Proizvodnja banana smanjena je zbog lošeg vremena i političkih previranja u zemljama u kojima ih uzgajaju. Najskuplje će biti, predviđa se, već oko Uskrsa
Za kilogram banana odvajat ćemo uskoro više od 15 kuna...
Banane su krajem veljače poskupjele za čak 30 posto i sad im je cijena između 10 i 13 kuna po kilogramu. Miljenko Preložnjak iz tvrtke Pacific Fruit, koja je jedan od najvećih uvoznika banana za Hrvatsku, kaže kako bi cijena uskoro mogla porasti na 15 kuna po kilogramu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Razlozi su jednostavni, proizvodnja banana u svijetu je puno manja od potražnje. U Filipinima, koji su golemi izvoznik i opskrbljuju velika tržišta Kine i Saudijske Arabije, vremenske nepogode uništile su proizvodnju - rekao je.
Dodao je i kako su u Srednjoj Americi, koja je golemi izvoznik banana za europske tržište, bile suše i poplave.
- Zanimljiva je situacija u Ekvadoru. Oni su najveći izvoznik banana na svijetu, no količina koju proizvedu nije dovoljna za pokrivanje svjetskih tržišta. Taj kronični nedostatak je razlog zbog kojeg je roba skupa. A i kod nas se cijene mijenjaju prema stanju na svjetskom tržištu - kaže Preložnjak.
Sa 118 kuna brzo na 200
Nimalo ohrabrujuće za hrvatske građane, Preložnjak je za kraj rekao kako će cijena banana po kilogramu i dalje rasti.
- Realno, možemo očekivati kako će maloprodajna cijena po kilogramu biti veća od 14, možda i 15 kuna. Tržište diktira cijenu i to moramo prihvatiti - kazao je.
Trenutačna proizvođačka cijena je 118 kuna za kutiju od 19 kilograma u kojima se banane transportiraju. Na taj iznos dodaju se 25 kuna za prijevoz i 13 kuna za carinu. Ukupan iznos tako ubrzo dostigne 156 kuna, a treba mu dodati i 11 kuna za petodnevni boravak u centru za dozrijevanje. Konačno, na iznos od 167 kuna dodaje se PDV pa cijena kutije brzo prelazi 200 kuna.
Na stranicama Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP) krajem veljače je objavljena informacija kako se inače u ovom razdoblju tradicionalno povećava potražnja za bananama, pa tako i njihova cijena raste do vrhunca u travnju.
- Kako u ovom razdoblju inače raste potražnja za bananama, njihova cijena, tradicionalno, raste sve do vrhunca u travnju. Za istaknuti je i podatak kako su cijene žutih banana na početku veljače ove godine bile znatno više nego u istom razdoblju prošle godine - stoji u tekstu.
Politička previranja
Veleprodajna cijena žutih banana iz Ekvadora bila je za 26,86 posto viša, a cijena iz Kolumbije 9,61 posto viša od cijene u istom tjednu prošle godine. Kao uzroci porasta cijena navode se i sve češća politička previranja.
Štrajk u Hondurasu
Radnici jednog od najvećih uzgajivača banana u Hondurasu bili su u štrajku, a ni općenita politička situacija u toj zemlji nije dobra. Tako je u Gvatemali i Kostariki došlo do manjka banana zbog obilnih oborina.
Stabilizacija će dugo trajati
Situacija na području Središnje Amerike počela se stabilizirati. Međutim, očekuje se da će se utjecaj tog poremećaja osjećati još neko vrijeme. U prijevodu, cijene banana još će biti visoke.
Hrvatska među najskupljima
Prema najnovijim informacijama, kilograma banane u Njemačkoj prodaje se za 7,5 kuna, u Engleskoj za 6,5, a u Češkoj za 9 kuna, U Italiji je cijena banana gotovo identična našoj. Kilogram stoji 12,6 kuna.