Katar spada među vodeće svjetske izvoznike ukapljenog plina, a nekoliko europskih država pokušava pregovorima ishoditi više plina kako bi osigurale zamjenu za uvoz iz Rusije i otklonile krizu u opskrbi
QuatarEnergy: 'Katar ove zime neće preusmjeravati LNG u Europu. Ugovori su nam sveti'
QatarEnergy radi na povećanju proizvodnje plina u uvjetima pojačane globalne potražnje, ali ove zime neće u Europu preusmjeravati ukapljeni plin (LNG) ugovoren s azijskim kupcima, upozorio je u utorak izvršni direktor katarske kompanije.
Katar spada među vodeće svjetske izvoznike ukapljenog plina, a nekoliko europskih država pokušava pregovorima ishoditi više plina kako bi osigurale zamjenu za uvoz iz Rusije i otklonile krizu u opskrbi.
"Ugovori su za Katar apsolutno sveti... Dakle, kada s azijskim ili europskim kupcem potpišemo ugovor, mi ga poštujemo", rekao je novinarima izvršni direktor QatarEnergyja Saad al-Kaabi, ujedno i katarski ministar energetike.
"U Europu će biti otpremljena ugovorena količina (plina)", naglasio je al-Kaabi. "No, plin se neće uzimati od azijskih kupaca i slati u Europu", dodao je.
Katar želi učvrstiti poziciju glavnog opskrbljivača Europe ukapljenim plinom, a potrebe su velike budući da je ruski plin iz plinovoda činio gotovo 40 posto uvoza Starog kontinenta.
Katarski plan North Field uključuje povećanje kapaciteta za ukapljivanje plina do 2027. sa 77 milijuna tona na 126 milijuna tona godišnje.
Katarski proizvođač plina potpisao je ove godine s tvrtkama TotalEnergies, Shell, Exxon, ConocoPhillips i Eni ugovore o prodaji udjela u projektu proširenja proizvodnje ukapljenog plina, a ove godine planira postati i najveći svjetski trgovac LNG-om.
U rujnu QatarEnergy imenovao je francuski TotalEnergies prvim partnerom u projektu North Field South.
"Total je jako važna tvrtka za naše ovdašnje partnerstvo", rekao je Kaabi. "Međunarodno smo zajedno na mnogim područjima, poput istraživanja, a uskoro ćete nas vidjeti zajedno na još više njih", dodao je na svečanosti otvaranja fotonaponskog sustava u Al Kharsaahu.
Projekt je okupio QatarEnergy, TotalEnergies i japanski Marubeni.