Obavijesti

News

Komentari 2

Škoti i Englezi istog vladara imaju već dulje od 400 godina

Škoti i Englezi istog vladara imaju već dulje od 400 godina
6

Aktom o Uniji iz 1707. prestali su postojati posebni škotski i engleski parlament te se od tada sastaje Parlament Velike Britanije. I ranije regije su imale istog vladara

VIDEO

Odgovorom na referendumsko pitanje 'Želite li da Škotska bude neovisna država?' Škoti će odlučiti hoće li raskinuti 307 godina dugo savezništvo s Ujedinjenim Kraljevstvom.

Zajedništvo duže od tri stoljeća tako će se dovesti u pitanje. Škotska je zajedno s Walesom i Engleskom postala dio Ujedinjenog Kraljevstva još 1707. godine Aktom o Uniji.

Uvjete iz pregovora predstavnika oba parlamenta dogovoreni su još1706. godine kad je dogovoreno stvaranje zajedničke države. Engleska i Škotska su do tad bile ujedinjene samo u osobi vladara, a od stupanja na snagu Zakon o uniji 1. svibnja 1707. godine ujedinile su se u Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije. 

Ujedinili parlamente

Tada je dogovoreno da će zemlje imati jednu zastavu, poznatu kao Union Jack, a prestali su postojati i posebni škotski i engleski parlament. U listopadu iste godine prvi put se sastao Parlament Velike Britanije. 

U tada osnovani parlament Velike Britanije u Londonu, Škotska je poslala 45 zastupnika u Donji dom te su postali dio od ukupno 513 zastupnika Donjeg doma parlamenta. Škotska je poslala i 16 tzv. perova u Dom lordova te ih je, zajedno s engleskima, u parlamentu tada bilo ukupno 168.

Zajedničkog vladara imaju više od 400 godina

Ipak, zajedničkog vladara Škotska i Engleska imale su još od 1603. godine kada je škotski kralj James VI. preuzeo i englesko prijestolje te tako postao James I., kralj Velike Britanije i Škotske.

Škotsku vlast čini Škotski parlament, nakon što je 1998. godine vlada premijera Tonyja Blaira potpisala Akt o Škotskoj kojim se, nakon Zakona o uniji iz 1707., ponovno uspostavlja parlament. Regionalni škotski parlament tada je preuzeo brojne ovlasti koje su do tada pripadale Britanskom parlamentu u Londonu.

Zakonodavnu vlast u Škotskoj također ima i parlament u Westminsteru koji ima pravo nadglasati zakone koje donese škotski parlament. Škotska nema poglavara, već je na njezinom čelu britanska kruna.

Želja za neovisnošću jača početkom '90-ih

Težnja Škotske da postane suverena država jače je bila izražena '90-godina prošlog stoljeća, u vrijeme kad su nastajale nove države nakon raspada Jugoslavije, Čehoslovačke i SSSR-a.

Na parlamentarnim izborima 2007. godine pobijedila je Škotska nacionalna stranka (SNP) koja se zalaže za neovisnost tog dijela otoka, a od 2010. godine intenzivno se priprema podloga za referendum o neovisnosti.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 2
VIDEO

Spasio tisuće, na kraju se ubio: Uništili snimke koje je ostavio
FELJTON: ČERNOBIL, 5. DIO

Spasio tisuće, na kraju se ubio: Uništili snimke koje je ostavio

Valerij Legasov je tvrdio da je vlast tajila greške u dizajnu reaktora, ali i prethodne nesreće u drugim elektranama. Dvije godine nakon černobilske katastrofe se objesio

'U Hrvatskoj je bilo stroncija u zraku, a on uzrokuje leukemiju'
FELJTON: ČERNOBIL, 6. DIO

'U Hrvatskoj je bilo stroncija u zraku, a on uzrokuje leukemiju'

Kada se vijest o černobilskoj katastrofi pojavila na našim prostorima svi su se pitali koliko je zračenje i nikome nije bilo svejedno. Krak radioaktivnog oblaka išao je prema Hrvatskoj...
Kirurg i tim iz Dubrave vraćaju djeci osmijeh na lica: 'Čudesno, Šimunov ožiljak se jedva i vidi'
SPAS ZA STOTINE MALIŠANA

Kirurg i tim iz Dubrave vraćaju djeci osmijeh na lica: 'Čudesno, Šimunov ožiljak se jedva i vidi'

U Hrvatskoj se na 1000 novorođene djece rodi jedno dijete s nekim od oblika rascjepa usne i nepca. Svi se liječe u KB Dubrava koja je referentni centar za liječenje ove bolesti. Osim djece iz Hrvatske, dolaze i iz regije