Obavijesti

News

Komentari 116

Radnici kažu da su izigrani, to mogu reći i porezni obveznici

Radnici kažu da su izigrani, to mogu reći i porezni obveznici
1

Iz izlaganja radnika doznaje se da se osjećaju izigrani od strane Vlade, u isto vrijeme sam siguran da brojni porezni obveznici mogu koristiti isti glagol, izjavio je Zdravko Marić

VIDEO

U emisiji Tema dana HRT-a gostovao je ministar financija Zdravko Marić. Tema dana bila je brodogradnja, tko je kriv za katastrofalno stanje u škverovima, o izmučenim radnicima koji mjesecima ne dobivaju plaće i što je Marić predložio premijeru, što učiniti s hrvatskim brodogradilištima. 

Na pitanje jesu li za ovakvo stanje krive dosadašnje uprave ili sve državne vlasti koje su dijelile jamstva, Marić je odgovorio: 'Kao što je državni odvjetnik već rekao, iako je to jako često korištena uzrečica, institucije rade svoj posao'. 

Horvat: Produžen je postupak dubinske analize u Uljaniku
Horvat: Produžen je postupak dubinske analize u Uljaniku

- Ja u svakom slučaju mogu reći, još od onog trenutka kada je ministarstvo financija Vladi uputilo, a Vlada u okviru zaključka usvojila Izvješće o stanju ukupnih jamstava, dakle 4,3 mlrd. kuna ukupno je izdano jamstva za Uljanik grupu. Dobar dio njih ima onaj predznak činidbenih jamstva - dakle kupac ugovori gradnju broda, kupac daje određeni iznos avansnih plaćanja unaprijed prilikom gradnje broda, ali u isto vrijeme traži kontragaranciju. U pravilu se traži 80 posto od države, a 20 posto je komercijalni dio. Sve je u redu u situacijama kada se brod napravi, isporuči i kada se ta jamstva otkažu. Međutim, u nemalom broju slučajeva, i u tom izvješću je to jasno naznačeno, ugovarali su se brodovi, povlačili novci, a do gradnje broda nije došlo i došlo je do aktivacije državnih jamstava - kazao je Marić.

Kreće analitička rasprava o modelu i planu restrukturiranja
Kreće analitička rasprava o modelu i planu restrukturiranja

- S jučerašnjim danom ukupno smo po pitanju tih jamstava platili 3,1 milijarde kuna, što znači da je još ostalo nekakvih 1,2 do 1,5 milijardi kn. S obzirom da država ne jamči samo za glavnicu nego i na kamate i razne troškove, računam da ćemo još biti u obvezi platiti 300 do 500 milijuna kuna jer nam još uvijek predstoji jedna mogućnost spašavanja broda jaružara ukupne vrijednosti preko 900 milijuna kuna za koje je evidentno da će biti potrebno uložiti nešto da bi se spasilo, rekao je ministar Marić.

Izigrani i radnici i porezni obveznici

Istaknuo je i da Ministarstvo financija priprema analizu koja će biti prezentirana premijeru, Vladi, koalicijskim partnerima i svima kojima treba biti predstavljena jer upravo kroz tu analizu treba sagledati cjelokupnu problematiku. Dakle 3,1 mlrd. kuna je plaćena u zadnja dva mjeseca, u proteklih 25 godina čak je 35 milijardi kuna je plaćeno za brodogradnju, ne samo u Uljanik grupu, nego u cjelokupnu hrvatsku brodogradnju, rekao je Marić.

'Ne odustajemo od zahtjeva, neće ušutkati radnički vapaj'
'Ne odustajemo od zahtjeva, neće ušutkati radnički vapaj'

Prije konačne odluke, Marić kaže treba sagledati cjelokupnu sliku, koliko ta brodograđevna industrija doprinosi u industrijskoj proizvodnji, u izvozu, u BDP-u, u proračunu ali kakvi su globalni trendovi. 

Na pitanje što bi poručio radnicima Uljanika, Marić je kazao da mu je jako teško poslati bilo kakvu poruku. 

- Od početka sam na ovoj temi vrlo otvoren, vrlo jasan i vrlo konkretan s brojkama. Iz izlaganja radnika doznaje se da se osjećaju izigrani od strane Vlade, u isto vrijeme sam siguran da brojni porezni obveznici mogu koristiti isti glagol, odnosno istu karakterizaciju da su također izigrani, obzirom da je, ne njihovom krivnjom, u zadnja 2 mjeseca plaćeno 3 mlrd. kuna za nešto što nikad nije isporučeno ili napravljeno - istaknuo je. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 116
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa