 5. DIO

Spasio tisuće, na kraju se ubio: Uništili snimke koje je ostavio

Valerij Legasov je tvrdio da je vlast tajila greške u dizajnu reaktora, ali i prethodne nesreće u drugim elektranama. Dvije godine nakon černobilske katastrofe se objesio

'U Hrvatskoj je bilo stroncija u zraku, a on uzrokuje leukemiju'
FELJTON: ČERNOBIL, 6. DIO

'U Hrvatskoj je bilo stroncija u zraku, a on uzrokuje leukemiju'

Kada se vijest o černobilskoj katastrofi pojavila na našim prostorima svi su se pitali koliko je zračenje i nikome nije bilo svejedno. Krak radioaktivnog oblaka išao je prema Hrvatskoj...
Kirurg i tim iz Dubrave vraćaju djeci osmijeh na lica: 'Čudesno, Šimunov ožiljak se jedva i vidi'
SPAS ZA STOTINE MALIŠANA

Kirurg i tim iz Dubrave vraćaju djeci osmijeh na lica: 'Čudesno, Šimunov ožiljak se jedva i vidi'

U Hrvatskoj se na 1000 novorođene djece rodi jedno dijete s nekim od oblika rascjepa usne i nepca. Svi se liječe u KB Dubrava koja je referentni centar za liječenje ove bolesti. Osim djece iz Hrvatske, dolaze i iz regije