Na portal se također možeš prijaviti i
putem svog Facebook ili Google računa.
ili Prijava Prijavi se
Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata
1099 komentara

50.000 ljudi podržalo reformu: Obrazovanje je naša budućnost

Samo u Zagrebu prosvjed je podržalo više od 25.000 ljudi. Političarima su poručili da obrazovanje zaštite od političkih sabotaža ili da odstupe. Traže bolju budućnost za svoju djecu

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
1099 komentara
19:25 U Zagrebu, Rijeci, Puli i ostalim gradovima ukupno se okupilo oko 50.000 ljudi.
 
19:18 Prosvjedni skup na trgu je završio je pjesmom "Kad bi svi ljudi na svijetu"
 
POGLEDAJTE VIDEO: Prosvjednici napunili Trg bana Jelačića u Zagrebu
 

 19:17 Od Vlade i resornog ministra zahtijevamo da poštuje volju građana i struke. Osigurajte novac i autonomiju za provedbu reforme. Zaštitite obrazovanje od političkih i interesnih sabotaža ili odstupite!, poručila je Eli Pijaca Plavšić.

19:15 Obrazovanje je naša budućnost i zato od Sabora tražimo da donese rezoluciju o obrazovanju kao nacionalnom strateškom interesu koja će obvezati ovu, ali i sve sljedeće Vlade, kazao je Darko Šeperić.

19:14 Zahtijevamo od Sabora da jednoglasno donese zaključak o podršci ovoj reformi, ovom ekspertnom timu i ovom modelu. Obranite ovu reformu, obranite naše pravo na obrazovanje 21.stoljeća. Odbacite zaključke Odbora za obrazovanje! Priliku imate već u petak!, rekao je Nikola Baketa.

19:12 Vjerujte obrazovnim radnicima -  stručnjacima i učiteljima – njihovom znanju, poštenju i predanosti reformi. Dajte im podršku da posao dovrše do kraja, bez pritisaka, intervencija i cenzura! Pustite ih da rade svoj posao!, poručila je Sanja Šprem.

19:10 Iz policije doznajemo da se u Zagrebu okupilo najmanje 25.000 ljudi.

Foto: 24sata.hr

19:05 Prosvjeduje se da buduće generacije budu pametnije od nas! A ne da padaju na jeftina obećanja i na velike riječi!, poručio je Mile Kekin, prije nego je izveo pjesmu "Firma".

19:01 Bitno je razviti kod učenika one osobine koje su najtraženije na tržištu rada: rješavanje kompleksnih problema, kritično mišljenje, kreativnost, timski rad. To su ujedno osobine koje čine život kvalitetnijim, smatra Milun.

- Ne smijemo propustiti jesen. Trebamo dati sve od sebe da eksperimentalni dio krene u jesen. Jednom sam čuo izreku Richarda Bransona: kad imaš priliku reci DA, a onda razmišljaj kako ćeš to učiniti. Jer ako čekaš da svi uvjeti budu idealni, nikad ih nećeš dočekati. Ta je poruka snažno utjecala na mene. Volio bih da utječe i na vas. Recimo DA reformi i dajmo do jeseni sve od sebe na ona krene.

18:59  Poruka koju naš obrazovni sustav treba poslati: Tijekom obrazovanja trebam naučiti kako učiti, jer me učenje ionako čeka cijeli život. To je poruka koju šalje ova kurikularna reforma. Često kažemo kako se trebamo ugledati na finsko školstvo. Tamo učenici u školi uče da će tijekom radnog vijeka promijeniti barem 3 različita zanimanja.  Bitno je razviti kod učenika one osobine koje su najtraženije na tržištu rada: rješavanje kompleksnih problema, kritično mišljenje, kreativnost, timski rad. To su ujedno osobine koje čine život kvalitetnijim. 

