Poduzetnici traže 80 posto prošlogodišnjeg prometa u istom mjesecu, ali Vlada će na to teško pristati. Iznos će biti vjerojatno znatno manji, a neće se mijenjati PDV: Prijete otkazi za 100.000 radnika i propadanje tvrtki
Uz 4000 kuna za radnike, sve zatvorene djelatnosti će dobiti i dodatno novčano obeštećenje
Nakon više od pola godine borbe s krizom, poduzetnici koji su sad zatvoreni nemaju novca za nastavak poslovanja. Ako ne bude obeštećenja, i 100.000 radnika bi moglo ostati bez posla, a mnogi obrti i tvrtke zatvorit će vrata.
Poručili su to zajednički jučer iz Hrvatske udruge poslodavaca i Udruge Glas poduzetnika. Oni traže da svima koji su zatvoreni ili imaju pad prometa veći od 50 posto Vlada isplati obeštećenje u iznosu od 80 posto prošlogodišnjeg prometa. Hitno traže i smanjenje PDV-a u ugostiteljstvu na 13 posto, da se napokon omogući brži pristup kreditnim linijama za likvidnost te da se mora pronaći rješenje za moratorije na kamate i leasing.
Kako stvari zasad stoje, Vlada ne planira snižavati stopu PDV-a, ali sprema model dodatnog obeštećenja. Po već postojećim mjerama, svi oni koji trpe posljedice krize imaju pravo dobiti od dvije do četiri tisuće kuna po radniku, ovisno od pada prometa. A na to država pokriva i doprinose. Svi koji su zatvoreni imat će, naravno, pravo na 4000 kuna po radniku. Iako su javnosti najviše u fokusu oni najbrojniji, ugostitelji, zatvorene su i teretane, prijevoz ima goleme padove prometa, cijela industrija koja priprema događaje je na koljenima.
Koliko će točno Vlada dodatno pokriti, nije još odlučeno. Razmatra se je li bolje ići na postotak prometa ili po kvadraturi. U Vladi trebaju izaći pred poduzetnike s prijedlogom početkom tjedna. Da će dodatnog obeštećenja biti potvrdio je i sam premijer Andrej Plenković u obraćanju naciji.
- Donijet ćemo i nove mjere za pravičnu nadoknadu troškova za one koji imaju privremenu obustavu rada - rekao je Plenković.
Pravično je vrlo širok pojam i ovisi o kutu gledanja pa će sigurno biti razmimoilaženja i pregovora u brušenju mjera. Obje poduzetničke udruge ističu da su im ministar rada Josip Aladrović i ministar financija Zdravko Marić rekli da novca ima. Hrvatska je dobila i 500 milijuna eura od Europske komisije za pomoć radnicima, ali on se već troši.
Veliki problem je sporost odobravanja kredita preko državne agencije HAMAG-BICRO, iako je i njima povećan budžet za pomoć.
- Postojeće mjere su u cijelosti nedovoljne - rekao je Hrvoje Bujas, predsjednik Glasa poduzetnika, koji traži i da Vlada napokon krene u reforme.
Damir Zorić, šef HUP-a, smatra da je bez nove pomoći, uz gubitak poslova i propadanje tvrtki moguće stvaranje “šire društvene krize” u Hrvatskoj.