Nakon što su 24sata otkrila da je palača u Bruxellesu koju je Vlada platila čak 87 milijuna kuna tri godine neuseljena, sličan apsurd pronašli smo i u Crnoj Gori
Zanemareno blago: Vladi trune darovana vila od milijun eura
Nakon što su 24sata otkrila da je palača u Bruxellesu koju je Vlada platila čak 87 milijuna kuna tri godine neuseljena, sličan apsurd pronašli smo i u Crnoj Gori.
Ta dva primjera, ali i loša briga te sramotni pokušaji prodaje vile u Mađarskoj, kao i loša cijena postignuta u SAD-u, samo pokazuju kako se Vlada loše brine o objektima vrijednima milijune eura u inozemstvu.
Za razliku od Bruxellesa, slučaj iz Crne Gore je posebno apsurdan jer bivša vlada nije morala za kupnju dati niti jednu kunu. Još prije sedam i pol godina, tadašnji, ali i sadašnji premijer Crne Gore - Milo Đukanović, odlučio je popraviti odnose s Hrvatskom. Darovao je zato Hrvatskoj vilu u samom središtu Kotora u Bokokotorskom zaljevu.
Grad je poznat po arhitekturi i povijesnim zidinama, pa se na neki način čini kao mali Dubrovnik na crnogorskoj obali.
Vila je vrijedna malo više od milijun eura ili oko 7,7 milijuna kuna, službena je procjena Ministarstva vanjskih poslova, koje njome “upravlja”.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Prvih godina još ju je koristila zadruga Bokeljska mornarica, ali zadnje tri godine zjapi potpuno prazna i propada. Hrvatska, čije je vlasništvo, nije se iskazala u brizi. U zgradi je inače trebao biti Generalni konzulat u Crnoj Gori, ali i mjesto na kojem bi hrvatska manjina imala sjedište. Umjesto toga, krov je prokišnjavao, pa je zgrada iznutra uništena, treba mijenjati instalacije...
- Sjećam se samo da je darovanje zgrade bio prijateljski čin Crne Gore, koja je nastojala popraviti bilateralne odnose s Hrvatskom i pomoći hrvatskoj zajednici - kaže nam HDZ-ovac Gordan Jandroković, bivši ministar vanjskih poslova.
Za njegova mandata i nije mogla biti useljena, ali nakon što se Bokeljska mornarica iselila, njegova nasljednica Vesna Pusić zadnje tri godine jedino je dala da se spriječi da voda još više uništi unutrašnjojst. Kako je vidljivo iz fotografija, i s tim je zgrada iznutra potpuno istrunula iako se nalazi na atraktivnoj lokaciji u središtu starog dijela grada.
Da su nekom poduzetniku koji zna to cijeniti dali barem petinu od 267 kvadrata u zgradi, on bi na tome mogao zarađivati. No država nikakko da osmisli što bi radila sa svojom vrijednom imovinom.
Novi ministar Miro Kovač bio je iznenađen kad je otkrio da i zgrada u Bruxellesu i ova u Crnoj Gori stoje prazne iako su iznimno vrijedne i na atraktivnim lokacijama.
- Kako drugačije to objasniti nego nemarom. Ministar je dao nalog da se obje zgrade što prije stave u funkciju. Ova u Kotoru bi trebala biti prostor za konzulat, Hrvatsku zajednicu te za promociju hrvatskog turizma i kulture. Nitko se od nas ne bi ponašao tako sa svojom imovinom, pa ne treba puštati da propada i državna - kaže nam sugovornik iz vrha Ministarstva vanjskih poslova.
U zgradi ipak neće biti i veleposlanstvo Hrvatske u Crnoj Gori jer ono ostaje u Podgorici, u kojoj iznajmljuje prostor za 4000 eura mjesečno! No barem bi se trebao preseliti Generalni konzulat, za koji se sad plaća 1500 eura mjesečno najma, odnosno u zadnje tri godine je na najam otišlo više od 400.000 kuna. Hrvatska zajednica bi dobila također prostor u kojem bi se mogla predstavljati i Crnogorcima i turistima koji posjećuju tu zemlju te Kotor kao jedan od atraktivnih gradova.