Ne smijemo propustiti jesen. Trebamo dati sve od sebe da eksperimentalni dio krene u jesen. Jednom sam čuo izreku Richarda Bransona: kad imaš priliku reci DA, a onda razmišljaj kako ćeš to učiniti. Jer ako čekaš da svi uvjeti budu idealni, nikad ih nećeš dočekati. Ta je poruka snažno utjecala na mene. Volio bih da utječe i na vas. Recimo DA reformi i dajmo do jeseni sve od sebe na ona krene, rekao je Toni Milun, profesor matematike.

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

18:57 Naš obrazovni sustav uopće nije loš... nekad bio. Ali danas je zastario. Dovoljno je osvrnuti se oko sebe i malo promotriti svijet u kojem živimo. Otiđite u trgovinu. Upravo to sam napravio kad sam čuo prošlog tjedna o problemima. Znate zašto? Otišao sam na Črnomerec u jednu veliku trgovinu da izbrojim samouslužne blagajne. Meni su samouslužne blagajne simbol promjena. 8 samouslužnih blagajni, a samo 1 blagajnik na njima. To je budućnost, to je zapravo već sadašnjost. Zašto bi poslodavac zaposlio 8 ljudi, kad može blagajna samostalno raditi, jeftinije, a mi kako kupci dobijemo još i vrećicu besplatno,  poručio je profesor matematike Toni Milun i zaradio veliki pljesak.

18:55  Mi roditeljice i roditelji koji smo danas ovdje smo ljudi koji nisu izgubili nadu da ova zemlja ima šansu. Hrvatska može bolje. Mi brijemo na budućnost. Na sutra. Na klince koji će znati bolje nego što su nama skrojili - škole i prilike i frustracije. Koji neće puniti buseve za Stuttgarat nego će znati kako da im bude dobro ovdje, rekla je na početku govora majka Ivana Kekin.

- Želimo da svi vide da nas ima. Nismo potonuli u beznađu, nećemo zašutjeti kako nam se sugerira, nećemo dizati ruke u nemoći i pakirati kofere za bolju budućnost na dalekom sjeveru. Ne još. Ne damo se otjerati. Vjerujemo u naš potencijal. Koji je ogroman. I čine ga naša djeca. Želimo da nam djeca prestanu učiti da su kompjuteri sprave u koje se stavlja disketa!? Želimo da naša djeca - prosječna i posebna i ona ispodprosječna i ona s poteškoćama i ona s roditeljima koji večeras nisu tu i on čiji nas roditelji preziru i ona čiji roditelji preziru vlastitu djecu - želimo da sva ta djeca dobiju šansu- da ih dobri ljudi nauče dobre stvari. Želimo obrazovanu, promišljajuću i slobodnomisleću djecu. Od njih ćemo svi profitirati.

- Što reče jedan kul tip John Green- Vjerujem u javno- dostupno i kvalitetno školstvo jer naprosto ne želim biti okružen hrpom glupih građevina. Nećemo se dati. Vrijeme je konačno da nam djeca uče KAKO da misle, a ne ŠTO DA MISLE - kazala je Ivana Kekin.

18:54  Ministar kaže da ima osjećaj kako se Hrvatska budi. Kaže ministar da sve to treba uobličiti u ozbiljnu političku priču. O Ministre ! Dok ste vi spavali učitelji i nastavnici su radili. Budni građani su pokazali kako i te kako znaju prepoznati vrlo ozbiljnu priču. No jeste li vi uopće kadri prihvatiti takvu priču ? Imate li samostalnosti, snage, integriteta i odgovornosti za ozbiljnu priču. Gospodine Ministre, uvjeravam vas, a ako ne vjerujete meni vjerujte stotinama onih koji su radili na toj priči, gospodine ministre ta priča je prava buduća bajka. Ta priča u sebi nosi stotine i tisuće priča naših učenika. A nama gospodine Ministre, nama su naši učenici, naša djeca, oni su naša bajka. Mi smo ti ljudi na svijetu, Baš kao sva djeca na Svijetu Koji odlučili su ruke da isprepletu i nikad igru ne završe. Ne prekinu san, završila je svoj govor Hinić.

