POSKUPLJENJE JE NEUSTAVNO? Čak 24 grada, općine i komunalna društva žele da Ustavni sud ukine Ćorićevu uredbu o otpadu koja donosi poskupljenja...
'Uredba je korak unatrag': Na sudu ruše skuplji odvoz smeća
Jasno je da će oni koji proizvode manje otpada, koji su samci ili u malo kvadrata plaćati jednaki fiksni dio za odvoz otpada kao i oni koji proizvode znatno više otpada. To je nepravedno i ne postiže se srazmjer u plaćanju. A varijabilni dio čini manji dio i takvi propisi uopće nisu motivirajući da građani odvajaju otpad.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Kaže nam to Sonja Polonijo, koja je vodila radnu skupinu Udruge gradova koja je pripremala pošteniji način izračuna.
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike donijelo je izmjene Uredbe o gospodarenju otpadom koje je propisalo što sve mora biti u fiksnom dijelu cijene te da moraju postojati i varijabilni dio i kazna. Rezultat su dramatična poskupljenja odvoza otpada što čeka sve građane jer im gradovi i općine u kojima žive moraju propisati više cijene. Posljednji primjer je u Zagrebu gdje je predloženi fiksni dio od 68,57 kuna za svakog korisnika. Bez obzira na to koliko otpada proizvodio. Prosječni varijabilni dio trebao bi biti oko 42 kune, ali na njega građanin može utjecati ako manje proizvodi otpada.
U Zagrebu će poskupljenja za neke male stanove biti i tri puta veća, a prosječno više od 30 posto ako se ubroje i kuće. Grad obećava da će pomoći socijalnim slučajevima i dodatno stimulirati one koji odvajaju otpad.
Ustavni sud je u desetak dana dobio čak dva prijedloga za ocjenu ustavnosti uredbe koja propisuje takav način obračuna. Prvu je podnijelo 11 komunalnih društava s područja Rijeke i Kvarnera. Drugu, koja je na Ustavni sud stigla ovaj tjedan, podnijeli su gradovi i općine iz Međimurja predvođeni Prelogom, koji je jedan od uspješnih primjera učinkovitoga gospodarenja otpadom.
- Svi oni smatraju da je uredba korak unatrag, da uvodi sustav koji će biti skuplji i demotivirajući - kaže Polonio.
Traže i od Ustavnog suda da privremeno obustavi primjenu uredbe i tako spriječi poskupljenja dok ne donesu konačnu odluku. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike kaže da su izmjene Uredbe napravljene upravo kako bi naplata bila pravednija.
- Fiksna cijena minimalne usluge je samo dio cijene. Ali tu je i drugi dio cijene, koji se odnosi na količinu otpada. Podložan je promjenama i ovisi o broju članova kućanstva, broju gostiju i slično te nikako neće biti jednak za sve korisnike iz jedne kategorije. Prema tome, količina miješanog otpada je ta stavka prema kojoj svaki građanin može regulirati konačnu cijenu odvoza, odgovorili su nam i ističu da oni nisu propisali cijene Uredbom.