Ovi primjeri nebrige nisu usamljeni. Prije dvije i pol godine objavili smo priču o prodaji zapuštene zgrade bivšeg veleposlanstva Hrvatske u elitnoj četvrti u Budimpešti. Prekrasna vila s velikim vrtom je također propadala, pa nije bilo ni kupaca te je Ministarstvo vanjskih poslova snizilo cijenu s više od pola milijuna eura na 290.000 eura.
Način kako je prodavana vila bio je tragikomičan. Na ogradi je istaknut natpis “Elado - For sale” na komadu kartona pa je dojam da se više potrude u selima kad prodaju poljoprivredne proizvode.
Također, nedavno je objavljeno da je prodana zapuštena vila u Washingtonu u SAD-u, u kojoj je kratko boravila kao veleposlanica i sadašnja predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Zbog lošeg stanja objekta Hrvatska je vilu u elitnom kvartu Spring Valley prodala prije tri godine za 2,2 milijuna dolara. Privatnik koji ju je kupio uložio je još u nju, a zatim je prodao jesenas za 5,5 milijuna dolara.
Zanemareno blago
Unutrašnjost je ostala potpuno uništena zbog nebrige nakon odlaska Bokeljske mornarice. Zbog vlage otpada žbuka sa zidova, instalacije su uništene, krovne grede trunu i prijeti urušavanje cijeloga krova. Sad bi je napokon trebali urediti.
Ukupno smo spiskali 120 milijuna za praznu palaču
Zgrada u glavnom gradu Belgije kupljena je od velikog njemačkog nekretninskog fonda IVG Institutional Funds. I oni su dosad prodani i promijenili su ime, a zgrada je prazna.
I nakon tri godine još je nepoznat datum useljenja u palaču od 4000 četvornih metara jer tek treba dobiti sve dozvole i obaviti rekonstrukciju za koju je predviđeno 27 milijuna kuna. Dok se rekonstrukcija čeka, zgrada “jede” novac poreznih obveznika. Nakon što smo je platili 87 milijuna kuna, u ove tri godine je otišlo na nju još 1,2 milijuna kuna. Najviše, oko 714.000 kuna, Ministarstvo vanjskih poslova potrošilo je na novi projekt za rekonstrukciju. Više od 300.000 kuna otišlo je na osiguranje, režije i ostale komunalije, a gotovo 200.000 kuna za odvjetnike i javne bilježnike.
Dok sve to traje, u zadnje tri godine i do useljenja država će potrošiti više od pet milijuna kuna za najam objekta u kojem su veleposlanstvo Hrvatske i predstavništvo Hrvatske u Europskoj uniji. Kad jednom bude useljena, u zgradi će raditi između 70 i 90 zaposlenih. Podsjetimo, kad je zgrada kupovana prije tri godine, tadašnja ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić rekla je da je kupuju jer je “pet do 12” i da hrvatska misija ne može više funkcionirati u unajmljenim prostorima. Slaba utjeha poreznim obveznicima je da je zgrada koju smo platili 11,5 milijuna eura bila procijenjena na 13 milijuna eura. Zbog krize na tržištu još smo kao država prošli i nešto jeftinije.
Kovač: Naredio sam da se zgrade što prije usele
Ministar Miro Kovač komentirao je golemu svotu potrošenu za zgradu veleposlanstva u Bruxellesu i konzulata u Kotoru.
"Bio sam jako ljut kad su me upoznale stručne službe", rekao je i dodao da je upoznat s problemom.
"Osobno sam vidio te zgrade i naredio stručnim službama da se stvore uvjeti kako bi što prije te zgrade stavili u funkciju i diplomati mogli useliti u njih", rekao je.