18:52  Ovo je dokument koji će oblikovati naše buduće generacije, a ja želim da moji učenici, a vaša djeca budu topla, empatična i slobodnomisleća ljudska bića. I zato ne prihvaćamo inzistiranje ministra Šustara na uključivanju iznenada uskrslih raznoraznih stručnjaka. Jedino u čemu se slažemo s ministrom je kako je preozbiljna stvar u igri. I zato tražimo da se nedvosmisleno i bez fige u džepu podupre rad stručnjaka - učitelja i nastavnika koji su dosada radili na kurikuralnoj reformi. Isto tako tražimo da se osiguraju materijalna sredstva za provedbu ove naše reforme koja je nastala na znanju, suradnji i entuzijazmu svih uključenih, rekla je Hinić.

18:51 Na čijoj sam ja strani ?! Na čijoj ste vi strani ?! Tko se to usuđuje nama postaviti ovakvo pitanje, tko nam se to usuđuje nametati kao neupitni moralni i stručni autoritet ?! Kakvi bi mi bili ljudi kad bi pristali da nam sruše nadu i snove? Ovo je trenutak kada mi, građanke i građani, imamo puno pravo zahtijevati i biti promjena, rekla je Ana Hinić.

- I oni misle kako ćemo im dopustiti da nakon svih uništavanja unište i nadu u bolji život. E pa svi vi nesavjesni i zluradi političari, ovo je po prvi puta kako su učitelji, nastavnici i profesori iznjedrili dokument koji nadu pretače u stvarnost. I zato vam je ne damo ! Ne damo vam budućnost naših učenika , budućnost naše djece. Niste je ničim zaslužili ma kojom se bojom kitili. Ovo je veće i važnije od vas i nećete nam je ukrasti - dodala je Hinić.

18:48 Na prosvjed je stigao i bivši predsjednik Ivo Josipović.

- Podržavam reformu, zato sam ovdje. Mislim da je zaista vrijeme da se obrazovni sustav promijeni i da se okrenemo više kreativnosti. Ovo što su napravili u pripremi reforme treba poštovati, to su ljudi koji žive za obrazovanje i mlade ljude. Pokušaj ideološke intervencije u reformu silno šteti i koči razvoj Hrvatske i radi štetu mladim generacijama - rekao je Josipović.

Foto: Paula Osojnik/24sata

18:46 Okupljeni na Trgu zapjevali su 'Gaudeaumus Igitur'.

18:45  Građani okupljeni na Trgu bana Jelačića u Zagrebu skandirali su za vrijeme govora ministru obrazovanja "Ostaka! Ostavka!" u više navrata. Građani su također euforično pljeskali u znak podrške učiteljima i profesorima.

18:39 Ne trebaju nam slatke riječi političara, trebaju nam njihova djela za koja ih i plaćamo – a to su obvezujuće odluke o financiranju, i autonomiji svih radnih skupina! Treba nam njihova politička hrabrost u obrani svih radnih skupina od mračnih udaraca ispod pojasa. Trebate nam svi vi da izgradimo novu, bolju školu. Sa svima nama Hrvatska može bolje!, poručila je Loher završavajući svoj govor.

Foto: Bogdan Blotnej/24sata

18:35  Sve do kraja našeg puta želimo da uz nas budu oni koju su je i započeli i koji su nas usmjeravali od početka, rekla je u nastavku Loher.

- To su Boris Jokić i ekspertna skupina. Oni su našu novu školu postavili na zdravi temelj suradnje, stručnosti i otvorenosti. Bili su nam podrška na svakom koraku, baš kao što mi trebamo biti našim učenicima, mi našim učenicima onu stručnu i onu ljudsku. Zarazili su nas entuzijazmom a onda i mi jedni druge, bez kojeg se ovakva promjena ne može iznijeti. Vodili su je u vjeri da Hrvatska želi i može bolje i da ćemo upravo u obrazovanju pronaći snagu da se ujedinimo i rastemo. Danas smo tu, s vama, jer želimo nastavak reforme u istom sastavu, pod istim vodstvom, s istim ciljem ali s drugačijom - stvarnom političkom podrškom - poručila je Loher, koja ganuta gomilom koja se okupila, nije mogla suspregnuti suze.

18:31 Dobra večer Zagrebe, dobra večer Hrvatska! Baš je lijepo je biti sa svima vama kojima je stalo do prve stvarno NAŠE reforme! Hvala što ste došli! Po prvi puta je netko pitao nas učitelje kakvu školu želimo stvoriti, i mi smo odgovorili! Nas četiristotinjak učitelja i stručnjaka iz cijele Hrvatske ujedinilo se u domoljubnoj želji da zajedno radimo na boljoj budućnosti svih građana naše domovine. A onda nas se još 60 000 odazvalo stručnoj raspravi. I pokazali smo da znamo kakvu školu želimo! A ja najviše od svega želim školu u kojoj moji učenici dobivaju petice za svoje, a ne za moje misli, kazala je učiteljica Ida Loher, koja je sudjelovala u Cjelovitoj kurikularnoj reformi.

- Želimo školu čiji učenici mogu primijeniti znanja naučena u školi u svakodnevnome životu i snaći se u novim i nepoznatim situacijama. Želimo školu čiji učenici postaju aktivni građani još u školskim klupama. Želimo školu iz koje učenici ne bježe iz domovine, u potrazi za poslom, znanjem, i vjerom u sebe i vlastitu budućnost. Želimo školu gdje se – ni učenici ni učitelji ne utapaju u moru podataka, već radosno surfaju na vlastitoj kreativnosti. - poručila je Loher, dok su tisuće ljudi skandirale u znak podrške.

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

18:29 Iz PUZ-a doznajemo kako se u ovom trenutku na Trgu bana Jelačića nalazi između 10 i 15 tisuća ljudi.

POGLEDAJTE VIDEO: "Neću bubati, hoću razmišljati!" - poručuje jedna od prosvjednica

18:24 Dobar dan svima; ja sam Karlo i nemojte me molim vas otjerati iz moje domovine Hrvatske.  Došao sam ovdje da vam jasno i glasno kažem kako učenici ove zemlje ne žele više biti taoci  neodgovornosti  političkih elita. Mi ne želimo biflati i bubati nego želimo misliti i kreirati, mi ne želimo tupo ponavljati  nego raspravljati, kazao je na početku svog govora Karlo Horvat.

- Isto tako  želim javno reći  kako do kraja podržavamo napor, želju, entuzijazam i dobru volju naših učitelja i profesora  u njihovom nastojanju da oplemene ne  samo naše, nego i vaše zajedničko sutra. Oni su pokazali kako Hrvatska može i mora izgledati kad su u pitanju nacionalni interesi.  A obrazovanje jest nacionalni interes.  Stoga s ovog mjesta  pozivam sve odgovorne ljude,  koji su puno bolje plaćeni od mojih profesora, neka nam ne ruše i ne ubijaju  nadu u moje i naše bolje sutra. Pozivam ih da maknu svoje šape s procesa u koje je ugrađeno bezbroj dobrovoljnih radnih sati, muke, želje, znanja, i htijenja.  Jer ako ne vjeruju neka pogledaju  ne samo mene, nego neka pogledaju u oči sve učenike  i prosvjetne radnike ove zemlje dok im  čistog srca  poručujemo: Hrvatska može bolje, pa pogledajte kolko nas ima - dodao je Horvat.

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

18:17 Započeli su govori članova inicijative Hrvatska može bolje, a građani okupljeni u Zagrebu pljeskom su i uzvicima pozdravljali svim drugim gradovima u kojima se održavaju protesti. Govorima poručuju da traže odgovornost i prestanak sustavnog potkopavanja reformi potrebnih za budućnost.

- Vjerujemo u školu bez suza, razočaranja, omalovažavanja, nasilja, osjećaja krivice i neispunjenih očekivanja -poručeno je.

