O novoj mutaciji koronavirusa u Novom danu govorila je znanstvenica Rosa Karlić, koja je sekvencirala virus
Znanstvenica Rosa Karlić je sekvencirala virus, evo što kaže o novoj mutaciji korona virusa
Mutacije su normalan slijed u životnom ciklusu virusa, rekla je Rosa Karlić u emisiji Novi dan na N1
- Neke mutacije mogu biti pozitivne za virus, neke negativne za nas, a mogu biti i neutralne. Kada govorimo o novim sojevima, smatra se da mijenjaju protein šiljak koji služi za ulaz virusa u stanice i čine ga infektivnijim i dovode do toga da se on lakše prenosi među ljudima - rekla je Karlić.
Postoji više načina na koji se može provoditi sekvenciranje. Tu je sekvenciranje prve generacije, koje se radi već 50 godina i jeftinije je, no njime se može sekvencirati manji dio virusa – manje su protočne.
- U našem istraživanju smo radili sekvenciranje druge generacije, koje se provodi u zadnjih 15 godina, gdje možete sekvencirati puno dijelova virusa, i puno kompliciranijih genoma, pa na temelju toga doći do spoznaje koje su mutacije nastale u određenom virusu - objasnila je Rosa Karlić.
Oznaka B117 uvela se u bazi podataka za praćenje različitih sekvenci virusa
- Različiti sojevi označeni su drugačije, pa oznaka znači daljnje grananje virusa. Oznake nakon nekog vremena mogu postati jako komplicirane - kazala je.
Ona se bavi bioinformatikom i dio njenog posla je analiza podataka koji dolaze sa sekvenciranja.
- Sa sekvenciranjem nove generacije, dio analize podataka jedan je od uskih grla u dobivanju rezultata. Mi smo preuzeli eksperimentalne podatke koje su napravili na Ruđeru i Centru za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja Ivan Vučetić. Analizirali smo podatke i vidjeli gdje se nalaze mutacije u odnosu na virus koji se javio u Wuhanu - kazala je Karlić.
- Prvi pristup je praćenje epidemiološke situacije, pa epidemiološkim analizama i statistički se utvrđuje je li neki soj prisutniji u populaciji nego što se nasumično očekivalo. U JAR su brzo došli do toga da su svi sekvencirani uzorci bili od novog soja.
Može se pristupiti i računalnom modeliranju, jer je poznata struktura virusa i spike proteina. Možete mapirati mutacije na strukturu spike proteina i računalnim modeliranjima utvrditi bi li ta promjena strukture dovela do bolje vezivanja spike proteina za receptor. Potom bi se trebalo ići u eksperimentalna ispitivanja, da se u praksi potvrde - rekla je Karlić.
U jednom radu se, dodaje, navodi da je moguće da se taj virus brže širi, no to treba potvrditi eksperimentalno