Obavijesti

News

Komentari 9

Umjetna inteligencija pronašla je ženu za 30 minuta: Policija u Njemačkoj tražila je 30 godina

Umjetna inteligencija pronašla je ženu za 30 minuta: Policija u Njemačkoj tražila je 30 godina

Program koji je korišten uspoređivao je lice na fotografiji s fotografijama na internetu

Michael Colborn svoje središte ima tu globalnoj mreži Bellingcat, u Amsterdamu. On vodi vodi projekt koji se bavi desničarskim ekstremistima u Europi. Za autore podcasta „Legion", koji se emitira na njemačkom javnom servisu RBB, prošle jeseni je istraživao slučaj Daniele Klette.

Riječ je o ženi koja ima 65 godina, a bila je pripadnica tzv. treće generacije RAF-a, odnosno Frakcije Crvene armije, zapadnonjemačke ljevičarske terorističke organizacije. Potraga za njom trajala je punih 30 godina. Uhitila ju je policija Donje Saske prošlog ponedjeljka (26.2.) u Berlinu. U njenom stanu pronađeno je i streljivo, javlja Deutsche Welle.

- Ja nisam dao nikakve informacije policiji. Ali nisam ni jedini koji ju je tražio - rekao je Colborn za berlinski list Tageszeitung.

Colborn je za pretragu koristio umjetnu inteligenciju, odnosno program koji uspoređuje lice na fotografiji s fotografijama na internetu, prije svega na društvenim mrežama.

Bizaran slučaj iz Njemačke: Muškarac se cijepio protiv koronavirusa čak 217 puta!
Bizaran slučaj iz Njemačke: Muškarac se cijepio protiv koronavirusa čak 217 puta!

- Cijeli proces je trajao oko 30 minuta. Dakle, od potrage za licem Daniele Klette do hipoteze da su fotografije starije žene snimljene u jednom brazilskom kulturnom centru najvjerojatnije fotografije Daniele Klette - kaže Colborn.

Kako bi potvrdio svoje informacije, rezultate je provjeravao na još jedan način. - Prema softveru, na obje fotografije je bila ista osoba. Smatrao sam da je rezultat vjerojatan i to sam rekao novinarima podcasta. Preporučio sam im da prate taj trag - rekao je. 
PimEyes je jedan od programa koje je Colborn koristio, svima je dostupan, a prema njegovim riječima platio ga je svega 30 eura. Program koristi umjetnu inteligenciju da pronađe veze između različitih fotografija na internetu. Ako je fotografija javno dostupna, „PimEyes" ju može „čitati" i analizirati.

Taj start-up je osnovan 2017. u Poljskoj, a danas je u vlasništvu jedne tvrtke iz Dubaija. Zbog svoje netransparentne poslovne prakse i kontroverznog postupanja po pitanju zaštite podataka, „PimEyes" je više puta kritiziran, a protiv te tvrtke je u Baden-Württembergu krajem 2022. čak pokrenut i kazneni postupak.

Zadnji sličan slučaj bio prošle godine

Ovo nije prvi put da upotreba softvera za prepoznavanje lica dospijeva na naslovnice medija, a o tome je i DW više puta izvještavao u posljednjih nekoliko godina. Zadnji slučaj je iz jeseni prošle godine, kada je jedan nalog na TikToku privukao pažnju nakon što je snimke s koncerata Taylor Swift ubacio u takav program i identificirao posjetitelje koncerta. To su pogledali milijuni korisnika te mreže.

Dječaka u Njemačkoj pronašli mrtvog na farmi bake i djeda: Pao u spremnik za gnojivo
Dječaka u Njemačkoj pronašli mrtvog na farmi bake i djeda: Pao u spremnik za gnojivo

Postavlja se pitanje kako je Michael Colborn, čovjek koji čak i ne zna njemački jezik, mogao za pola sata pronaći teroristkinju, a njemačkoj policiji to nije uspjelo u 30 godina? Odnosno, zašto policija nije koristila takav program u potrazi za Danielom Klette?Odgovor na to pitanje je jednostavan: zato što policiju koči Zakon o zaštiti osobnih podataka.

- Programe koje su koristili novinari i istraživači policija smije koristiti samo u ograničenoj mjeri ili pod posebnim uvjetima - objašnjava Daniela Behrens, ministrica unutarnjih poslova Donje Saske. Ona pritom naglašava da je policija samostalno ušla u trag Danieli Klette.

- Već dugo se zalažem da našim sigurnosnim organima omogućimo modernije metode nadzora, omogućimo upotrebu umjetne inteligencije i naoružamo ih ovlastima koje su kompatibilne s vladavinom zakona i slobodnim društvenim poretkom - rekla je ministrica. 

Istraživač Michael Colburn smatra da je u svakom slučaju neophodna društvena rasprava o tome treba li i kako koristiti takve programe. A na pitanje muče li ga etičke sumnje zbog toga što je njegovo istraživanje možda posljedično dovelo do uhićenja Daniele Klette, Colburn odgovara: - Ne. Za njom se već tragalo i to ne zbog lažnih optužbi. Ali, možda bih više volio da sam umjesto toga pronašao nekoliko odbjeglih neonacista - rekao je.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9
Uhićen bivši muž ubijene žene u Zagrebu, razotkrio ga pomagač? Otkriven je i motiv ubojstva?!
NOVI DETALJI

Uhićen bivši muž ubijene žene u Zagrebu, razotkrio ga pomagač? Otkriven je i motiv ubojstva?!

Andrea je s partnerom ubijena 13. lipnja u Markuševcu. Obitelj je istražiteljima ranije rekla da je Andrej bivšoj supruzi radio probleme...
VIDEO Iran proglasio kraj rata, Netanyahu: 'Povijesna pobjeda'
IZ MINUTE U MINUTU

VIDEO Iran proglasio kraj rata, Netanyahu: 'Povijesna pobjeda'

Američki predsjednik Donald Trump je rekao da će primirje stupiti na snagu u utorak oko 6 sati... Zamolio je Izrael i Iran da ga ne krše
Kako se stezao obruč oko bivšeg muža ubijene Andree? Lažima je uvjerio dvojac da je smaknu...
RASPLET KRVAVOG UBOJSTVA

Kako se stezao obruč oko bivšeg muža ubijene Andree? Lažima je uvjerio dvojac da je smaknu...

Policija je osumnjičila Andreja B. da je naručio ubojstvo bivše supruge i partnera. Ubojice je uvjerio i nije platio. U ranim jutarnjim satima uhitili su ga u Sesvetskom Kraljevcu. Poznat je i motiv?!