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

18:16 Podržavam reformu, Borisa Jokića i sve koji žele nešto promijeniti u društvu. Smatram da Vlada ništa ne radi i da se trebaju pokrenuti i zato mi je jako drago što su ljudi došli u ovolikom broju, rekla je Silvija Vuković.

18:15 Želimo poručiti da smo prvi put dobili priliku mi učitelji reformirati sustav u kojem najviše znamo. Ne treba nam dociranje od nikoga, najbolje znamo o svom sustavu. Drago nam je da su nam se pridružili i roditelji. Ovo nije politički prosvjed. Ne želimo da nitko iz politike vrši pritisak na nas i obrazovanje. Očekujemo da se naš sustav koji sada ne valja, promijeni. Ministar Šustar u ovom trenutku ima veliku odgovornost. Mi učitelji vapimo za suradnjom i tako i sada. Ali treba se slušati struka, a ne politikanti. Nas učitelje se ponižava govoreći da nismo dovoljno stručni da radimo na reformi, rekla je Ana Hinić, učiteljica u osnovnoj školi.

18:14 Promet preko glavnog Trga je blokiran.

18:13  Pošto radim s djecom s teškoćama, želim da nauče razmišljati svojom glavom, a ne da samo vjeruju u ono što im drugi kažu, kazala je prosvjednica.

17:59 Na zagrebačkom središnjem Trgu je sve više ljudi. Mnogi nose transparente s porukama podrške. Skupio se i velik broj novinara. Cijeli Trg je pjevao državnu himnu.

Foto: Paula Osojnik/24sata

17:58 Vrijeme je da se nešto mijenja. Samo prosvjedom se nešto može promijeniti, drugih načina očito nema, poručila je jedna prosvjednica.

POGLEDAJTE VIDEO: Prosvjednice tvrde da je potrebna promjena

 

17:48 Ovo je prosvjed za bolje obrazovanje. Moramo obraniti reformu obrazovanja, ona mora zaživjeti kako bi naša djeca, učenici, učitelji i roditelji bili zadovoljni u sustavu. Reforma je od nacionalnog interesa kao i ovaj prosvjed. Smatram da vladajuća stranka mora podržati reformu, ne samo deklarativno već konkretno. Moraju osigurati sredstva i provedbu reforme kako bi ona doista zaživjela u hrvatskim školama. Ako se to ne dogodi, ministrova ostavka je njegov osobni čin. Više od 650 učitelja je educirano i uključeno u provedbu same reforme, oni su najstručniji i najkompetentniji kako bi se reforma provela, rekla je Sanja Šprem, predsjednica sindikata hrvatskih učitelja dodajući kako prosvjed nije fešta već slavlje obrazovanja.

Foto: Petar Glebov/PIXSELL

17:46 Ovdje smo jer želimo poručiti da se više ulaže u obrazovanje jer ono je budućnost naše djece, kazala je Senka Knežević, prosvjetna radnica koja je došla dati podršku nastavku Kurikularne reforme.

POGLEDAJTE VIDEO: Prosvjetna radnica dala podršku prosvjedu

 

17:32 Očekujemo da se okupi velika masa ljudi, želimo poslati političkim elitima jasnu poruku da puste, ne uništavaju ovaj proces i ne ruše nadu u budućnost učenika. Da maknu svoje šape od ovog procesa, jer je u njega ugrađeno bezbroj dobrovoljnih radnih sati. Mi ne ćelimo bit puki štreberi, već misliti, biti kreativni i konstruktivno raspravljati, kazao je Karlo Horvat, predsjednik Nacionalnog vijeća učenika Republike Hrvatske.

Očekuje i priželjkuje da se Jokić vrati i nastavi raditi na kurikularnoj reformi.

17:30 Građani se polako počinju okupljati na središnjem zagrebačkom Trgu.

Prosvjed podrške nastavku kurikularne reforme bez uplitanja politike održat će se u srijedu od 18 do 19.30 sati na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića u organizaciji inicijative 'Hrvatska može bolje'.

Osim u Zagrebu, prosvjed će se održati u više hrvatskih gradova - Zagreb, Osijek, Virovitica, Slavonski Brod, Varaždin, Križevci, Pula, Poreč, Rijeka, Zadar, Split, Dubrovnik, Korčula. 

Prema programu organizatora skupa potpore obrazovnoj reformi u Zagrebu, govorit će Karlo Horvat, predsjednik Nacionalnog vijeća učenika Republike Hrvatske koje okuplja pola milijuna članova, učiteljice Ida Loher i Ana Hinić, popularni profesor matematike Toni Milun, veliki zagovornik uvođenja informatike u osnovne škole. Od prosvjetnih radnika govorit će i dvoje sindikalista iz obrazovnog resora - Sanja Šprem i Darko Šeperić.

Na popisu govornika nalazi se i predstavnica roditelja Ivana Kekin, Nikola Baketa, doktorand sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti i istraživač na projektu NORGLOBAL-a "European Integration in Higher Education and Research in the Western Balkans", te predstavnica Foruma za slobodu odgoja Eli Pijaca Plavić.

Tisuće ljudi najavilo je putem društvenih mreža dolazak na središnji zagrebački Trg bana Jelačića, ali i ostale gradove. Osim velikog broja građana, podršku prosvjedu dat će predstavnici sindikata, poslodavaca i udruga civilnog društva te osobe iz javnog života.

Svi oni nadaju se da će svojim akcijama spasiti obrazovanje, kako ne bi postalo talac političke borbe. Voditelj ekspertne skupine Boris Jokić, koji je zbog pritisaka odstupio s pozicije, tvrdi kako je njega i suradnike opstruirala politika.

Organizator prosvjeda, inicijativa "Hrvatska može bolje" najavljuje energičan i glasan prosvjed, a čije će poruke doprijeti do svakog građanina. Najavljuju i popratni glazbeni program mješovitog studentskog zbora i nastup benda Hladno pivo.

Šustar: Ne pada mi na pamet dati ostavku

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar u srijedu je pred Banskim dvorima novinarima rekao da ne namjerava zbog svega dati ostavku, a na današnju "feštu", kako je nazvao prosvjed, ipak neće doći jer ima druge obveze.

"Nažalost, imam druge obaveze, pratit ću naravno, ali moram odraditi obaveze. Vjerujem da će biti tu svi dionici u procesu, a ključna poruka je da smo obrazovanje stavili na mjesto koje mu pripada", kazao je ministar.

Zbog svega, ističe, ne pada mu na pamet dati ostavku. "Ja nisam luzer, a ni Boris nije luzer. Posao treba odraditi, ni Boris ni Predrag ni bilo tko nisu ključni, nego reforma, idemo feštu odraditi i vratiti se u klupe. Novac je osiguran i čeka nas u EU fondovima. Malo je vremena, ali uz malo dobre volje možemo to odraditi i već krenuti od iduće školske godine", poručio je.

Prosvjed je ocijenio dobrim uvodom u nastavak reforme, a ključnim smatra vratiti se u institucije. "Zato mi je drago da su kolege tu. Drago mi je i da je voditelj ekspertnog tima Boris Jokić tu, on će pomoći, ja bih volio da se on ipak vrati", rekao je Šustar.

Pozvao je prosvjednike da se prosvjed, fešta, podrška reformi napravi u građanskim okvirima "da to bude lijepo, da poruke budu pozitivne, da ne bude ispada, radi se o našoj djeci".

24sata su uvijek u žiži zbivanja. Najveći prosvjed za potporu reformi obrazovanja koji će prema najavama okupiti i 20.000 ljudi na glavnom zagrebačkom trgu gledajte live na 24sata.hr i na Facebook stranici 24sata. Tijekom cijelog prosvjeda gosti iz našeg studija, stručnjaci iz domene obrazovanja, upozoravat će na nelogičnosti s kojima se bore ravnatelji, profesori, roditelji i u konačnici najvažniji u sustavu obrazovanja učenici.

 

Možda vas zanima i ovo:
Naši partneri pišu
Message