Sabor je jednoglasno prihvatio Deklaraciju kojom se osuđuje puštanje Vojislava Šešelja iz pritvora u Haagu te se od Tribunala traži povlačenje takve odluke
'Da smo jedinstveni kao oko Šešelja, Hrvatskoj bi bilo bolje'
Saborski zastupnici u srijedu su u dnevni red uvrstili prijedlog deklaracije kojom se protive odluci Međunarodnoga kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju o privremenom puštanju optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja na slobodu. Jednoglasno su ju prihvatili sa 104 glasa 'za'.
No, prije glasovanja rasprava je malo pričekala. Uslijedile su stanke i prepucavanja.
Naime, s obzirom da su se predstavnici klubova o deklaraciji ranije usuglasili, predsjednik Sabora Josip Leko predložio je da je odmah izglasaju.
- Predlažem da se deklaracija odmah pročita, da je odmah izglasamo i time završimo posao u duhu kako smo i počeli raditi na njoj - rekao je Leko.
Tražili stanku
To nije odgovaralo HDZ-ovcima.
- S obzirom da ste iznijeli prijedlog koji smo mi čuli po prvi put, bez ikakvih ranijih dogovora između klubova, tražim stanku od deset minuta - rekao je Davorin Mlakar (HDZ), a Leko je omogućio stanku. No, nakon nje nije Mlakaru dao riječ pa je njegov kolega Ivan Šuker (HDZ) tražio još jednu stanku, nakon koje je Mlakar dobio riječ.
- Da je Hrvatska imala kvalitetnu vanjsku politiku koja je išla štititi hrvatske nacionalne interese, ove deklaracije ne bismo imali. Ona bi bila nepotrebna - rekao je te zatražio da se, uz donošenje deklaracije, obveže Vladu da u sedam dana dođe s izvješćem o provođenju vanjske politike.
- Sjajno smo počeli oko teksta deklaracije. Sjajno smo počeli. Mogu to reći bez ikakve patetike. Zato pozivam kolegice i kolege da budemo razumni i odgovorni - rekla je Kosor i predložila da krenu s raspravom.
- Jer dok se mi ovako prepucavamo, dok se počinjemo optuživati, znate tko nam se najviše smije? Onaj zbog kojeg smo i sjeli i dogovorili o ovom snažnom dokumentu - dodala je.
"Treba održati konsenzus"
I Vesna Škare Ožbolt složila se da bi trebali održati konsenzus s kojim su u ovaj posao krenuli.
- Da o nekim drugim temama imamo tako jedinstven stav i visok stupanj suglasnosti, onda bi u ovoj zemlji bilo puno bolje - rekla je.
Laburist Dragutin Lesar pozvao je HDZ-ovce da povuku svoj zahtjev za posebnim zaključkom.
- S pravom tražite raspravu o vođenju politike, ali zbog svrhe i cilja ove deklaracije nemojte uvjetovati raspravu - poručio im je.
U ime kluba SDP-a javila se Ingrid Antičević Marinović.
- Izgleda da su se neki prestrašili hrvatskog zajedništva - zaključila je.
Na kraju je, nakon još jedne stanke i usuglašavanja predstavnika klubova, ipak počela rasprava o deklaraciji.
'Sabor ispravlja pogrešku izvršne vlasti'
- Glasat ćemo za deklaraciju, da je ničim ne dovodimo u pitanje, jer su neki kolege očito krivo shvatili naš zahtjev - rekao je Gordan Jandroković (HDZ) nakon što je konačno počela rasprava. Ipak, dodao je kako će tražiti raspravu i donošenje zaključka o vanjskoj politici Hrvatske.
- Drago mi je da Sabor ispravlja pogrešku izvršne vlasti - poručio je.
'Šešelj presudio Haškom sudu'
Jadranka Kosor pročitala je deklaraciju i poručila:
- Ovi događaji pokazuju da je Šešelj presudio Haškom sudu - rekla je, dok je poruka Josipa Salapića (HDSSB) bila:
- Nećemo dopustiti da nas pomahnitali luđak vrijeđa.
'Zajedništvo kad su u pitanju nacionalni interesi'
Antičević Marinović na kraju je pohvalila zajedništvo saborskih zastupnika.
- Pokazali smo zajedništvo kad su u pitanju nacionalni interesi - rekla je.
Lesar se je poručio kako u Saboru moraju raspravljati zbog žrtava koje su ubijene, mučene, silovane i zatvarane.
- To je naš dug njima - rekao je, ali i dodao kako je neprihvatljivo da je hrvatska diplomacija poslala samo dvije poruke.