Oko 43,7 posto stanovnika autonomne pokrajine Katalonije htjelo bi da ona postane neovisna država dok se tome protivi njih 47,9 posto, pokazala je anketa
Većina Katalonaca ipak se ne želi odcijepiti od Španjolske
Istraživanje je provedeno u trenutku zategnutih političkih odnosa Barcelone i Madrida, te nakon što je sudac Vrhovnog suda u listopadu osudio devetero katalonskih dužnosnika na zatvorske kazne od 9 do 13 godina zbog organiziranja referenduma o samostalnosti 2017.
Pogledajte video:
Pokretanje videa...
Ustavni sud je bio zabranio provođenje referenduma. Dužnosnici su nakon referenduma proglasili republiku Kataloniju, no ona nije zaživjela u stvarnosti.
CEO je proveo anketu od 14. studenog do 5. prosinca na uzorku od 1500 ispitanika.
Katalonija sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku jedna je od 17 autonomnih pokrajina Španjolske. Ona je turistički i industrijski motor gdje nastane 19 posto španjolskog BDP-a.
Od 1978. godine ima svoju vladu, parlament, škole, bolnice i policiju a katalonski jezik je službeni u tamošnjim institucijama. Španjolska središnja vlada iz Madrida upravlja vanjskom, obrambenom i fiskalnom politikom.
Predsjednik katalonske vlade Quim Torra rekao je u listopadu kako do kraja svog mandata u prosincu 2021. godine namjerava organizirati novi referendum o punoj nezavisnosti i uspostaviti republiku. Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je istovremeno da španjolski ustav ne dopušta referendume slijedom čega ga vlada ne namjerava odobriti.