U veljači 2011. godine mladići su na zidu napisali: ‘Narod želi svrgnuti režim’. Počeo je kaos. Zbog rata je iz Sirije do listopada 2015. pobjeglo gotovo 10 mil. ljudi
Rat kojem se ne nazire kraj je počeo zbog jednoga grafita...
Nošeni idejom borbe protiv tiranije i dobivanja slobode , sjeverna Afrika i Bliski istok su iz “ arapskog proljeća ” uronili u opći kaos , a tamošnji vladari su te nove misli shvatili kao bolest koju je potrebno nasilno izliječiti.
Poruku slobode “narod želi svrgnuti režim” ispisali su i mladići 2011. godine u sirijskoj Darai. Vlasti nisu tolerirale takav grafit te su uhitili mladiće, a to je izazvalo prosvjede diljem Sirije. To su iskoristili ekstremni islamisti i počeli su ratovati s vojskom. Vladina opozicija se također počela naoružavati te su od prosvjednika stvorili Slobodnu sirijsku vojsku. Pomogli su im i neki vojni časnici koji su odbili zapovijedi po kojima su morali ubijati sugrađane.
- Velike sile proizvele su samo anarhiju i nered. Tu se pokazalo da uopće ne poznaju plemenske kulture Bliskog istoka, nego sve dijele na sunite i šijite - rekla je Jelena Jurišić, vanjskopolitička analitičarka i profesorica na Hrvatskim studijima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Sirijci ojačali uz rusku potporu
Pokretanje videa...
Tri mjeseca poslije pokolja reagirala je međunarodna zajednica čije su zahtjeve predstavile Sjedinjene Američke Države. Od
sirijskog predsjednika Bašara al-Asada
tražili su da odstupi, no tome su se usprotivili Ruska Federacija i Kina. U mirenju zaraćenih strana u građanskom ratu uključio se čak i Kofi Annan, bivši tajnik Ujedinjenih naroda.
- Plan bi trebao donijeti konačno olakšanje i mir sirijskom narodu koji je dugo u ratu - rekao je Annan, no njegov mirovni plan nije izdržao ni nekoliko dana.
Rat se nastavio, a do veljače 2013. godine poginulo je više od 60.000 ljudi
. Milijun ljudi napustilo je zemlju, a val izbjeglica samo se povećavao. Iste godine pojavili su se i teroristi ISIL-a te su na prostoru Iraka i Sirije proglasili kalifat. Tu novu i veću svjetsku prijetnju nisu shvaćali ozbiljno sve do 2014. godine kad su oteli i obezglavili američkog novinara Jamesa Foleya.
Zemlje Zapada i njihove saveznice
su u međuvremenu počele naoružavati sirijske pobunjenike, a Rusi sirijsku vladu. Iste godine SAD je pokrenuo i prve zračne napade na teroriste te je počeo naoružavati Kurde, narod bez svoje države. Opći kaos u naoružavanju i ubijanje šanse za mir rezultirali su time da danas u Siriji postoji oko 2500 različitih naoružanih skupina.
Većini tih skupina
ruski je predsjednik Vladimir Putin
objavio rat. Oformio je drugu vojnu koaliciju u kojoj su još Sirija, Iran i Irak.
- Putinova ideja je da treba zaustaviti uzrok problema u regiji, no treba naći rješenje da se izbjeglice ondje jednom vrate. To je dugotrajan proces i međunarodne koalicije trebaju pronaći zajednički cilj - kaže Jurišić.
Zbog rata je iz Sirije do listopada 2015. godine pobjeglo gotovo 10 milijuna stanovnika. Većina je ostala u Jordanu, Libanonu i Turskoj, dok je bogatija manjina krenula prema Europi. Kroz Hrvatsku je do sada prošlo više od 156.000 izbjeglica. Osim iz Sirije, došli su i Afganistanci, Iračani, Pakistanci, ali i Turci te Albanci. Gotovo svaki dan u Grčku uđe još 10.000. Ruta izbjeglica prelazi i preko Hrvatske, a
većini je krajnje odredište Njemačka
i nitko ne zna koliko ih još dolazi.
Poziv na jihad doveo je samo do novih žrtava
Na Badnjak 2011. godine autobomba je eksplodirala u centru Damaska i ubila
44 Sirijca. Vlast je za to okrivila Al Kaidu koja je obučavala ubojice
nedužnih građana. Od tada su ubojstva postala dio svakodnevice.
Djeca su česte žrtve napada
Više od 11.000 djece poginulo je od početka rata u Siriji. To je samo dio
od 220.000 ubijenih i nestalih, objavio je Sirijski opservatorij za
ljudska prava.
Asada optužuju za zvjersko trovanje vlastitog naroda
Ako sirijska vlada odluči upotrijebiti kemijsko oružje, prijeći će ‘crvenu
liniju‘ i morat ćemo reagirati, rekao je američki predsjednik Obama 2012.
godine. Iduće godine pojavili su se dokazi da Asad koristi kemijsko oružje
protiv pobunjenika.
EU se urušava u svojem nesuglasju
Dok Angela Merkel izbjeglice poziva da dođu u Njemačku, Mađarska ‘brani’
Schengen i na granicu šalje vojsku. Grčka zbog svoje krize i osvete sve
ljude propušta dalje.
Zapad se otrijeznio tek kad su ubili Jamesa Foleya
Na sveopći višegodišnji kaos Zapad nije pretjerano reagirao, osim pokojim
diplomatskim upozorenjima. Tek kad su odrubili glavu američkom novinaru
Jamesu Foleyu, počeli su naoružavati sirijske pobunjenike. Rusija sad
napada Asadovu oporbu.