Neki govore 'Putin je lud'. Za invaziju se odlučila manja skupina ljudi. Kina ne bi trebala samo pratiti Rusiju, kaže kineski dužnosnik upoznat sa sastankom Putina i Xija prošlog mjeseca.
'Putin nije rekao Xiju da će napasti Ukrajinu. Postoji šansa da Rusi postanu 'manja sila'...'
S diplomatske strane, glavni cilj Kine je popraviti odnose s određenim državama Zapada, nakon perioda u kojem je, u ponekim trenucima, Peking osjećao 'neugodnu izoliranost'. Fokus je na vezama s Europom, koje su teško oštećene kroz kinesku podršku svojem partneru Rusiji u ratu protiv Ukrajine, piše u svojoj velikoj analizi kineske budućnosti pod Xi Jinpingom Financial Times.
- Diplomatski, Peking se nada da neće postati rival svakoj državi Zapada. Ne žele izgledati izolirano - kaže Yu Jie, stručnjak za Kinu iz britanskog think-tank instituta 'Clatham house'.
O tome kako kineska vlast 'diše' FT je razgovarao s nekolicinom kineskih dužnosnika...
- Neki govore 'Putin je lud'. Za invaziju se odlučila manja skupina ljudi. Kina ne bi trebala samo pratiti Rusiju - kaže kineski dužnosnik upoznat sa sastankom Putina i Xija prošlog mjeseca.
Početna točka 'diplomatskog reseta Kine' je ponovna procjena benefita bliskog odnosa s Moskvom. Kina sad opaža da postoje šanse da Rusija ne uspije nadjačati Ukrajinu i da iz tog konflikta izađe kao 'manja sila', oštećena ekonomski i diplomatski na svjetskoj pozornici - kažu za FT kineski dužnosnici.
Njih čak pet je u periodu od posljednjih devet mjeseci za ovaj medij reklo kako Moskva nije obavijestila Peking o svojoj namjeri da napadne Ukrajinu.
Jedan od kineskih dužnosnika navodi kako je Putin Xiju 4. veljače, 20 dana prije početka rata, rekao kako "ne otpisuje mogućnost poduzimanja potrebnih mjera ako ukrajinski separatisti napadnu ruski teritorij'-
- To je shvaćeno kao signal potencijalnog, ali limitiranog sukoba. Nikako cjelokupne invazije - pričaju kineski dužnosnici.
Cijenu je platio Le Yucheng, zamjenik ministra vanjskih poslova i vodeći kineski stručnjak za Rusiju. Smijenjen je i 'spušten' čak dvije stepenice u hijerarhiji, piše FT.
- Njega drže odgovornim jer obavještajne službe nisu imale tu informaciju - dodaje visoki kineski službenik, koji je zatražio da mu se identitet ne otkrije.
- Glavni 'potez' Kine je pokušaj uvjeravanja europskih zemalja da su spremni iskoristiti svoje veze s Moskvom kako bi spriječili korištenje nuklearnog oružja - kažu europski, ali i kineski diplomati.
- Još jedan mogući aspekt kineske strategije je da Xi ne bude samo mirotvorac, već da pomogne u obnovi Ukrajine - dodaju Kinezi za FT.
Kinu je nedavno posjetio bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, koji se od početka rata ističe suludim izjavama.
- Kina se nada da će sve strane u ukrajinskoj krizi pokazati suzdržanost - rekao mu je krajem prosinca XI.
Putin je krajem godine rekao da očekuje kako će kineski predsjednik Xi Jinping u proljeće 2023. doći u državni posjet njegovoj zemlji, što bi bio izraz solidarnosti službenog Pekinga u trenutku kada se rat u Ukrajini ne odvija kako je bilo predviđeno.
U razgovoru dvojice čelnika na video konferenciji koja je prenošena na državnoj televiziji, Putin je rekao: "Očekujemo vas predsjedniče, dragi prijatelju, očekujemo vas na proljeće u državnom posjetu Moskvi".
Taj će posjet, rekao je Putin, svijetu pokazati "bliskost rusko-kineskih odnosa".
A ta bliskost, sudeći prema izvorima FT-a, je itekako na klimavim nogama...
OVDJE PRATITE SITUACIJU U UKRAJINI IZ MINUTE U MINUTU