Obavijesti

News

Komentari 101

Satelitske snimke pokazale su razmjere užasa nakon uništenja brane: 'Žele potopiti naš grad!'

Satelitske snimke pokazale su razmjere užasa nakon uništenja brane: 'Žele potopiti naš grad!'
6

Masovne evakuacije nastavljene su u srijedu ujutro u regiji Kherson. Satelitske snimke Maxar Technologies pokazuju tamošnje razaranje nakon urušavanja brane

Uništenje velike brane u Ukrajini imat će "teške i dalekosežne posljedice za tisuće ljudi", upozorili su Ujedinjeni narodi. Šef humanitarne pomoći UN-a Martin Griffiths rekao je da će razmjeri katastrofe na brani Kakhovka u južnoj Ukrajini postati jasni tek u narednim danima, javlja BBC.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa ...

Tisuće su pobjegle iz teško poplavljenih gradova i sela, a strahuje se da bi razina vode mogla još porasti. Ukrajina i Rusija međusobno se optužuju za dizanje brane u zrak, a tvrdnje zaraćenih strana nisu neovisno potvrđene.

Američki podaci otkrivaju nove detalje: Ukrajina je planirala raznijeti plinovod Sjeverni tok
Američki podaci otkrivaju nove detalje: Ukrajina je planirala raznijeti plinovod Sjeverni tok

Obraćajući se Vijeću sigurnosti UN-a kasno u utorak, Griffiths je upozorio da se tisuće ljudi u južnoj Ukrajini suočavaju s gubitkom domova, hrane, sigurne vode i sredstava za život.

Masovne evakuacije nastavljene su u srijedu ujutro u regiji Kherson. Satelitske snimke Maxar Technologies pokazuju tamošnje razaranje nakon urušavanja brane.

A satellite image shows extensive flooding along the Dnipro River

Jedna od fotografija prikazuje poplavljenu luku i industrijsku zonu u glavnom gradu regije Khersonu, koji je pod kontrolom Ukrajine.

A satellite image shows extensive flooding along the Dnipro River

Sveukupno je trebalo evakuirati oko 40.000 ljudi, rekla je ranije zamjenica glavne tužiteljice Ukrajine Viktorija Litvinova: oko 17.000 na teritoriju koji drži Ukrajina zapadno od rijeke Dnjepar te oko 25.000 na istoku koji je okupirala Rusija. Tamošnji stanovnici očajnički su pokušavali spasiti svoje stvari u domovima u kojima se razina vode približava stropu.

A satellite image shows extensive flooding along the Dnipro River

Zabrinuti za nuklearnu elektranu

Velika brana Kakhovka, iz sovjetske ere u blizini nuklearne elektrane u južnoj Ukrajini, osigurava prijeko potrebnu vodu poljoprivrednicima i stanovnicima.

Ruski vojni blogeri: 'Ako sve prođe po planu, možemo dignuti u zrak sve je*ene brane'
Ruski vojni blogeri: 'Ako sve prođe po planu, možemo dignuti u zrak sve je*ene brane'

Osiguravalo je vodu i za hlađenje najveće europske nuklearne elektrane Zaporižja, kao i za istrošeno gorivo i dizel generatore za hitne slučajeve koji su se morali više puta koristiti kada je vanjsko napajanje nestalo. To je također vitalni kanal koji vodi vodu južno do okupiranog Krima.

Iako postoji zabrinutost za nuklearnu elektranu, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) navodi kako je situacija pod kontrolom te da "nema neposrednog rizika za nuklearnu sigurnost" za elektranu.

A satellite image shows extensive flooding along the Dnipro River

Očekuje se vrhunac izlijevanja

Vrhunac golemog izlijevanja vode nizvodno od rezervoara za pražnjenje očekuje se u srijedu ujutro, upozorio je upravitelj ukrajinskih državnih hidroelektrana Ukrhydroenergo. Rečeno je da će nakon toga uslijediti razdoblje "stabilizacije", pri čemu se očekuje da će se voda brzo povući za četiri do pet dana. 

A satellite image shows extensive flooding along the Dnipro River

Razmjeri užasa u hersonskom selu

Kompanija Maxar Technologies objavila je satelitske fotografije sela Korsunka u južnoj regiji Herson nastale prije i poslije uništenja brane i posljedične poplave.

Andriy koji živi u blizini brane istaknuo je kako vjeruje da Rusi žele utopiti njegov grad. 

- Bojimo se poplave. Nosimo naše stvari malo više - rekla je Lyudmyla iz Hersona koja je utovarivala svoje stvari, uključujući perilicu rublja na prikolicu koja je bila pričvršćena za stari automobil, a navodi i kako Rusi pucaju na njih, piše BBC.

Ukrajina je priopćila da su dva službenika za provođenje zakona ozlijeđena u ruskom granatiranju dok su u utorak evakuirali lokalno stanovništvo.

Na obali Nove Kakhovke, koju su zauzeli Rusi, gradonačelnik Vladimir Leontjev, postavljen u Moskvi, rekao je da je grad pod vodom i da je 900 ljudi evakuirano. Obližnji gradić Oleshky također je bio jako poplavljen, rekli su dužnosnici koje je imenovao Kremlj.

Zelenski: 'Ovo neće zaustaviti Ukrajinu'

Još nije jasno što je uzrokovalo probijanje brane, ali ukrajinska vojna obavještajna služba optužila je Rusiju da ju je namjerno digla u zrak kako bi zaustavila dugo očekivanu ukrajinsku protuofenzivu.

Američki obavještajci: Za napad na branu u Ukrajini stoji Rusija
Američki obavještajci: Za napad na branu u Ukrajini stoji Rusija

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je u utorak navečer rekao da rušenje brane neće zaustaviti Ukrajinu.

- I dalje ćemo osloboditi svu našu zemlju - rekao je u video obraćanju.

POGLEDAJTE VIDEO:

U međuvremenu, Rusija tvrdi da je Ukrajina izvela napad na branu kako bi umanjila ono što Moskva kaže kao neuspjeh Kijeva u njegovoj protuofenzivi i kako bi Krim, južni ukrajinski poluotok koji je Rusija nezakonito anektirala 2014., lišila svježe vode.

Ženevske konvencije izričito zabranjuju ciljanje brana u ratu zbog opasnosti za civile.